Čo so sebou na cyklotúru

Čo so sebou na cyklotúru

Každému viacdennému cykloturistickému výletu predchádza dôležitá úloha – balenie. Absolvovali sme tri veľké zahraničné cyklotúry a niekoľko viacdenných cyklovýletov po Slovensku a na Morave, takže v balení máme bohatú prax. Ak stojíte po prvýkrát pred neľahkým výberom toho, čo si so sebou vziať, radi sa s vami podelíme o naše skúsenosti.

Hlavný rozdiel medzi cestovaním na bicykli a inými druhmi cestovania je, že tu neplatí zaužívaná formulka – „veď auto / autobus to odvezie…“. Celú batožinu si budete  vliecť vlastnou silou na bicykloch. A tak treba k baleniu pristúpiť vysoko prakticky.

Základné otázky, na ktoré si treba pred balením odpovedať, sú:

 • Koľko členná bude cykloturistická výprava.
 • Ako dlho bude cyklotúra trvať.
 • Ako a kde plánujete nocovať.
 • Akou krajinou vaša cesta povedie

Rozveďme si jednotlivé body do podrobností:

 • Početnosť cyklo-výpravy:

Ak na cyklocestu vyrážate viacerí, je možné rozdeliť si medzi seba tie veci, ktoré môžu slúžiť ako erárne, t.j. nemusí ich bezpodmienečne vlastniť každý člen skupiny. Napr. stan, varič, lieky, veci na opravu bicykla, mapy, fotoaparát atď. Potom je dôležité, aby svoje kompetencie každý akceptoval a nezanedbal. Osvedčené je spoločné stretnutie pred cyklocestou, kde sa na rozdelení batožiny dohodnete a dôsledne si svoje úlohy poznačíte.

 • Dĺžka cyklotúry:

To, ako dlho budete na cestách, má zdanlivo najväčší vplyv na množstvo nevyhnutného oblečenia. Zdalo by sa, že dĺžka cesty a balík šatstva sú si v priamej úmere, no prišli sme na to, že táto teória nie je pravdivá. Či idete na trojdňový alebo na trojtýždňový výlet, potrebujete to isté. Počas akokoľvek krátkeho obdobia sa môže prihnať búrka, chlad, horúčosť, vietor…. Môže prísť príležitosť na pešiu turistiku i kúpanie. Je nutné mať  na seba i čo-to slušnejšie a aj spať je treba v niečom. Do úvahy tiež vstupuje fakt, či si  budete priebežne veci prať. Ak nie, bude balík vášho oblečenia objemnejší, čo cyklotúru môže znepríjemniť. My sme si veci vždy prepierali. Každý si dobre rozmyslí, akou veľkou váhou zaťaží seba a svoj bicykel.

 • Nocľah na cyklotúre:

V prípade, že budete prespávať v kempingoch či nadivoko, je nevyhnutnou súčasťou batožiny stan, karimatka a kvalitný spacák. Ak plánujete nocovať v penziónoch, chatách, či inde pod strechou, stačí niečo čisté, čo splní úlohu pyžama a kontakty na miesta, kde máte ubytovanie rezervované.

 • Terén a krajina:

Typ terénu rozhoduje hlavne o tom, akú váhu by batožina nemala prekročiť, pretože inak sa môže jazda po kopcoch a po lesných chodníkoch stať utrpením. Zrejme neexistuje konkrétne číslo, no v našom prípade sme sa snažili udržať pod hranicou 20 kg. U mňa, ako u nežnejšej polovice výpravy, sa váha zaťaženia bicykla pohybovala okolo 13kg. Partner, keďže viezol stan, sa dostal tesne pod kritický limit 20kg.

Civilizovanosť krajiny zase ovplyvňuje to, koľko jedla so sebou veziete. Ak pôjdete po trase, na ktorej sú mestá a dediny, môžete si priebežne doplniť vodu,  nakúpiť stravu, prípadne sa najesť v reštaurácii. Dôležité je mať dostatok peňazí či kreditnú kartu. V prípade jazdy pustatinou dávame dôraz na dostatok pitnej vody (tá je naozaj základ, obzvlášť v horúčavách) a nutné je mať pri sebe i čo-to pod zub, lebo hlad odoberá fyzické sily a často kazí náladu i vzťahy.

Vždy, keď sme na cestu vyrážali, stokrát sme sa jeden druhého pýtali, či sme na nič nezabudli. Bývali sme dosť nervózni, no potom sme prijali jednu veľmi užitočnú cestovateľskú filozofiu: čo nemáš, to nepotrebuješ. Znie to ako zľahčovanie, no ono sa vždy nájde nejaké východisko a ja zodpovedne prehlasujem, že sme nikdy nič dôležité nezabudli, všetko čo sme mali so sebou, sa nám zišlo a nič, čo sme nemali, sme nepotrebovali.

    Nuž a tu je zoznam konkrétnych vecí, ktoré tvorili obsah našich cyklotašiek.

1.      Doklady a peniaz
2.      Oblečenie
3.      Hygiena
4.      Potraviny
5.      Servis a údržba
6.      Prvá pomoc
7.      Nocľah
8.      Mapy
9.      Iné – nepostrádateľno a luxusno

1.      Doklady:

Občiansky preukaz, karta poistenca, v prípade cesty do zahraničia pas, cestovné poistenie – každý vlastné. Neodporúčame mať pri sebe vysokú sumu peňazí v hotovosti. Zbytočne sa budete obávať ich straty. Poistite sa platobnými kartami,  ktoré by ste nemali mať na tom istom mieste ako peniaze. Odporúčam nosiť hodnotné veci v nejakej príručnej taštičke, púzdre na bezpečnom mieste. Nám sa osvedčili ľadvinky, ktoré sme mali stále pri sebe.

2.      Oblečenie:

Zopár tričiek (aspoň jedno termotričko), cyklodres, kraťasy a aspoň jedny cyklistické nohavice s vložkou, v závislosti od ročného obdobia a počasia 1-2 dlhé nohavice (športové alebo šušťáky), flanelka, mikina alebo bunda, nepremokavá vetrovka, pár kusov spodného prádla, ponožiek, pyžamo alebo niečo, v čom sa dá spať, plavky, tenisky, turistické topánky (ak plánujete absolvovať aj nejakú túru) a šľapky. Samozrejmosťou je cyklohelma, cyklorukavice a zámok na bicykel.

3.      Hygiena:

Zubnú kefku, mydlo a uterák by mal mať každý vlastné. Inak, sa dá fungovať aj erárnym systémom: spoločná zubná pasta, krém, šampón, deodorant, hrebeň, krém na opaľovanie aj po opaľovaní, prací prášok, toaletný papier, hygienické vreckovky. Páni by v prípade niekoľkodňových túr nemali zabudnúť na luxus v podobe holiacich potrieb a dámy zasa na nevyhnutné skrášľovacie prvky, aby sa cítili príjemne, keď prídu do civilizácie J.

4.      Jedlo:

Je zbytočné vláčiť so sebou veľa vecí, ak sa dá po ceste nakúpiť či ísť sa niekam najesť. Stačí, aby mal každý v rezerve pár kusov sladkostí, paštétu, fľašu vody a niekto z výpravy sušenú polievku, čaj, kávu a šumivé vitamíny. Pre prípad akútneho nedostatku energie je dobré vziať si hroznový cukor, s ktorým dokážete preklenúť najťažšie momenty. Ak veziete plynový varič, nesmiete zabudnúť na zápalky, plechový hrnček, lyžica a ešus. Skladací nožík (s otváračom konzerv) by nemal chýbať aspoň u jedného cykloturistu. My sme vždy zbalili i pol litra alkoholu, ak by nás niekde prikvačili žalúdočné problémy, náznaky prechladnutia alebo, nedajbože, „ponorka či depka“. Hlt starej dobrej domácej toto všetko spoľahlivo odohnal.

5.      Servis a údržba:

Stačia u jedného určeného člena výpravy. Nevyhnutné sú hustilka, brzdné lanko, náhradné duše a vercajch na opravu defektov, trocha oleja, handrička.

6.      Prvá pomoc:

Postačí jedna na výpravu. Krabička prvej pomoci by mala obsahovať lieky od horúčky, od bolesti, na žalúdočné problémy, sťahovací obväz, rýchloobväz, emulziu proti svalovej horúčke, dezinfekčný prípravok na rany, nechtíkovú a octanovú masť, repelent proti komárom a krém na uštipnuté miesta. Zídu sa aj manikúrové nožničky a potreby na šitie (ihly, pár kúskov nití, zatváracie špendlíky) .

7.      Nocľah:

Stan (jeden pre 2-3 ľudí), dobrý spacák a karimatka – tie si vezie každý sám. Nezabudnite na igelitové vrecia a gumičky na zabalenie spomenutých vecí, oceníte ich, ak by lialo. Prípadne sa vybavte niečím pokrokovejším, čo veci uchráni pred navlhnutím, napr. púzdra z impregnovaného materiálu, ktoré sa jednoducho navlečú na batožinu na bicykli. A aby mohli aj vaše bicykle oddychovať v pokoji, nezabudnite na zámok na bicykel.

8.      Mapy:

Postačí, ak budú u jedného člena skupiny, no nesmie to byť silný individualista, ktorý sa po ceste od skupiny odtrhne. To by bol pre ostatok výpravy problém!

9.      Iné – nepostrádateľno luxusno:

 • slnečné okuliare – každý vlastné
 • fotoaparát – ako svedok a zberateľ dôkazového obrazového materiálu z cesty
 • mobil
 • adresy priateľov, ktorým plánujete písať a kontakty na ubytovacie miesta, kde máte rezervovaný nocľah
 • písacie potreby
 • ideálny je i zápisník, kam bude zaznamenávaný priebeh cesty, zážitky a dojmy z nej. Denník je fantastická vec, pretože akokoľvek nezabudnuteľné sa vám isté udalosti zdajú, v toku času a hlavne vo víre všedných dní sa mnohé nenávratne stratí. Ak však existuje denník a má svojho vytrvalého „kronikára“, nič podstatné, vtipné, krásne, žiaden milý trapas, stretnutie či dobrodružstvo nemajú šancu upadnúť do zabudnutia.

Vyzerá to na dosť dlhý zoznam, avšak, fyzicky je toho bolo „sakra“ malá hromádka.

Všetko sa to pohodlne vprace do cyklotašiek, ktoré sa dajú upevniť na zadný nosič bicykla. Ak by ste mali vecí viacej, vypomôžte si taškou na riadidlá či bočnými taškami, ktoré sa dajú upevniť na prednom kolese. Stan, karimatku a spacák popruhmi uviažete na vrch cyklotašiek.

My dvaja máme zvláštne protipólne dary. Ja mám všetko v taškách uložené navrchu. Siahnem a na prvý raz vytiahnem to, čo hľadám. No Dušan má vždy všetko naspodku. Čokoľvek potrebuje z tašky vybrať, musí ju celú prehádzať J. Výhodné je mať veci, ktoré by ste potrebovali po ceste, uložené na dostupných miestach. To však nesmiete disponovať zmieneným Dušanovým talentom

Na cyklotúrach sme sa snažili ukladať súvisiace veci do blízkych priečinkov, no veľakrát sme v rýchlosti napchali veci do tašiek v chvate, a potom sme tápali, lovili a hľadali… Pravdou však ostáva, že cyklotašky sa nám častokrát zdali akoby nafukovacie. Vošlo sa toho do nich viac, než by ste verili.

Prvé desiatky metrov na naloženom bicykli sú možno trošku náročnejšie. No zvyknete si. A keď potom pôjdete na bicykli bez nákladu, budete si zrazu pripadať ako na krídlach – ľahkí a rýchli.

Uvedený zoznam neberte, prosím, ako definitívne ukončený a univerzálne platný. Vychádza z našej skúsenosti a chce byť odporúčaním či dobre mienenou radou pre všetkých, ktorí s cykloturistikou začínajú.

Pri pohľade na batožinou naložené „primitívne“ dopravné prostriedky, sme si obaja pripadali ako slimáky. Aj my sme si niesli svoje domčeky so sebou. A v tých domčekoch všetko, celý svoj majetok. Je veľmi oslobodzujúce vidieť, koľko málo toho ku šťastiu človek potrebuje. A my sme boli na každej cyklotúre šťastní. Prajeme aj vám, aby ste zažili úžasný pocit spoznávania sveta v sedle bicykla. A nebojte sa, že by ste z nejakej situácie, súvisiacej s chýbajúcimi vecami, nevykľučkovali. Na ceste sa prihodí všeličo, najmä to, čo ste nečakali. O to je však zaujímavejšia a o to viac vám dá. To najpodstatnejšie je súdržnosť výpravy, dobrá nálada v nej a odhodlanie prekonať prekážky. S nimi naozaj zvládnete všetko.

Želáme samé vydarené cyklotúry so šťastným návratom domov!

 

 

Zdroj: vlastné skúsenosti, stránka www.cyklistikakrnov.com