Cyklistické kolečko s fešandou Marou

Napísal(a) máj 30, 2011 v kategórii Cyklotúry na Slovensku, Liptov | 0 komentárov

Cyklistické kolečko s fešandou Marou

Ako chutí neskorá jar na Liptove sme okúsili na prelome najrozkvitnutejších mesiacov roka máj – jún. Dali sme si kolečko okolo nádrže Liptovskej Mary. A že je to fešanda z každého uhla pohľadu a v každej krivke, sa vás budeme snažiť presvedčiť v nasledujúcich riadkoch.

Popis trasy:

Liptovský Mikuláš – Benice – Andice – Ľubeľa – Krmeš – Vlachy – Bešeňová – Vlašky – Havránok – Bobrovník – Prosiek – Liptovský Trnovec – Liptovský Mikuláš

V strede Liptova leží mesto Liptovský Mikuláš, odkiaľ na okruh okolo Liptovskej Mary vyrazíme. Trasu okolo Mary si osviežime zachádzkami na miesta, ktoré sa zdali natoľko lákavé,  že sa nedali obísť. A neostalo len pri zdaní, v skutočnosti boli ešte čarovnejšie, než sme čakali.

Liptovský Mikuláš a zbojník Jánošík

V meste Liptovský Mikuláš sa neslávne zavŕšil osud legendárneho slovenského zbojníka Jura Jánošíka. Tu bol väznený a 13. marca 1713 popravený s povestným výkrikom na perách: „Keď ste si ma upiekli, tak si ma aj zjedzte!“ V jeho prípade teda číslo trinásť svoju neslávnu povesť naplnilo. Okolo Múzea Jura Jánošíka v mestskej časti Palúdzka prechádzame v úvode trasy. Biela budova so sochou zbojníckeho kapitána sa nedá prehliadnuť. Okrem tejto zaujímavosti sa v Liptovskom Mikuláši nachádza kostol sv. Mikuláša z roku 1280, niekoľko múzeí a obrazáreň. Pre cykloturistu je však podstatnej zaujímavejšou informáciou, že toto mesto je východiskom do Západných a Nízkych Tatier plných zaujímavých cyklotrás a na dostrel odtiaľto sa nachádza nespočetne veľa prírodných a kultúrno-historických skvostov. Tie, ktoré odhalia svoju krásu nám, ležia v okolí priehrady Liptovská Mara. Vyrážame po jej južnom okraji smerom na dediny Benice a Andice.

Liptov – kraj šťastných kráv

V úvode túry kontakt s vodnou plochou nemáme bezprostredný, hladinu pozorujeme z dvoj- až trojkilometrovej vzdialenosti. Ideme po ceste prvej triedy s jemným stúpaním. Premávka je slabá, pretože Liptovom tesne ponad Maru prechádza diaľnica, ktorá ostatné cesty odľahčila a cykloturistom tým spríjemnila život. Presúvame sa po ceste s výhľadmi na horstvo Nízkych Tatier po ľavej ruke a po ruke pravej sa ponúka obraz priehrady s kulisou scenérie Západných Tatier. Pred dedinou Ľubeľa sa na pasienkoch túla stádo tých najspokojnejších kráv, aké si len možno predstaviť. Kravy si nás ani poriadne nevšimnú, no my od nich nevieme odtrhnúť zrak. Majú plno roboty s prežúvaním šťavnatej dobroty a plnením štyroch žalúdkov naraz. Na rozlúčku nám nakoniec predsa len zabučia a my sa z Ľubele vydávame smerom vpravo – na sever, v ústrety vodnej nádrži.

Bešeňová a jej zaujímavosti

Z Ľubele ideme miernym zjazdom približne tri kilometre do osady Krmeš a odtiaľ podjazdom do Vlachov. Ešte skôr, ako vojdeme do Vlachov, otvoria sa pred nami ako namaľované Chočské vrchy. Aby sme si ich do pamäte vryli čo najhlbšie, robíme si v turistickom prístrešku prestávku, vyložíme nohy a vyvaľujeme oči. Za Vlachmi sa prešmykneme medzi dvoma vodnými plochami. Napravo sa rozlieva obrovská Mara a naľavo jej malá sestrička vodná nádrž Bešeňová. Cykloznačka z dediny Vlašky odbočuje vpravo po brehu Mary, no my sa rozhodneme pre opačný smer na Bešeňovú. Čaká nás strmý, no krátky stupák. Bešeňová sa hrdí až 60,5°C horúcim prameňom liečivej vody. Vďaka tomuto hnedočervenému zázraku je tu vybudovaný Thermal park s plaveckými aj oddychovými bazénmi, toboganmi a wellness svetom. Park je v prevádzke po celý rok. Zážitku lebedenia si v horúcej vode zatiaľ čo z oblohy sneží, človeku zamŕza dych a na mokrých vlasoch a mihalniciach sa tvorí srieň, sa vyrovná máločo. Ďalším turistickým ťahákom sú Bešeňovské travertíny,  ktoré predstavujú opustený lom a skalné kaskády niekoľko sto metrov severne od obce. Travertín vznikal zrážaním minerálnej vody obsahujúcej uhličitan vápenatý, ale tiež horčík, síru a železo, preto dosiahol unikátne pestré farby. Z bešeňovského travertínu boli vyrobené napr. aj zlatožlté dosky zdobiace budovu Paláca národov vo švajčiarskej Ženeve. Na okraji lomu sa nachádza známa „kaplnka“ – kríž na skale s panorámou Nízkych Tatier v pozadí. Tu si možno prehliadnuť svetoznámy zlatý bešeňovský travertín v plnej paráde.

Liptovská Mara – láka cyklistov, vodákov i Keltov

Z Bešeňovej sa zjazdom vraciame ku brehu a uberáme sa po cykloznačke vedúcej  severným okrajom nádrže. Pre väčšinu vodákov a športovcov (vrátane cyklistov, a nielen vodných) sa Liptovská Mara stáva osudovou láskou. Vyšantia sa tu všetci priaznivci vodných športov aj rybári. Je tu možnosť prenájmu vodných bicyklov, surfuje sa, skútruje, lyžuje, samozrejme pláva a dá sa podniknúť vyhliadková plavba loďou. V blízkosti Mary bol vybudovaný najväčší aquapark na Slovensku Tatralandia s celoročnou prevádzkou a atrakciami od výmyslu sveta. Ochranári prírody majú voči priehrade zopár výhrad a údajne aj podnebiu na Liptove jej vznik neveľmi prospel, no v každom prípade je to čarovný kus vytvorený ľudskou rukou v ešte čarovnejšom prostredí z Božej dielne. Nádrž Liptovská Mara vznikla v roku 1975 a svoj názov dostala podľa jednej z dedín, ktoré boli kvôli nej zaplavené. Z pôvodnej Liptovskej Mary sa nad hladinou zachoval len kostolík, resp. ruiny z neho. Stoja úplne blízko vody v lokalite Havránok a my prechádzame popri nich. Kostolná veža svieti nabielo ako maják a mlčky pripomína, ako vyzeral svet „pred Marou“. Kúsok nad kostolom sa nachádza svedok podstatne starších čias – archeologická lokalita so sídliskom Keltov. Vyberieme sa k nej. Drevené hradisko s pecou, obetiskom a obydliami vytvára archeoskanzen v prírode. Našli sa tu nielen pozostatky starej keltskej osady, ale aj obetište so zvyškami ľudských tiel a iných spaľovaných obiet. Brrr! Pri všetkej úcte k národu Keltov a k tomu, čo pre svet zanechali, boli to barbari… Naskakuje nám z nich a ich manierov husia koža. Ponáhľame sa pookriať do dediny Prosiek, ktorá je bránou do jednej z najmalebnejších dolín Slovenska.

Prosiecka dolina v Chočských vrchoch

Od Havránku prejdeme približne šesť kilometrov a potom odbočujeme vľavo na Prosiek. V úvode dvojkilometrového úseku do dediny absolvujeme pomerne strmé stúpanie. Poháňaní očakávaním vhupneme do dedinky rýchlejšie a ľahšie, ako sme si mysleli. Prosiecka dolina pretína naprieč Chočské pohorie a možno na nej vidieť nespočetné množstvo prírodných výtvorov ako sú vodopády, skalné steny, rokliny, ktoré sa zdolávajú rebríkmi a reťazami. Ako by sme sa po nich škriabali s bicyklami, to  si možno len ťažko predstaviť, a preto do doliny iba nakukneme. Prejdeme za dedinu, kde asfaltka končí a prevezieme sa aspoň kúsok po ceste lesnej. Cítime sa ako pri vstupe do klimatizovanej miestnosti. Z rokliny na naše rozhorúčené čelá sála osviežujúci chlad. Je to tu naozaj ako v rozprávke. Keď ostane čas, určite si sem urobíme výlet bez bicykla a prebádame Chočské vrchy dôkladne. Zo zachádzky do Prosieku sa obraciame znova tvárou k Mare a vydávame sa na záverečných dvanásť kilometrov okruhu.

Zákusok Kriváň

Jazda ubieha rýchlo. Sledujeme ligotavú hladinu vody a najmä veľkolepú panorámu Vysokých Tatier. Máme šťastie. Je výborná viditeľnosť a štíty sa zdajú byť na dosah blízko. Šesťdesiat kilometrové kolečko s Marou po boku nám zrazu pripadá ako romantický tanec. Akoby nás na ňom nesprevádzala únava, horúčosť či kropaje potu. Mara pôvabmi seba samej a toho, čo ju obklopuje, povýšila náš zážitok z cyklotúry na akýsi vznešenejší piedestál. Teraz, na poslednom úseku trasy, keď máme pred sebou vrch Kriváň, cítime sa priam slávnostne. Možno aj preto, že zakrivený vrcholec Kriváňa pokrytý zvyškami snehu pripomína šľahačkovú tortu. A tú si za podaný výkon zaslúžime.

Informačný blok

Mapy:

 • Podrobná cykloturistická mapa Slovenska č. 2, Orava, Liptov, Horehronie

Doprava do Liptovského Mikuláša:

 • Autom:

Diaľnicou z Bratislavy smer Žilina – Martin – Ružomberok – Liptovský Mikuláš.  Prípadne z BA do Nitry diaľnicou a tu pokračovať na smer Žiar nad Hronom – Banská Bystrica – cez Donovaly na Ružomberok – Liptovský Mikuláš

 • Vlakom:

Osobné vlaky a rýchliky z Bratislavy a Žiliny smer Poprad, zastávka Liptovský Mikuláš (pri rýchlikoch treba preveriť možnosť prepravy bicyklov)

Ubytovanie:

Kempingy:

 • ATC Liptovský Trnovec, Autokemping Bystrina Demänovská dolina

Penzióny:

 • Liptovský Ján: Privát Krajanka

Doporučená požičovňa bicyklov:

 • SKISERVIS NIŇAJ & ONDRUŠ, Jasná, Liptoský Ján
 • Penzión Limba, Demänovská dolina
 • Hotel Grand, Demänovská dolina
 • Penzión Baník, Dúbrav

Turistické informácie:

Web sites:

Nezabudnite navštíviť:

  • Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši
  • Liptovská Mara – plavba loďou, aquapark, vodné športy
  • Keltské múzeum Havránok
  • Bešeňová – kúpalisko, aquapark
  • Bešeňovské travertíny
  • Prosiecka dolina

Uverejnené v časopise Cykloturistika č. 10/2008

Galéria všetkých fotografií

Napíšte komentár