Cyklotúra – Jánska dolina a Čierny Váh

Napísal(a) máj 30, 2011 v kategórii Cyklotúry na Slovensku, Liptov | 0 komentárov

Cyklotúra – Jánska dolina a Čierny Váh

Na Liptove je po všetkých stránkach úžasne, alebo ako Liptáci vravia: „fajne“. Príroda to s Liptovom myslela naozaj dobre, keď ho položila pod najvyššie a najkrajšie vrchy Slovenska. Z Liptova je na skok do Vysokých, Západných i Nízkych Tatier, do Chočských vrchov, Veľkej Fatry, či na Oravu. Hory sú obsiate lyžiarskymi vlekmi a previazané šnúrkami turistických chodníkov a MTB trás. Aj pre vyznavačov cestnej cyklistiky sú tu optimálne podmienky, pretože cez Liptov vedie diaľnica a tak sú ostatné cesty s minimálnou hustotou premávky. Na svoje si prídu vodáci, rybári, hubári ale aj obdivovatelia folklóru a kultúrno-historických pamiatok. A okrem toho tu žijú tí najsrdečnejší ľudia, akých si len návštevník môže priať. Majú srdcia z pravého ovčieho syra a vedia variť tie najlepšie bryndzové halušky na Slovensku a teda i na svete.

Popis trasy:

Liptovský Ján – Medvedia Jaskyňa – Radolica – Kráľová Lehota – Svarín – vodná nádrž Horný Čierny Váh – Kráľova Lehota – Maša – Liptovský Hrádok – Podtureň – Uhorská Ves – Liptovský Ján

Na našu cyklotúru sme vyrazili z dediny Liptovský Ján. Táto liptovská obec ponúka turistom množstvo ubytovacích a stravovacích služieb, kúpalisko, termálny prameň, lyžiarsky vlek a kus tradície. Poloha Liptovského Jána z neho robí vďačný štartovací bod na podnikanie peších túr aj cyklotúr.

Liptovský Island – Liptovský Ján

Ak vyjde počasie, je ráno v Liptovskom Jáne unikátne. Ponúka fantastický výhľad na Západné Tatry, časť Vysokých Tatier (vrátane Kriváňa) a priamo nad dedinou sa vypínajúce končiare Nízkych Tatier. Sadáme na bicykle a vydávame sa hore dedinou k jej južnému koncu, kde sa nachádza oblasť minerálnych a termálnych prameňov. Teplý sa nazýva teplicou a studený mädokýšom. Pri prameni teplice to síce nevonia najvábnejšie, ale to je už údel zdravých vecí. Teplica, ktorá tu vyviera, zapácha po vajciach, no je liečivá vo forme nápoja i kúpeľa. V studničke si naplníme fľaše a ideme ku prírodnej kadi plnej smradľavého zázraku. Voda sem-tam zabuble, parí sa z nej, k tomu tá charakteristická vôňa – človek sa cíti ako na liptovskom Islande. Blahodarné účinky má zvlášť pri bolestiach kĺbov, kožných chorobách a prináša celkovú úľavu a uvoľnenie.

Skvelá liptovská cyklotrasa – Jánskou dolinou

Jánska dolina je dlhá osem kilometrov a patrí medzi skvosty Nízkych Tatier. Cesta je prvých pár kilometrov asfaltová a jemne stúpa. Prechádzame okolo hotelov, lyžiarskych vlekov, chatiek a postupne opúšťame civilizáciu. Popri potoku Štiavnica, pokračujeme penetrovanou asfaltkou až k horárni Pred Bystrou. Ideme kaňonom, na dne ktorého žblnkoce potok. V skalách naokolo vyhlodal nespočetné množstvo jaskýň a labyrintov. Predpokladá sa, že v Jánskej doline je vytvorených viac než 150km podzemných priestorov. Len na úseku k horárni Pred Bystrou (z Jána cca 7km) prejdeme okolo troch jaskýň: Stanišovskej (verejnosti prístupná), Medvedej a Partizánskej. Pri horárni odbočíme na žltú turistickú značku. Z tiesňavy potoka sa dostávame na lúku Púchalky, odkiaľ sa nám otvára pohľad na zalesnené kopce Nízkych Tatier. Nespevnenou cestou stúpame, teraz už do poriadneho kopčiska. Necelé tri kilometre do sedla nás slušne vyšťavia.

Jánošíkovo okno a Svidovské sedlo

Na vysokom brale v diaľke svieti deravá skala nazývaná Jánošíkovo okno. Zbojnícky kapitán chcel možno dovidieť až do rodnej Terchovej, preto mal okno vysoko na vrchu Ohnište. Husté lesy boli počas vojny útočiskom partizánov, čo pripomína pamätník na lúke vo Svidovskom sedle. V sedle opierame bicykle a sotva lapáme dych. Panoramatické výhľady nám ho znova berú a my si kladieme otázku: „Prečo sa Nízke Tatry volajú Nízke, keď sú také vysoké?“.

Zo Svidovského sedla sa spúšťame cez Svidovo strmou stráňou, takže brzdy na bicykloch dostávajú zabrať. Prefičíme cez kameňolom, za ktorým lesná cesta prechádza do penetrovanej asfaltky. Ňou sa dostaneme až na rázcestie pred dedinou Malužiná. Kto by mal záujem absolvovať cyklotrasu Jánskou dolinou až do konca, môže zahnúť vpravo a v Malužinej sa napojiť na modrú turistickú značku. Tou sa dá zájsť buď k horárni Škarkérka alebo k Malužinskej kyslej vode. Tieto dva ciele vyžadujú znova oprieť sa do pedálov pri jazde do kopca. My na rázcestí volíme ľahšiu cestu – vľavo nadol, smerom na dedinu Kráľova Lehota.

Zachádzka popri Čiernom Váhu

Kráľova Lehota je rodiskom známej slovenskej spisovateľky Kristy Bendovej. Jej básničky, rozprávky a riekanky nás sprevádzali od detstva. V dedine nájdeme Bendovej rodný dom s pamätnou tabuľou. Keď sa okolo seba rozhliadneme, pochopíme, z čoho pramenila autorkina fantázia a ľahkosť pera. Krajina obklopujúca Kráľovu Lehotu je naozaj rozprávková.

Hneď za Kráľovou Lehotou sa nachádza sútok riek Čierny a Biely Váh. My sledujeme tok Čierneho Váhu až po Hornú vodnú nádrž, kam dorazíme po 9km sústavného stúpania. Približne v polovici cesty leží obec Svarín s partizánskym pamätníkom. Potiaľto je stúpanie jemné. Tu odbočujeme vľavo na hornú nádrž. Výstup je už náročnejší, ale pri správnom rozložení síl a priebežnom občerstvovaní sa jahodami naokolo cesty, ujde. Z hornej nádrže je pri dobrej viditeľnosti ako na dlani Liptov od Ružomberka až po Štrbské Pleso. Kúpanie je tu zakázané, no za námahu stál už len ten výhľad. Z Hornej nádrže sa rovnakou cestou vraciame do Kráľovej Lehoty, kde odbočíme vpravo na Liptovský Hrádok.

Liptovský Hrádok

Leží na sútoku Váhu a Belej, ktorá ho obohacuje o vody z Vysokých Tatier. Zaujímavosťami mesta sú prvá lesnícka škola v Uhorsku, chránená lipová alej, katolícky a evanjelický kostol v časti Dovalovo. Historické múzeum hutníctva a baníctva Liptova na Maši je umiestnené v pôvodných budovách bývalej vysokej pece. Na dvore múzea sú odstavené starodávne vozne plné rudy. V Liptovskom Hrádku sa tiež nachádza park s jazierkom , ktoré sa rozprestiera okolo zrúcaniny hradu. Kamenné ruiny ostali z hradu, ktorý bol niekoľkokrát dobytý a poškodený. Povráva sa, že svojimi podzemnými chodbami bol spojený s opevneniami pri Liptovskom Jáne. O jeho opravu a prestavbu sa zaslúžila Magdaléna Zayová. To čo nedokázali chlapi, dokázala žena. Údajne pochovala troch manželov, ani to ju však nezlomilo a ostalo je dosť síl na manžela štvrtého a aj na generálnu rekonštrukciu hradu a pristavanie renesančného kaštieľa. Natíska sa otázka, či Magdaléna nemala toľko energie práve zo svojich mužov, ktorí tak podozrivo rýchlo odchádzali zo sveta. V tieni prekrásnych hôr sa niekedy vynoria aj takéto morbídne myšlienky. Našťastie ich je podstatne menej ako tých vzletných, ktoré myseľ zaplavia pri pohľade na krásy prírody, o ktoré v okolí Hrádku rozhodne nie je núdza.

Niekoľko km za Liptovským Hrádkom prechádzame popod diaľnicu nesenú vysokými piliermi nad dedinami Podtureň a Uhorská Ves. Vraciame sa naspäť do východiska okruhu – do Liptovského Jána. Za absolvovanú cyklotrasu sa možno odmeniť kúpeľom v kadi alebo liptovskou špecialitou v niektorej z mnohých reštaurácií, ktoré sa tu nachádzajú.

Praktické informácie

Mapy:

 • Podrobná cykloturistická mapa Slovenska č. 2, Orava, Liptov, Horehronie

Doprava do Liptovského Jána:

 • Autom:

Diaľnicou D1 z Bratislavy smer Žilina – Martin – Poprad, 7km za Liptovským Mikulášom odbočka na Liptovský Ján. Prípadne z BA do Nitry diaľnicou D1 a tu pokračovať na smer Žiar nad Hronom -Banská Bystrica – Ružomberok – Liptovský Mikuláš – Liptovský Ján

 • Vlakom:

Osobné vlaky a rýchliky z Bratislavy a Žiliny smer Poprad, zastávka Liptovský Mikuláš (pri rýchlikoch treba preveriť možnosť prepravy bicyklov).

Ubytovanie:

 • Kempingy:

Autokemping Bystrina Demänovská dolina, ATC Liptovský Trnovec

 • Penzióny:

Liptovský Ján:  Privát Krajanka

Doporučená požičovňa bicyklov:

 • SKISERVIS NIŇAJ & ONDRUŠ, Jasná, Liptoský Ján
 • Hotel Borová Sihoť, Liptovský Hrádok
 • Penzión Limba, Demänovská dolina
 • Hotel Grand, Demänovská dolina
 • Penzión Maco, Liptovský Ján

Turistické informácie:

 • Informačné centrum mesta, 031 01 Liptovský Mikuláš,www.icm.mikulas.sk
 • Informačné centrum Liptovský Ján, ul. Nová 311 (Jednota – na poschodí), 032 03 Liptovský Jánwww.liptovskyjan.sk
 • Hotel Grand, Demänovská dolina

Web sites:

 • www.lhradok.sk
 • www.liptov.sk
 • www.mojliptov.sk
 • www.nizketatry.sk
 • www.regionliptov.sk
 • www.liptovskyjan.sk
 • www.liptjan.sk
 • www.skonline.sk

Nezabudnite navštíviť:

 • Minerálne pramene v Liptovskom Jáne
 • Jánska dolina – Stanišovská jaskyňa, Jánošíkovo okno, Svidovské sedlo
 • Rodný dom Kristy Bendovej v Kráľovej Lehote
 • Horná vodná nádrž Čierny Váh
 • Liptovský Hrádok – Historické múzeum hutníctva a baníctva na Maši
 • park a hrad v Liptovskom Hrádku
 • Hrádocké arborétum,chránená lipová alej

Uverejnené v časopise Cykloturistika č. 10/2007

Galéria všetkých fotografií

Napíšte komentár