Cykloturistické spoznávanie Tekova

Napísal(a) sep 30, 2011 v kategórii Cyklotúry na Slovensku, Štiavnické vrchy, Pohronie | 0 komentárov

Cykloturistické spoznávanie Tekova

Je skvelé, že Slovensko je napriek malej rozlohe takou rôznorodou krajinou. Nížiny a pahorkatiny na juhu umožňujú vychutnávať si čaro jari už v skorý apríl, kedy všetko začne čvirikať, pučať, hýriť farbami a vôňami. Ak sa zrazu zdá, že jar bola prikrátka, stačí si v máji vyraziť do severnejších kútov Slovenska a predĺžiť magické pôsobenie tohto ročného obdobia. A najvyššie – v podtatranských dolinách – jar vrcholí až v júni. Aj my sme si jar vďaka cyklotúram vychutnali v niekoľkých dávkach. Prvú na Tekove v okolí Levíc, kde sme sa priamo zo slnkom zaliatych ciest utekali schladiť do obydlí vytesaných v skalách a medzi tým sa osviežili skutočnou živou vodou.

Popis trasy:

Levice – Mýtne Ludany – Hontianska Vrbica – Santovka – Domadice – Žemberovce – Brhlovce – Čankov – Malý Kiar – Kalinčiakovo – späť na Levice

Levice a Tekov

Mesto Levice sa nachádza v južnej časti krajiny na rozhraní západného a stredného Slovenska, kde si úrodné nížiny podávajú ruku so zvlnenou Hronskou pahorkatinou končiacou na úpätí Štiavnických vrchov. Tento región je nazývaný Tekov. Tekov a okolie Levíc sú pre cykloturistiku pomerne nenáročné. Avšak nenáročné sa rozhodne nerovná jednotvárnemu. Prevýšenia nie sú veľké, stúpania ani klesania nie sú dlhé, no s úplnou rovinou sa tu vlastne nestretnete.

Dopraviť sa do Levíc autom je možné viacerými cestami. Autostrádou z Bratislavy prísť do Nitry a tu odbočiť na smer Vráble – Levice, alebo pokračovať cez Nitru hlavným ťahom štyridsať kilometrov východnejšie a za Zlatými Moravcami sa vydať na Tlmače – Levice. Ďalším variantom je vydať sa sem z Nových Zámkov vlakom alebo i autom cez Šurany. Vlakové spojenie funguje i medzi Levicami a hlavným mestom, či Levicami a Štúrovom, len si treba preveriť možnosť prepravy bicyklov v tom ktorom vlaku.

Celou trasou okruhu dlhého vyše päťdesiat kilometrov sme sa striedavo šplhali hore a následne spúšťali dolu brehom. Odporúčaná trasa nás viedla vedľajšími cestami dobrej kvality a pokojného charakteru. Skôr ako sme sa na túto hojdavú jazdu vydali, potúlali sme sa Levicami.

Historické Levice

Takmer v úplnom centre mesta sme vrazili do zrúcaniny Levického hradu. To, že ruiny hradu stoja priamo v meste, pripadá dosť zvláštne. Väčšinou sú podobné kolosy na vysokej skale či kopci nad mestom, kde pôsobia nedobytné a dobre chránené. V čase, keď Levický hrad  stavali, bolo vraj toto miesto veľmi strategické. Z tohto výbežku Štiavnického pohoria, bol výborný výhľad na široké okolie a močaristý terén sťažoval prístup. Levický hrad sa stal dejiskom častých bojov proti Turkom. Dnes sa v jeho areáli nachádza Tekovské múzeum.

Skamenený Šiklóš

Za hranicami mesta sa nám otvorila typická tekovská krajina v jarnom šate. Hojdačkovým štýlom nás prenášala lánmi žltej repky olejnej sem-tam prerušovanej hájmi, popod svahy s rozľahlými vinohradmi, cez aleje rozkvitnutých stromov. Asi štyri kilometre za Levicami sa nachádza vrch Šiklóš. Z tohoto bývalého travertínového lomu boli popísané mnohé skameneliny živočíchov a odtlačky listov. Dnes je na jeho vrchu umiestnený pamätník.

Santovka je živá voda

Okolie Levíc je vychýrené svojimi vinnými pivnicami a samozrejme vínkom. Zázračným mokom, za ktorým sme uháňali, bola však iná tekutina – skutočná živá voda. Cez obce Mýtne Ludany a Hontianska Vrbica sme sa po osemnástich kilometroch dostali do dediny Santovka. Vyviera tu historicky najslávnejšia minerálna voda Slovenska, ktorej žriedlo je známe už päťsto rokov. Nazývali ju Slatinskou kyselkou a pripisovali jej veľké zdravotné, ba až zázračné účinky. V čase epidémie cholery (1866-1873) bola najmocnejším ochranným prostriedkom. Vďaka pitiu tejto minerálky sa prípad cholery v Santovke vôbec nevyskytol. V čase epidémie sa rozchýrila jej dobrá povesť za hranice Rakúsko – Uhorska a do roku 1910 bola známa po celej Európe.  Voda Santovka pôsobí blahodarne pri  konzumácii i pri kúpaní. Preto v obci vznikli kúpele s wellness centrom a  pekné termálne kúpalisko. Je otvorené od polovice júna a osviežiť sa v ňom možno v plaveckom, rodinnom, travertínovom (rímskom) bazéne, či v bazénoch s masážnymi vodopádmi. Súčasťou rekreačného centra je kemping a množstvo ubytovacích a stravovacích zariadení. V dedine pri potoku Búr sa nachádzajú chránené prírodné výtvory travertíny, tufova kopa a na lúkách travertínové jazierka. V santovskom parku sa dá nájsť príjemné prostredie pre odpočinok, pôsobivá drevená filagória a historický kaštieľ. Na jednu dedinku viac než dosť.

Brhlovce  a skalné obydlia

Za Santovkou sme museli absolvovať takmer desať kilometrov dlhé súvislé stúpanie. Prvá polovica bola trochu strmšia, ale žiadna katastrofa. Najbližšiu zastávku sme si naplánovali po trinástich kilometroch v dedine Žemberovce, kde nám mapa naznačovala park a kaštieľ s kúriami. Žiaľ, nemali sme šťastie, park bol zatvorený. Rýchlo sme sa teda vybrali za ďalšou vytýčenou métou. Tekov nás stále viac a viac opájal svojimi farbami a vôňami. Za jedným z mnohých kopcov sa v údolí objavila dedinka Brhlovce. Tu sme pookriali v chládku na zaujímavom mieste. V Brhlovciach sa nachádza rezervácia ľudovej architektúry – jaskynné obydlia vytesané v skale. Skalné obydlia vznikali v čase tureckých nájazdov, kedy slúžili ako skrýše a domy zároveň, neskôr sa z nich stali hospodárske súčasti domov. Vytesať domček do skaly bolo pomerne jednoduché, pretože ju tvoril usadený popol a prach zo sopečnej činnosti – tuf a tufit. Pred stenou skalného obydlia sa neskôr postavil klasický murovaný dom. Priestory domu aj obydlia v skale sú zariadené tak, že máte pocit, že len pred chvíľou odtiaľto vybehla gazdiná k susedke na kus reči, či pán domáci skočil do pivnice po krčah vína, ktorým nás chce počastovať.

Steny sú obvešané kadejakými určite užitočnými, no nám už málo hovoriacimi nástrojmi a pomôckami. Z postele kypí nadýchaná perina a v kúte stojí kolíska pre najmenšieho člena rodiny. Ďalšie priestory domu už boli v tufe a tufite, ktorého jedinečnou vlastnosťou je udržiavanie konštantnej teploty. Či v lete či v zime teplomer kolísa okolo znesiteľných pätnásť stupňov. Gazdovské priestory na dvore pozostávali z kurníka, dielne, studne, maštale. Brhlovskí obyvatelia prirodzene inklinovali ku kamenárstvu. Veď keď dokázali vytesať do skaly celú chalupu, prečo by nemohli tesať i náhrobné kamene či oblúky. Mali sme šťastie na zhovorčivú a sympatickú pani sprievodkyňu, ktorá nám nielenže podrobne priblížila život v obydliach, ale rozprávanie i správne okorenila – originál mexickým chilli. Náležite hrdá podotkla, že brhlovský skanzen bol poctený návštevníkmi z celého sveta, medzi ktorými nechýbal ani Apač z Mexika J Nuž, to už hej. Aj my sme sa zrazu cítili akýsi pyšnejší. V euforickej nálade sme si prezreli ešte pozostatky kaštieľa v dedine, nasadli na bicykle a pokračovali v ceste.

Fešná Margita Ilona a pôvabné Kalinčiakovo

Za dedinkou Čankov sme zahli na Malý Kiar, odkiaľ sme sa odbočkou doprava dostali k areálu rekreačného strediska Margita Ilona. Je to jedno z najznámejších letovísk v tejto oblasti. Jeho súčasťou je moderný autokemping, športoviská, reštaurácie, bufety a samozrejme veľké kúpalisko s termálnou vodou a tobogánmi. Od kúpaliska sme sa vydali na Kalinčiakovo, ktoré je už v podstate súčasťou Levíc. Zadýchaní sme sa vnorili do dediny s krásnym barokovým kaštieľom uprostred upraveného parku. Na vyvýšenine pri hlavnej ceste stojí najvzácnejšia stavba obce: kalvínsky kostol z dvanásteho storočia v románskom slohu. Nenápadnou odbočkou vľavo sme sa vrátili do Levíc, do východiskového bodu okruhu . Kúsok od ruín Levického hradu sme zaparkovali bicykle, ešte raz sa pokochali jeho siluetou a zaďakovali za jarný bohatý deň.

Praktické informácie

Mapy:

 • Podrobná cykloturistická mapa Slovenska č. 8, Pohronie

Doprava:   

Autom:

 •  diaľnicou D1 z Bratislavy do Nitry, odbočenie v Nitre na smer Vráble – Levice (54km)
 • diaľnicou D1 z Bratislavy do Nitry a ďalej na Zlaté Moravce, odbočenie na Tlmače – Levice

Vlakom:

 • z Bratislavy, Štúrova a Nových Zámkov osobné vlaky do Levíc

Ubytovanie:

Kempingy:

 • autocamping v rekreačnom stredisku Margita Ilona, Kalinčiakovo pri Leviciach
 • autokemping pri vodnej nádrži Lipovina v Bátovciach
 • Ranč Široká cesta v Dolnej Seči pri Leviciach

Doporučená požičovňa bicyklov:

 • Cyklo-servis Bike centrum, Vojenská 2, Levice

Turistické informácie:

 • Turistická informačná kancelária Dekampo, Sv. Michala 2, Levice, www.levice-info.sk
 • Turisticko-informačná kancelária Levice , Holubyho 6, Levice  www.mskslevice.sk/lia.htm

Web sites:

 • www.levice-info.sk
 • www.regiontekov.sk
 • www.regionpohronie .sk
 • www.obecsantovka.sk
 • www.brhlovce.sk

Nezabudnite navštíviť:

 • Levický hrad a Tekovské múzeum
 • Prameň minerálnej vody, travertíny, park v obci Santovka
 • Termálne kúpalisko s wellness centrom v Santovke
 • Rezerváciu ľudovej architektúry v obci Brhlovce
 • Kaštieľ a románsky kostol v Kalinčiakove
 • Rekreačné stredisko Margita Ilona pri Leviciach

Uverejnené v časopise Cykloturistika č. 7-8/2008

Galéria všetkých fotografií

 

Napíšte komentár