Cykloturistika pod Veľkou Račou a v Kysuckých Beskydách

Napísal(a) jún 14, 2011 v kategórii Cyklotúry na Slovensku, Kysuce | 0 komentárov

Cykloturistika pod Veľkou Račou a v Kysuckých Beskydách

Najskôr vás pozývame na bicyklovačku v Kysuckých Beskydách a to priamo pod ich dominantou – Veľkou Račou.

Na Kysuce sa dá dostať jednoducho nielen zo Slovenska, ale i zo susedných Čiech. Do Žiliny vedie diaľnica a odtiaľ je to do strediska Kysúc – Čadce, čo by kameňom dohodil. Zo západnej strany možno na Kysuce pricestovať z viacerých smerov: cez Makovský priesmyk, Bumbálku, Konečnú alebo Kasárne. Najvhodnejším miestom na podnikanie hviezdicovitých výletov v Kysuckých Beskydách je obec Oščadnica vzdialená od Čadce približne päť kilometrov. Oščadnica leží pod najvyšším vrchom Veľkou Račou (1.236 m n. m) a je živým príkladom toho, ako možno profitovať z cestovného ruchu. Tunajšie lyžiarske strediská Laliky a Dedovka lákajú každý rok desaťtisíce turistov, pre ktorých je v dedine pripravených dostatok ubytovacích služieb na veľmi slušnej úrovni a za prijateľnú cenu. V lete je o bohatý program návštevníkov postarané rovnako dobre. Na Veľkej Rači je postavená bobová dráha dlhá 1.300m, lanová Opičia dráha, trampolíny, kolobežky, trojkolky… Avšak, najlepšou zo všetkých ponúk je venovanie sa cykloturistike. Naše odporúčanie: vezmite si horský bicykel. Lesné chodníky sú skutočne čarovné.

Okruh pod Veľkou Račou

Dedina Oščadnica je neuveriteľne rozťahaná. Z Nižného na Vyšný koniec je to cez šesť kilometrov a to stále hore brehom. Na začiatku dediny za povšimnutie stojí budova kaštieľa. Okrem toho, že sa v ňom nachádza expozícia Kysuckej galérie, poriadajú sa v ňom každoročne v septembri poľovnícke slávnosti spojené s poľovačkou na divú zver. Miernym stúpaním pokračujeme cez centrum obce a tu sa musíme rozhodnúť z ktorej strany na Veľkú Raču vyrazíme. Na výber sú dva smery, každý k jednému z veľkých lyžiarskych stredísk. My sa rozhodneme horský okruh absolvovať smerom cez Dedovku. Do Dedovky vedie asfaltka, ktorá končí priamo pod zjazdovkou. Na kysuckých horách je výborné, že ich chrbty sú široké, masívne a nie príliš strmé. Aj preto sú všetky lesné chodníky cyklisticky dostupné a zvládnuteľné. Cesta pre turistov i MTB sa vinie veľkými serpentínami cez horu vyššie a vyššie. Výhľady, ktoré sa naskytnú po výstupe nad les, sú fantastické. Ihličnaté lesy sa striedajú s lúkami, pasienkami a krajina tak pôsobí ako obrovská mozaika. Prvými osídlovateľmi horných Kysúc boli valasi, ktorí sem prišli na prelome pätnásteho a šestnásteho  storočia. Venovali sa hlavne chovu dobytka, spracovaniu mlieka, vlny a kože. Rozsiahlou likvidáciou lesa pre nové pastviny vtlačili krajine terajší ráz. Obydlia na kopcoch sú porozhadzované v malých hlúčikoch. Prvým z nich je osada Zadedová a za ňou nasleduje Príslop. Turistická značka vedie až priamo na vrchol Veľkej Rače a cesta je zjazdná i pre MTB. Preto, kto by si trúfal, nech sa páči až k bobovej dráhe. Terén je po celej dĺžke pohodový a dovoľuje vychutnať si všetkými zmyslami krásy prírody. Vôňa ihličia, lúčnych kvetov, čerstvý vánok a rozliehajúce sa ticho sú balzamom na dušu. Z Príslopu nasleduje prudký zjazd k penziónu Laliky, ktorý sa  nachádza pod druhou zjazdovkou. Od osady Lalikovci sa napájame znova na asfaltovú cestu a tá nás po prúde potoka vovedie späť do dediny. Tu nemožno odolať posedeniu v jednej zo záhradných krčiem, kde si pripijeme na krásu Veľkej Rače.

Okruh prostrednou časťou Kysúc

Druhý cyklovýlet, ktorý ukáže veľa zaujímavého, je okruh prostrednou časťou Kysúc dlhý asi päťdesiat kilometrov. Z Oščadnice sa musíme dostať do Čadce. Máme na výber medzi trasou pre horké bicykle, ktorá je dlhšia a náročnejšia, no pochopiteľne malebnejšia. Vedie cez laznícke osady Kubušovci, Drahošanka, Najdkovci. Pre pohodlnejších je k dispozícii ďalšia cyklocesta, ktorá ide na Nižný koniec Oščadnice a potom po vedľajšej komunikácii do Čadce. Cykloznačka nás nasmeruje na úzku asfaltku, ktorá navlieka osady ako korálky na šnúrku. Postupne sa šplháme krížom cez Kliešťovcov, Bordžovcov. V poslednom úseku pred časťou dediny Čierne – Košice už musíme riadne zabrať. Potom dosť prudko klesáme až na Vyšný Koniec dediny. Z Čierneho je možno absolvovať pešiu túru na Trojmedzie. Dovedie návštevníkov k hraničnému kameňu medzi troma štátmi: Slovenskou, Českou a Poľskou republikou. Odtiaľ sa dá pešo prejsť cez českú obec Hrčava a poľskú Jaworzynku späť do Čierneho. Nasledujúce štyri kilometre prekonávame mierne prevýšenie do centra Skalitého. Tu odbočujeme na Oščadnicu a popri potoku Vreščovka sa stúpanie zostruje. Keď sa ocitneme v osade Švancarovci, v doline už vidíme dedinu. Je učupená medzi rôznozelenými stráňami kopcov. Pásy lesa sú prekladané pastvinami. Najviac sa nám páčia stohy pokosenej trávy sušiace sa na lúkách. Ozajstný symbol kysuckého leta. Jemný zjazd nás vyhodí na hornom konci dediny. Bočíme vpravo do stredu obce, kde plánovaný okruh uzavrieme.

Iné cyklotrasy Kysuckými Beskydami

Ak by ste sa chceli v Oščadnici zdržať dlhšie, s bicyklom sa určite nudiť nebudete. Zaobstarajte si cyklomapu (určite ju dostanete v informačnom stredisku v Oščadnici i Čadci) a môžete prebrázdiť ešte veľa trás. Zaujímavá je Skalico-poľská etapa, ktorá vedie cez hraničný priechod Mýto do Poľska. Z priestoru colnice sú pekné výhľady na jednu i druhú stranu. Krajina ako na dlani sa ukáže pri ceste z Oščadnice na Beskydok, Lieskovú a ďalej na Tri kopce. Alebo si nechajte poradiť od domácich. Kopce poznajú lepšie ako svoje topánky. A ak už budete skutočne zo sedla unavení, stále sú tu atrakcie strediska Veľká Rača. Šialená jazda na bobovej dráhe sa iste nevyrovnaná zážitku z vlastného výkonu na bicykli, ale prečo si adrenalín nezdvihnúť raz za čas i niečím komerčnejším. Príjemnú zábavu!

Praktické informácie

Mapa:

Cykloturistická mapa Slovenska č. 1 – Kysuce, Horné Považie, Turiec

Doprava do Oščadnice:

 • Diaľnicou D1 (zo smeru Bratislava, Trenčín) do Žiliny, pokračovať cestou č. E75 na Kysucké Nové Mesto, Krásno nad Kysucou, potom odbočiť na Oščadnicu
 • Do Oščadnice sa dá dostať i vlakom – osobné vlaky zo Žiliny do Čadce majú zastávku pred dedinou

Ubytovanie:

 • Najbližší kemping je v obci Nižné Kamence – Varín (pred Terchovou)

Doporučená požičovňa bicyklov:

 • Penzión Alpinka, Oščadnica
 • Penzión HM, Oščadnica
 • Penzión Domes, Čadca

Turistické informácie:

 • TIK – Rača, Námestie Martina Bernáta 1797, Oščadnica
 • Informačná kancelária mesta Čadca, Námestie Slobody 30, Čadca

Web sites:

 • www.velkaraca.sk
 • www.oscadnicainfo.sk
 • www.kysuce.sk
 • www.turistika.e-kysuce.sk
 • www.mestocadca.sk

Nezabudnite navštíviť:

 • Lanový park, bobová dráha, bikepark v Oščadnici
 • Sudopark Klokočov
 • Kaplnky v okolí Oščadnice
 • Kalvária v Oščadnici
 • Trojmedzie troch štátov – Česka, Poľska, Slovenska v Čiernom pri Čadci
 • Kaštieľ Kysuckej galérie a Kysucké múzeum v Čadci

Uverejnené v časopise Cykloturistika č. 12/2005

Galéria všetkých fotografií

Napíšte komentár