Kúpele v rajsky krásnom kraji

Napísal(a) jún 25, 2011 v kategórii Cyklotúry na Slovensku, Rajecká dolina | 0 komentárov

Kúpele v rajsky krásnom kraji

Kúpeľné mestá majú zvláštne čaro: noblesnú atmosféru promenád, udržiavanú zeleň, pokojné zákutia na oddych, jazerá a fontány skryté v lesoparkoch. A keďže liečivé pramene spravidla vyvierajú na krásou požehnaných miestach, býva aj okolie kúpeľov cykloturistom zasľúbenou krajinou. Rozhodli sme sa preto zakrúžiť okolím Rajeckých Teplíc, kde sa dá vďaka kúpeľom pookriať na tele a vďaka prírode na duši.

Popis trasy:

Slnečné skaly – Poluvsie – Stránske – Konská – Rajec – Zbyňov – Kňazova Lehota – Lietavský hrad – Slnečné skaly

Rajecké Teplice sú mestečkom ležiacim uprostred Rajeckej doliny, ktorá je z jednej strany obkolesená útesmi Strážovských vrchov a z druhej strany masívom Malej Fatry. Priamo nad areálom kúpeľov sa vypína vrch Skalka doďaleka svietiaci bielymi dolomitovými stenami pomenovanými Slnečné skaly. Pod Slnečnými skalami sa rozkladá rovnomenný autokemping, v ktorom sme v jeden letný piatkový večer zaparkovali auto, postavili stan a po dlhom čase si vychutnali magickú moc stanovačky na cyklotúre.

V Stránskom sa triasla zem

V noci sa obloha trochu vyplakala, a tak sme nevyrazili podľa plánu, ale o nejakú hodinu neskôr. Čakali sme, či sa vyjasní, či sa medzi šedými mrakmi objaví belasá, ktorú nasľubovali na víkend meteorológovia. Keď udrela deviata hodina a cesty obschli, vydali sme sa na okruh. Z hlavnej cesty, pri ktorej kemping leží, sme odbočili na dedinu Poluvsie a s radosťou sme nasledovali vyznačenú trasu. Cyklotrasy v Rajeckej doline sú starostlivo ošetrené (až na pár výnimiek, ale o tých neskôr), takže sme cyklomapu vyťahovali len občas. Za Poluvsím nasledovala dedina Stránske, kde sme si urobili prvú zastávku. Pri konci dediny sa cesta začína dvíhať a po pravej ruke sme si všimli fotogenický cintorín s tajomnou zrúcaninou, ktorá bývala gotickým kostolom. Postavený bol v dávnom trinástom storočí, no o šesťsto rokov neskôr ho zemetrasenie zbúralo ako domček z karát. Pod temnou a zlovestnou klenbou oblohy na nás pôsobil ako kulisa z hororu. S príjemnými zimomriavkami sme sa z cintorína vydali na pokračovanie okruhu hore kopcom.

Rajská Rajecká dolina

Za dedinou sa nám otvoril široký výhľad na jedinečnú scenériu Rajeckej doliny. Šinuli sme sa pomedzi žltohnedé lány, ktoré boli zo všetkých strán obkľúčené pásmami pohorí. V diaľke napravo sa tmavo zeleneli Strážovské vrchy a vľavo pyšne vytŕčali masívy Malej Fatry. Minuli sme odbočku na Kunerad. V tejto osade stojí známy lovecký zámok postavený podľa francúzskeho vzoru. Najzaujímavejšia je jeho strecha zdobená početnými komínmi, vežičkami a vikiermi. Pre verejnosť je uzavretý, funguje v ňom liečebná zotavovňa. K zámku sme neodbočili, pokračovali sme na dedinu Konská a ďalej na Rajec. Cesta bola veľmi pokojná a príjemná. Poskytovala dosť priestoru na zašportovanie si v sedle i na vynadívanie sa na prekrásne okolie. Ani sme sa nenazdali a dostali sme sa do Rajca.

Námestie v Rajci

Rajec sa rozprestiera na oboch brehoch rieky Rajčianky a nachádza sa tu niekoľko historických pamiatok. Dve z nich sme objavili na námestí, kde sme si dopriali občerstvovaciu prestávku. Uprostred štvorcového námestia tróni biela renesančná radnica. Na priečelí sa vynímajú slnečné hodiny. Obďaleč sa nachádza Mestské múzeum Rajec. Kedysi tento starý meštiansky dom slúžil ako pivovar, dnes sú v ňom umiestnené stále expozície – národopisná a prírodovedecká.  Chrúmali sme jablká a obzerali sa po námestí, ktoré v sobotné predpoludnie akoby ešte spalo. Slnko už naplno zarezávalo a my sme vymenili dlhé rukávy a nohavice za krátke. Pookriali sme a s elánom vysadli na bicykle. Celkom sme sa tešili, že o pár chvíľ sa vnoríme do prírody Rajeckej doliny. Prešli sme na druhú stranu hlavnej cesty a pokračovali okolo areálu kúpaliska Veronika. Značka nás poslala nahor cez dedinky Jasenové a Zbyňov. Tu sa profil trasy zvlnil a my sme chvíľami zaberali hore brehom, chvíľu sa vydýchavali pri jazde nadol. Za Zbyňovom sme prešli do chotára tvoreného zelenými pastvinami a lúkami, na ktorých sa v zime preháňajú lyžiari. Prešli sme okolo lyžiarskeho vleku a zrazu…

Lesnými cestami-necestami

…cesta sa zmenila na necestu. A ešte k tomu sa aj cykloznačka záhadne stratila. A tak sme tápali a kamenistým stupákom sme tískali bicykle intuitívne tadiaľ, kadiaľ sme si mysleli, že treba ísť. Vo chvíli, keď sme to najviac potrebovali, sme stretli tunajších domorodcov na túre a tí nám s navigáciou pomohli. Veru, nebyť ich, zanadávali by sme si od srdca! S trpezlivosťou sme už boli v koncoch a kvalita lesného chodníka po výdatnom daždi nám na nálade nepridala. Pešo sme fučali do strmého kopca. Les svojim šumom a sviežim, vlhkým vzduchom ospravedlňoval náročný terén. Z horského sedla sme išli hodnú chvíľu taktiež popri bicykloch. Povrch chodníka bol značne rozbahnený, a tak sme si na jazdu trúfli až pri konci klesania. Vhupli sme do osady Kňazova Lehota a boli sme fakt radi, že tento MTB úsek máme za sebou.

Lietavský megahrad

Na asfaltke sme znova naďabili na cykloznačku a vydali sa po nej vpravo. Naskytol sa nám famózny výhľad na ruiny Lietavského hradu. Lietavský hrad je druhou najväčšou zrúcaninou na Slovensku. Bol postavený v trinástom storočí ako vojenské a administratívne cetrum. Jeho história je spojená so zvučnými menami ako Matúš Čák či kráľ Žigmund. V osemnástom storočí však prestal byť obývaný, udržiavaný a postupne chátral. Dnes je z neho pekný výhľad do Rajeckej doliny a na pôsobivé okolité hory. Hrad je v dokonalej symbióze s prírodou, akoby tu vyrástol. Zub času ho však nahlodáva čoraz viac, a preto existujú aktivity na záchranu Lietavského hradu v takej podobe, v akej je dnes. Snahou je zabrániť tomu, aby sa romantická zrúcanina zmenila na neforemnú kamennú sutinu. Keď sme stáli na stráni pod hradom a nechali sa ohromovať jeho veľkoleposťou, držali sme všetkým nadšencom palce. Bez Lietavského hradu by Rajecká dolina už nebola takou dokonalou. Od hradu sme pokračovali nadol po ceste. Nad hlavami nám v istom momente premávala lanovka naložená vydolovaným nákladom a my sme sa podvedome poponáhľali spopod tých vzduchom plávajúcich kontajnerov. Po pár kilometroch sme narazili na zaujímavú návesť upozorňujúcu na tzv. Ekoskanzen. Dajú sa v ňom nájsť ukážky ľudovej architektúry, starých vozov, strojov, živých hospodárskych zvierat. Vo dvore možno uvidieť tri svetové unikáty: najväčšie ručne dlabané koryto, najväčší kutý meč a najväčší kravský zvonec. Všetky sú zaradené do Guinessovej knihy rekordov. Od Ekoskanzenu sme sa skotúľali k hlavnej ceste, po nej sme ubehli slabých päť kilometrov, prefrngli okolo kempingu Slnečné skaly a urobili si zachádzku do Rajeckých Teplíc.

Očarujúce kúpele Rajecké Teplice

Pred kúpeľmi sa pri ceste vypína prírodný výtvor Poluvsianska skalná ihla. Je to eróziou odčlenená súčasť Slnečných skál, ktorá kedysi slúžila ako miesto výuky lezenia po skalách. Zamierili do kúpeľného parku, na ktorý sme sa obzvlášť tešili. Je učebnicovým príkladom miesta relaxu, harmónie, pôvabu. Okrem tohto všetkého pobyt v kúpeľoch ponúka i možnosť načerpania nových síl, či nájdenia strateného kúska  zdravia. V Rajeckých Tepliciach vyviera termálny prameň, ktorý má blahodarné účinky najmä na pohybový aparát. Kúpele sú staré šesťsto rokov, no pri pohľade na hlavnú kúpeľnú budovu má človek pocit,  že sa ocitol v antike. Liečebný dom Aphrodite má výsostne antické priečelie a celé kúpele sú budované v tomto duchu. Park navôkol s belostnými Slnečnými skalami na pozadí je očarujúci. Nečudo, že do upravených záhrad sa vyrojilo kopec ľudí vychutnať si dary víkendového popoludnia. Pri fontáne v strede parku sa fotila jedna nevesta za druhou a na jazierku sa len tak-tak že nezrážali člnky s rekreantmi. Statné labute sa preventívne utiahli na breh, zaplávali si asi až večer po turistickom prime time. Taká koncentrácia romantiky pôsobila „kapánek“ gýčovo, ale vzbudila len samé pozitívne pocity. Usadili sme sa na lavičke pri jazierku, pozorovali všetky podoby pohody, pôžitku a aktívneho oddychu. Vďaka zážitkom z toho dňa nebolo ťažké nechať sa unášať kúpeľnou atmosférou, zaslúžene sme boli jej súčasťou.

Informačný blok

Mapy:

 • Podrobná cykloturistická mapa Slovenska č. 1; Kysuce, Horné Považie, Turiec

Doprava do Rajeckých Teplíc:

 • Autom – diaľnicou Bratislava – Trenčín – Považská Bystrica – Žilina, tu pokračovať v smere Rajecké Teplice
 • Vlakom – osobné vlaky zo Žiliny do Rajeckých Teplíc a Rajca

Ubytovanie:

 • Kempingy: ATC Slnečné Skaly, Rajecké Teplice

Doporučená požičovňa bicyklov:

 • MTB Cykloraj, pri kúpeľnom parku v centre Rajeckých Teplíc

Turistické informácie:

 • Turistické informačné centrum Rajecká Pohoda, ul. Osloboditeľov 90, Rajecké Teplice

Web sites:

 • www.rajeckapohoda.sk
 • www.rajecka-dolina.sk
 • www.rajecke.sk
 • www.hrady.sk/lietava.php
 • www.hradlietava.sk

Nezabudnite navštíviť:

 • Rajecké Teplice – kúpeľný park, Liečebný dom Aphrodite, skalný útvar Poluvsianska skalná ihla, termálne kúpalisko Laura
 • Kunerád – zámok
 • Cintorín v Stránskom
 • Námestie v Rajci – radnica, múzeum
 • Termálne kúpalisko Veronika v Rajci
 • Lietavská Svinná – Ekoskanzen
 • Lietavský hrad
 • Slovenský Betlehem v Rajeckej Lesnej

Uverejnené v časopise Cykloturistika č. 12/2010

 

Galéria všetkých fotografií

Napíšte komentár