Ľupčianska dolina a Donovalská cyklotrasa

Napísal(a) máj 30, 2011 v kategórii Cyklotúry na Slovensku, Liptov | 0 komentárov

Ľupčianska dolina a Donovalská cyklotrasa

Ľupčianska dolina je jednou z najdlhších a najkrajších dolín Liptova. Na jej začiatku v Liptovskej kotline leží obec Partizánska Ľupča a na konci – na hrebeni pohoria Nízke Tatry – sedlo Pievalec.

Popis trasy:

Partizánska Ľupča – osada Magurka – sedlo Pievalec – Liptovská Lúžna – Liptovská Osada – Biely potok – Ružomberok – Liptovská Štiavnica – Vyšný Sliač – Partizánska Ľupča

Partizánska Ľupča – východisko cyklotrasy do Nízkych Tatier

Na bicykel vysadneme v liptovskej dedine Partizánska Ľupča. V 13. storočí získala táto stará banícka obec status kráľovského mesta vďaka ložiskám zlata v okolí. O zašlej sláve tejto liptovskej dediny svedčí obdĺžnikové námestie, cez ktoré preteká potok Ľupčianka, kostoly stojace v centre dediny a dvojpodlažné meštianske domy.

Zaujímavosťou katastra obce Partizánska Ľupča je, že je vraj najčlenitejším na Slovensku: jeho najnižší bod je v nadmorskej výške 512m a najvyšší na vrchole Chabenca vo výške 1995m n. m. Pre nás cykloturistov to znamená prísľub kvalitného športového zážitku.

Ľupčianska dolina – skvost liptovských cyklociest

Hneď za dedinou vhupneme do lesa a jeho vôňa a hukot potoka Ľupčianky nás budú sprevádzať po zvyšok cesty Ľupčianskou dolinou. Púšťame sa do sústavného 15km dlhého stúpania hustým a divokým lesom Nízkych Tatier. Z majestátu hory a jej zdanlivej divočiny sa nás zmocňuje rešpekt. Z času na čas sa pri ceste objaví prameň s dreveným prístreškom a romantickým pomenovaním. Studničky Žblnka, Vlnka, Pod klinčekom sú vďačnou a zmysluplnou výplňou prestávok po ceste. Aj keď je cesta pustá a pohodlne sa dá ísť vedľa seba, na konverzáciu akosi nie sú podmienky. Potok nás prekrikuje a rozprávanie uberá síl, takže len mlčky šliapeme do pedálov a ping-pongujeme si vzduchom kvetnaté myšlienky o kráse Nízkych Tatier. Výhľadmi sa síce kochať nedá, no náruč lesa je rovnako povznášajúca.

Magurka a Železnô

Prichádzame k odbočke na osadu Magurka. Vozovka v Ľupčianskej doline bola až doposiaľ v dosť zlom stave a rovnaká pokračuje až na Magurku. Čo sa však od tejto chvíle zmení, je ticho, ktoré náhle nastane. Hlas potoka zmĺkol a zvukom sa nesie len spev vtákov. A ten nám akoby dáva krídla, na ktorých zdoláme strmý výstup do bývalej baníckej osady. Magurka má oficiálne „až“ štyroch obyvateľov. Davov sa teda neobávame. Z Magurky sa nám naskytnú obrazy vrchovitej krajiny a zachovanej architektúry baníckych drevených domov. Vidieť sa dajú tiež ústia štôlní, stopy po ryžovaní a banský kostolík. Po chvíli sa vraciame späť na hlavnú trasu vedúcu dolinou a pred sebou máme záverečný drsný stupák do sedla Pievalec.

Pred jeho dosiahnutím ešte objavíme odbočku na ďalšiu odľahlú osadu Partizánskej Ľupče – Železnô. Nachádza sa tu detská ozdravovňa a vyviera liečivá voda kyselka, ktorá sa používa hlavne pri zažívacích problémoch a na podporu trávenia.

 

Liptovská Lúžna a Meandre Lúžňanky

Za sedlom nasleduje prudké klesanie do dediny Liptovská Lúžna. Trojkilometrovým úsekom zbehneme dole z kopca, von z hory do úzkej kotliny okolo potoka Lúžňanka. Jej hlavnou zvláštnosťou sú meandre, ktoré vytvára pred bránami dediny. Riečka sa šibalsky krúti, vrtí a stáča, pričom jednotlivé meandre sú od seba vzdialené len na krok. Lúžňanka a okolie Liptovskej Lúžnej sú pastvou pre oči aj uši. Na blízkej lúke sa popása črieda oviec a romantickému obrázku dáva autentický audio podmaz. Z dediny Liptovská Lúžna je možnosť výstupu na vrch Salatín (1.630m n.m.), ktorý je považovaný za jeden z najkrajších vyhliadkových bodov Slovenska. Sme v polovici okruhu. Pokračovať budeme na Liptovskú Osadu, kde odbočíme vpravo a naberieme smer Ružomberok.

Donovalská cyklotrasa

Cyklotrasa by mala spájať známe turistické stredisko Donovaly a mesto Ružomberok. Úsek Donovalskej cyklotray, ktorý absolvujeme my, vedie po temene bývalej lesnej železničky paralelne s hlavným cestným ťahom na Ružomberok. Dôležité je všímať si cykloznačenie, ktoré cyklistov na ich cestu privedie. V Liptovskej osade míňame známy motorest Jánošíková koliba. Cyklocesta je v úseku Liptovská Osada – Podsuchá síce bez asfaltu, ale so spevneným povrchom a preto pohodlne zjazdná. Od Podsuchej do Ružomberka je cyklocesta dokonca asfaltová. Jej okolie je čarovné: po ľavej ruke vyrastajú kopce Veľkej Fatry, po pravej míňame okraj Nízkych Tatier. Šinieme sa hranicou Liptova.

Vlkolínec – pýcha Slovenska zo zoznamu UNESCO

Ak tadiaľto niekedy pôjdete a zvýšia vám sily a čas, neobíďte dedinku Vlkolínec. Je učupená pod vrchom Sidorovo v pohorí Veľká Fatra. Vedie k nej zreteľne vyznačená odbočka z našej trasy. Tento živý skanzen je zaradený do zoznamu pamiatok UNESCO. Základnou hodnotou, pre ktorú je Vlkolínec tak vysoko cenený, je viditeľná harmónia vo vzťahu človek – príroda, súlad medzi ľudským sídlom a krajinou. Medzi chránené objekty Vlkolínca patria drevenice s hospodárskymi dvormi, zrubová zvonica, zrubová rumpálová studňa, barokovo-klasicistický kostol Navštívenia Panny Márie. V drevenici zvanej „Roľnícky dom“ sa nachádza expozícia Liptovského múzea dokladujúca kultúru bývania vo Vlkolínci. Výstup do Vlkolínca je síce cyklisticky náročný, no odmena v podobe zážitku z prostredia dediny právom figurujúcej v zozname UNESCO je náležitá.

Ružomberok – liptovská ruža

V závere cyklocesty nás víta mesto Ružomberok. Hlavné sakrálne pamiatky a historické budovy sa nachádzajú v pekne udržiavanom centre mesta. Za zmienku stoja kostol sv. Ondreja s mauzóleom Andreja Hlinku, mestská radnica, kolégium Piaristov, či Liptovské múzeum. Zaujímavá je určite expozícia galérie Ľudovíta Fullu. V zime Ružomberok a jeho okolie žijú zimnými športmi v gigantických lyžiarskych strediskách. Najväčším je Malinô Brdo. Vyhľadávané a navštevované sú neďaleké kúpele Lúčky či Bešeňová, kde funguje aquapark s celoročnou prevádzkou. Termálnu vodu si tak možno vychutnať pod holým nebom i počas mrazivých zimných dní. Jednoducho, v Ružomberku a jeho okolí sa nebudete nudiť v žiadnom ročnom období. My – cykloturisti, ktorí majú v nohách takmer päťdesiat kilometrový okruh, však teraz iba prejdeme okrajom mesta.

Z Ružomberka odbočíme vpravo na Liptovskú Štiavnicu. So zaťatými zubami sa popasujeme so stúpaním za mestom. Záverečný úsek cesty prechádzame kotlinou a s hlavou vytočenou vpravo obdivujeme mohutný masív Nízkych Tatier. Je len ťažko uveriteľné, že ešte pred pár hodinami sme boli priamo na hrebeni v centre pohoria. A vôbec neboli také nízke, ako zavádza ich pomenovanie. Naše nohy o tom vedia svoje….

Praktické informácie

Mapy:

 • Podrobná cykloturistická mapa Slovenska č. 2, Orava, Liptov, Horehronie

Doprava do Partizánskej Ľupče:

Autom:

 • zo Žiliny smer Martin – Ružomberok – diaľnicou na Liptovský Mikuláš, asi po dvoch kilometroch odbočiť na Partizánsku Ľupču
 • prípadne z Bratislavy do Nitry diaľnicou D1 a tu pokračovať R1 na smer Banská Bystrica – Ružomberok – odbočka z diaľnice smer Poprad na Partizánsku Ľupču

Vlakom (pri rýchlikoch treba preveriť možnosť prepravy bicyklov):

 • osobné vlaky a rýchliky z Bratislavy smer Poprad stoja v Ružomberku
 • osobné vlaky a rýchliky zo Žiliny smer Poprad, zastávka v Ružomberku

Ubytovanie:

Kempingy

 • ATC Liptovský Trnovec,
 • ATC Bystrina, Demänovská dolina
 • Kemping Kamzík Donovaly

Doporučená požičovňa bicyklov:

 • Požičovňa Malinô Brdo, Čutkovská 8, Ružomberok
 • Penzión Michal, Bešeňová, 034 83 Bešeňová

Turistické informácie:

 • Turisticko-informačná agentúra, Monika Vyšná, Bešeňová 65, www.besenovainfo.sk,
 • Informačné centrum Ružomberok, A. Bernoláka 1, Ružomberok

Web sites:

 • www.liptov.sk
 • www.ruzomberok.eu
 • www.partizanskalupca.sk, www.partizanskalupca.com
 • www.liptovskaluzna.sk
 • www.cyklotury.wz.cz
 • www.regionliptov.sk
 • www.skonline.sk

Nezabudnite navštíviť:

 • Thermal park v Bešeňovej
 • Osada Železnô
 • Osada Magurka
 • Meandre v Liptovskej Lúžnej
 • Historické centrum Ružomberka
 • Sliačske travertíny

Uverejnené v časopise Cykloturistika 11/2010

Galéria všetkých fotografií

Napíšte komentár