Medzi troma riekami – Dunaj, Hron a Ipeľ

Napísal(a) aug 31, 2011 v kategórii Cyklotúry na Slovensku, Južné Slovensko, Podunajsko | 0 komentárov

Medzi troma riekami – Dunaj, Hron a Ipeľ

„Nevstúpiš dvakrát do tej istej rieky…“ tvrdí antická klasika a my jej dávame za pravdu. V prípade cesty, ktorú dnes predstavíme, sa toto pravidlo potvrdzuje hneď trojnásobne. Dunaj, Hron a Ipeľ sú rieky, ktoré nás budú sprevádzať pri cykloputovaní po najjužnejšom kúte Slovenska, kde štátnu hranicu Slovenska s Maďarskom tvoria dve zo spomínaných riek. Každá z nich je svojská, osobitá a ich jednotlivé úseky sú taktiež neopakovateľnými. Pohybovať sa budeme predovšetkým po cyklomagistrále Poiplia, ktorá sa v Štúrove spája s Dunajskou cyklocestou. Je to oblasť, kde sa miešajú jazyky, kultúry, národnosti a vody riek. A tak, ako pokojne plynú ich toky vo svojich korytách, tak (nad očakávanie) pokojne si tu nažívajú i miestni obyvatelia. Popis trasy: Štúrovo – Kamenica nad Hronom – zachádzka k sútoku riek Hron a Dunaj – Bajtava – Salka – Rastovce – Zalaba – Sikelnička – Kamenica nad Hronom – Štúrovo

Slučka nášho cyklookruhu sa uzavrie v najjužnejšie ležiacom meste Slovenska – v Štúrove. Štúrovo je známe svojim kúpaliskom, úchvatným výhľadom na baziliku  na náprotivnom brehu v Ostrihome, ale i ukážkovo tolerantným spolunažívaním viacerých národností. A ako sa sem dostanete? Najjednoduchšie je vysvetliť polohu Štúrova Dunajom. Choďte od Bratislavy po prúde Dunaja stále južnejšie a východnejšie a posledné mesto, ktoré v jeho povodí na Slovensku nájdete, bude Štúrovo. Z Bratislavy je to do Komárna približne sto kilometrov a z Komárna do Štúrova ďalších päťdesiat. Do Komárna je dobré cestné spojenie i cez Nitru a Nové Zámky. Dopraviť sa sem dá aj vlakom, nakoľko Štúrovom vedie železničná trať pokračujúca ďalej do Maďarska. Je skoré ráno a mesto sa ešte neprebralo do svojej živej podoby. Prehliadku jeho centra si teda necháme na popoludnie, keď sa sem celí ubicyklovaní vrátime. Teraz sa zastavíme len na chvíľočku pri Dunaji, aby sme sa pri pohľade na ostrihomskú baziliku naladili na slovensko-maďarskú nôtu. V tejto oblasti sú dvojjazyčné pomenovania dedín, miest a obchodov samozrejmosťou. Rovnakou samozrejmosťou je počuť maďarčinu na uliciach a verejných miestach. Treba s tým rátať, no netreba sa báť, že sa nedohovoríte. Stále sme na Slovensku. Vydávame sa okolo kúpaliska Vadaš smerom na sever, kde nás hneď za bránami mesta čakajú pekné prírodné zákutia.

Dunaj (najväčšia) plus Hron (druhá najdlhšia)

Dunaj uvidíme ešte chvíľu a potom sa nám stratí za oponou lužných lesov, ktoré ho obkolesujú. Dovtedy však podliehame jeho magickej príťažlivosti. Dunaj je najväčšou európskou riekou, svojou mohutnosťou vzbudzuje rešpekt. Okrem rybárov rieka láka aj turistov na vyhliadkové plavby a rekreačné kúpanie. Do povedomia európskych cykloturistov je Dunaj vrytý nezmazateľne. Dunajská cyklocesta kopírujúca tok veľtoku žije i na Slovensku a prechádza práve Štúrovom. Po jej značke sa nevydáme, no zrakom Dunaj sprevádzame, kým to ide. Pôsobí skutočne veľkolepo. Pohľad naň a na lode plaviace sa po ňom núti myslieť na to, že všetky tieto vody skončia v mori. Pri iných riekach ma to nenapadá, akoby sa ich to ani netýkalo. S Dunajom je to však iné, vďaka jeho rozmerom uveriteľné. I keď má pred sebou ešte dlhú cestu. To však aj my, veď sme na úplnom začiatku okruhu. Po absolútnej rovine ideme smerom na Kamenicu nad Hronom. Juh Slovenska je jedna súvislá nížina, no sem-tam sa objavia výnimky a práve k jednej smerujeme. Tesne pred Kamenicou sa prvý raz stretávame s riekou Hron, ktorá sa pár km na juh od dediny vlieva do Dunaja. Čo do veľkosti sa nemôže s Dunajom rovnať, no v pôvabe nezaostáva. Hron je druhou najdlhšou riekou Slovenska. Pramení pod Kráľovou Hoľou v Nízkych Tatrách. Prechádza čarovným krajom, vedie popri ňom množstvo cyklociest a nachádza sa i veľa pekných miest na táborenie. Jeho meno je najčastejšie skloňované v súvislosti s vodáctvom. Za priaznivého stavu vody je splavný už od obce Heľpa v dĺžke 272km. Z Kamenice si robíme zachádzku práve smerom, kde sa Hron vlieva do Dunaja, no až k tomuto miestu nepôjdeme. Bicyklujeme smerom k Dunaju, aby sme si vychutnali jazdu po ceste s mimoriadnym výhľadom po oboch stranách.

Pohorie Burda – Kováčovské či krajčírske kopce?

Ideme po spodnom okraji malebného pohoria Burda  s chránenými oblasťami Kováčovské kopce. Burda vo mne ihneď asociuje spomienku na legendárny dámsky módny časopis a už teraz viem, že Kováčovské kopce sa mi vždy budú mýliť s „krajčírskymi“. Pohorie to nie je vysoké (max. 392 m n.m.), no pôsobí ohromujúco. V porovnaní s okolitou rovinou aj krtinec pripadá ako turistická méta. Spomedzi listnatých stromov vykúkajú šedé skaly a vytvárajú dlhý hrebeň. Po pravej ruke sa otvára pohľad na široký tok Dunaja lemovaný lužnými lesmi. Nad ich vrcholkami sa z jesenného oparu vynára silueta baziliky v Ostrihome. Bicyklujeme medzi týmito kulisami päť kilometrov, potom sa zvrtneme o 180°, aby sme si to všetko vychutnali v opačnom garde. Vraciame sa do Kamenice a pokračujeme v ceste smerom na Bajtavu a Salku, kde sa máme stretnúť po prvýkrát s Ipľom. Ten nám do kompletnej trojice riek zostáva.

Cyklomagistrála Poiplia

Pri ceste do Salky prechádzame okolo dediny Bajtava a rovnomennej vodnej nádrže. Teda, vodná nádrž by to mala byť podľa mapy. My nachádzame len rozľahlú močarinu so šachorinou, akoby sa jazero niekam vyparilo. Rákosie sa farbí jesennými tónmi a tíško šuští vo vetre. Obrazu pustej krajiny dodáva stratené jazero tajomnosť. Po približne štyroch kilometroch dorazíme do Salky. Doteraz sme šli po trase spájajúcej Dunajskú a Ipeľskú cyklomagistrálu. V Salke cyklomagistrála Poiplia oficiálne začína. Dedina leží na rieke Ipeľ a je tu i priechod štátnych hraníc do maďarskej obce Letkés. Ipeľ tvorí na 140km dlhom úseku hranicu medzi Slovenskom a Maďarskom. Cyklocesty vedú v jeho blízkosti po oboch stranách, nás zaujíma tá slovenská. Najskôr si ale v Salke urobíme prestávku v Pamätnom dome ľudovej architektúry. Biela, ornamentami zdobená chalupa sa nedá prehliadnuť. Je ukážkou nielen bývania našich predkov na prelome dvadsiateho storočia, ale predstavuje i rôzne remeslá s možnosťou ich výučby. Na dvore stojí starodávna pec, v ktorej ešte i dnes pri folklórnych podujatiach pečú tradičné dobroty. Po zbežnej prehliadke sa ponáhľame k Ipľu. Je treťou najdlhšou slovenskou riekou. Jeho malebné zákutia, mokrade a meandre sa stali útočiskom viacerých druhov fauny a flóry. Jednu príslušníčku fauny, konkrétne volavku, máme česť na zeleno-modrej hladine Ipľa pozorovať. Popri širokom Dunaji a rýchlom Hrone na nás Ipeľ pôsobí najpokojnejšie a najromantickejšie. A vôbec, celé toto slovensko-maďarské pomedzie nám príde akési kľudné až spavé. A to sa povráva, že „fajta“ tunajších obyvateľov je vďaka zmiešanine s hunskou krvou riadne temperamentná. Cyklomagistrála Poiplia nás vedie krížom cez role, spoza ktorých vykúkajú pahorky susedného Maďarska. V obci Rastovce sa s Ipľom, jeho cyklomagistrálou aj pohľadom „na maďare“ rozlúčime. Odbočujeme vľavo na Zalabu. Zo Zalaby sa uberáme na Sikelničku, za ktorou nasleduje pás vinohradov a vínnych pivníc. Sme v oblasti, kde to žije poľnohospodárstvom, ovocinárstvom a vinohradníctvom. Za Pavlovou sa dostávame znova do kontaktu s riekou Hron. Popri ňom ideme osem kilometrov do Kamenice nad Hronom a z nej posledných päť kilometrov nazad do Štúrova.

Štúrovo a Ostrihom

Na pešej zóne v centre to ožilo. Slnko zalieva terasy plné ľudí. Štúrovo je známe svojim moderným a veľkokapacitným kúpaliskom Vadaš, kvôli ktorému sem prichádza množstvo návštevníkov. Chránenou pamiatkou mesta je kostol sv. Imricha s barokovou kalváriou. V Štúrove sa začína ohyb Dunaja  s výhľadom na klasickú baziliku v Ostrihome. Do tohto mesta na protiľahlom brehu sa dá dostať mostom Márie Valérie. Most bol počas 2. svetovej vojny zničený a do Ostrihomu sa dalo dostať len kompou. Až začiatkom nového milénia bol zrekonštruovaný a slávnostne otvorený. Neoddeliteľnou súčasťou návštevy Štúrova ostáva prehliadka baziliky v Ostrihome, ktorá je akousi spoločnou dominantou. Ostrihom je mesto neveľké čo do rozlohy, no veľké čo do významu. Bolo dokonca i hlavným mestom. Baziliku postavili v polovici devätnásteho storočia podľa vzoru Baziliky sv. Petra v Ríme. Nachádza sa v nej klenotnica a v krypte staroegyptského štýlu sú pochovaní ostrihomskí arcibiskupi. Okolo baziliky sa rozprestiera hradný komplex, ktorého určité časti si pamätajú obdobie tureckých vojen.

Korenistý kraj

Kupola baziliky sa ligoce v lúčoch zapadajúceho slnka a my, ako sme sa pohľadom na ňu ráno so Štúrovom zvítali, teraz sa s ním lúčime. Cítime sa unavene, medzinárodne, no hlavne  príjemne. Štúrovo a maďarsko-slovenské pomedzie nás presvedčili o svojej srdečnosti a zvláštnom kolorite. Stáročia dlhé spolunažívanie rozličných národností tunajších domorodcov naučili žiť vo vzájomnom súlade a z rozdielov svojich pováh a pôvodu vyťažiť to pozitívne. Už len kvôli pikantnej kuchyni, ktorá sem z Maďarska prenikla, sa oplatí na najjužnejšie Slovensko ísť a tento kraj spoznať bližšie.

Informačný blok

 Mapy:

 • Podrobná cykloturistická mapa Slovenska č. 8, Pohronie

Ubytovanie: Kempingy:

 • Kemp ATC Vadaš Štúrovo,
 • Oáza camp Komoča,
 • Autokemping Panoráma Komárno,
 • Yacht Club Danubius v Komárne

Doporučená požičovňa bicyklov:

 • Termálne kúpalisko Vadaš, Štúrovo
 • Cykloservis Piko – Meštianska ulica 3018 , 945 01 Komárno

Turistické informácie:

 • Turistická informačná kancelária, Hlavná 23, Štúrovo
 • Turistická informačná kancelária, Župná č. 5, Komárno

Web sites:

 • www.sturovoinfo.sk
 • www.poiplie.sk
 • www.mojeslovensko.sk
 • www.skonline.sk

Nezabudnite navštíviť:

 • termálne kúpalisko Vadaš v Štúrove
 • most Márie Valérie zo Štúrova do Ostrihomu
 • Ostrihom – bazilika
 • Kováčovské kopce – prechod pohorím Burda
 • sútok riek Hron a Dunaj
 • Salka – Pamätný dom ľudovej architektúry
Uverejnené v časopise Cykloturistika č. 1/2008

Galéria všetkých fotografií :

Napíšte komentár