Nenápadnou nížinou k európskym unikátom

Napísal(a) aug 31, 2011 v kategórii Cyklotúry na Slovensku, Južné Slovensko, Podunajsko, Ponitrie | 0 komentárov

Nenápadnou nížinou k európskym unikátom

Trasa, na ktorú sa vydávame, bude mať sto kilometrov a začína v krajskom meste južného Slovenska – v Nitre. Nitra je jednoducho dosiahnuteľná po diaľnici a rýchlostnej komunikácii spájajúcej Bratislavu so severným a stredným Slovenskom. Železničnou križovatkou Nitra práve nie je, a preto sa sem dostanete leda tak z Nových Zámkov, Leopoldova alebo Prievidze. A keď tu už budete, oplatí sa rezervovať si pár hodín pre toto pôvabné mesto pod Zoborom.

Popis trasy:

Nitra – Janíkovce- Čechynce – Veľký Cetín – Vinodol – Černík – Mojzesovo – Malá Maňa – Maňa – Trávnica – Svätuša – Podhájska – Čechy – späť na Podhájsku – Trávnicu – Maňu – Veľká Maňa – Žitavce – Vajka nad Žitavou – Dyčka – Paňa – Veľký Cetín – Malý Cetín- Čechynce – Janíkovce – Nitra

Starodávna Nitra

Nitra, ako bývalé stredisko Veľkomoravskej ríše, sa hrdí viacerými historickými pamiatkami, ktorých väčšina je sústredená v starom meste. Dominantou je hrad, v ňom katedrála sv. Emeráma z 11. stor.. V podhradí je Pribinovo námestie s budovou cirkevného seminára, sochami kniežaťa Pribinu a Atlanta Nitranmi zvaného Corgoň. Príjemné je tiež námestie okolo divadla a pešia zóna, kde to pulzuje živou atmosférou. Z opačnej strany hradu sa rozprestiera príjemný park s možnosťou člnkovania na mŕtvom ramene rieky Nitry a množstvom atrakcií pre rodiny s deťmi. Vyrážame z časti mesta zvanej Chrenová, odkiaľ naberieme smer juh. Vnárame sa do polí, ktoré jar vyfarbila tými najsýtejšími a najoptimistickejšími farbami. Postupne prechádzame dedinkami Čechynce, Veľký Cetín, Vinodol, Černík, Mojzesovo. Po dvadsiatich piatich kilometroch opájania sa rýchlou jazdou po mierne zvlnenej krajine odbočujeme vľavo na obec Maňa. Tu sa napojíme na cyklistickú trasu Juhovrábeľský okruh a po ňom sa dostaneme k prvému cieľu našej cesty – k Trávnici.

Prastará a súčasná Trávnica

Obec Trávnica sa nachádza vo veľmi starej lokalite. Stopy osídlenia vedú až do pradávneho neolitu. Najstaršia písomná zmienka o Trávnici je spred neuveriteľných takmer tisíc rokov. Miestni obyvatelia sa zaoberali poľnohospodárstvom, vinohradníctvom, chovom koní a dobytka. Zvláštnosťou Trávnice je päť kaštieľov, ktoré patrili bohatým šľachtickým rodinám. V dedine ich nájdete i dnes, i keď podaktoré už chátrajú, alebo sú rekonštruované. Na prechádzke dedinou sa možno zatúlať k rybníkom a vymeniť svoj bicykel za vodný. Pre turistov sa núka ubytovanie vo forme privátov v mnohých trávnických domoch. Zdá sa vám, že pár kaštieľov a nejaký ten rybník je predsa len slabý dôvod pre „inváziu“ turistov? Máte pravdu. Hlavným ťahákom pre návštevníkov je slovenské Mŕtve more, ktoré sa nachádza v susednej dedine Podhájska.

Podhájska – slovenské živé Mŕtve more

Prameň vody, ktorý vyviera v obci Podhájska, má pri ústí teplotu 80°C a vyteká rýchlosťou päťdesiat litrov za sekundu. Táto voda je nielen teplá a tým vhodná na kúpanie, ale zároveň i liečivá. Vyhľadávajú ju domáci aj zahraniční návštevníci, ktorí by za podobne uzdravujúcou vodou museli cestovať až k Mŕtvemu moru. Jej účinky proti rozšírenej kožnej chorobe lupienke (psoriáze) sú porovnateľné s účinkami vody v Izraeli. Okrem toho blahodarne pôsobí aj na iné choroby ako reuma, kĺbové ochorenia, vysoký krvný tlak, choroby dýchacích ciest, ekzémy. Na termálne kúpalisko radi chodia relaxovať i ľudia zdraví, nakoľko tu sú nielen termálne ale aj plavecké bazény, tobogan, ihrisko na plážový volejbal, masáže, solárium, fitnes a množstvo bufetov a reštaurácií poskytujúcich občerstvenie. S ubytovaním si návštevníci starosť robiť nemusia. Ponúka ho nespočetne veľa penziónov a privátov ako v Podhájskej, tak i v susednej Trávnici. Podhájska je obľúbená najmä medzi českými turistami. A tí zvyknú nielen vylihovať v teplej vode či na brehu bazénu. Nejedného sme stretli práve na bicykli. A keď už sme pri tých Čechoch, poďme sa pozrieť do ich „domoviny“. Že je to ďaleko? Ale kdeže, hneď za rohom…

 Vítajú nás Čechy

V nohách máme už cez štyridsať kilometrov a na nich sme nemuseli zápoliť s výraznejším prevýšením. Kraj je tu len pozvoľna zvlnený, briežky smerom hore takmer nevnímate a z klesaní sa sotva stihnete potešiť, také sú krátke. Skutočne príjemná a nenáročná cyklistika. Každé pravidlo má svoju výnimku a ňou je práve cesta z Podhájskej na dedinu s prekvapujúcim názvom. Prvý úsek nás čaká až 12% stúpanie. Po ňom príde zopár kilometrov jemného zjazdu, ktorý nás dovedie až k tabuli „Vítame vás v obci Čechy!“. Slovenské  Čechy sú pohostinné ku každému prichádzajúcemu, dokonca aj v zime voči lyžiarom. Široko-ďaleko je to jediná dedina, ktorá sa môže pochváliť lyžiarskym vlekom. Keďže sezóna na termálnom kúpalisku v Podhájskej trvá aj počas zimných mesiacov (prestávka je až v apríli), kľudne sa sem vyberte i vtedy. A ak bude zima tuhá ako tá posledná, miesto bicykla si môžete pribaliť lyžiarsku výstroj.

Ďalší unikát – Žitavský luh

Vraciame sa rovnakou cestou na Podhájsku, Trávnicu, Maňu a pokračujeme po Juhovrábeľskom okruhu smerom na mestečko Vráble. Približne tri kilometre za dedinkou Maňa nám cestu skríži  ďalší európsky unikát. Prechádzame okolo prírodnej rezervácie Žitavský luh. Rozprestiera sa na nive rieky Žitavy na úpätí Hronskej pahorkatiny. Tieto lužné lesy vyrastajúce z mokrade majú veľký význam pre mnohé vtáčie druhy, ojedinelé druhy rýb, obojživelníkov a hmyzu. V rezervácii žije takmer dvesto druhov vtákov (kačice, husy, dravce, sovy aj spevavce), deväť druhov obojživelníkov (priam exoticky pôsobia mloky a korytnačky) a okolo tridsať druhov cicavcov (napr. aj vzácna vydra riečna alebo ondatra). Keď si predstavím toľko „hávede“ pohromade, nemám veľmi chuť sa k močarinám približovať… Pokocháme sa teda aspoň zaujímavou scenériou, ktorú dokrášľujú elegantné labute a postupujeme ďalej.

 Trikolóra jarných nížin

Asi po piatich kilometroch za obcou Žitavce, odbočíme vľavo na Vajku nad Žitavou a následne vpravo na Dyčku. Z Dyčky vedie skratka k ceste na Nitru, po ktorej sme prechádzali ráno. Vynoríme sa v dedine Veľký Cetín, odkiaľ to je do Nitry len desať kilometrov. Zobor pred nami vyrastá priamo zo zlatej hladiny repky olejnej. Opájame sa rozkolísanou jazdou pod modrou oblohou, medzi sýto zelenými a jasno žltými lánmi. Jarná trikolóra nížin pozostáva z modrej, zelenej a žltej. Z krajiny sála toľko sviežej energie a malebnosti, že i nejeden horniak zavzdychá pri pohľade na tento obrázok.

Z tých pár hodín, ktoré sme mali  k dispozícii, sme vyťažili maximum. A nebolo ani treba ďaleko chodiť. Niekedy sa stačí len lepšie poobzerať a človek zistí, že tie najväčšie dary a krásy má na dosah ruky vo svojom okolí. A nemusia to byť práve európske unikáty. Žlto-zlaté polia pod blankytnou oblohou môžu byť pre cyklistu zážitkom smelo konkurujúcim alpskému priesmyku. Máte aj vy podobnú skúsenosť?

Praktické infomácie

Mapy:

 • Podrobná cykloturistická mapa Slovenska č. 8, Pohronie

Ubytovanie:

Kempingy:

 • Kemping u sv. Urbana, Podhájska
 • Autokemping Jelenec (smer Nitra)

Doporučená požičovňa bicyklov:

 • Termálne kúpalisko Podhájska

Turistické informácie:

 • Informačné centrum Podhájska, Zdravotnícka 322, Podhájska

Web sites:

 • www.podhajska.sk
 • www.obecpodhajska.sk
 • www.travnica.sk
 • www.natura.sk
 • www.zitava.sk
 • www.regionnitra.sk

Nezabudnite navštíviť:

 • Obec Trávnica – kaštieľ, rybník Táňa
 • Obec Podhájska – termálne kúpalisko
 • Obec Čechy
 • Rezervácia Žitavský luh
 • Nitra – historické centrum, hrad s katedrálou sv. Emeráma, Pribinovo námestie

Uverejnené v časopise Cykloturistika č. 7-8 / 2006

Galéria všetkých fotografií

Napíšte komentár