Orgovánová show Žitného ostrova

Napísal(a) aug 31, 2011 v kategórii Cyklotúry na Slovensku, Južné Slovensko, Podunajsko | 0 komentárov

Orgovánová show Žitného ostrova

Cykloturistika v máji vonia krásne. Povedala by som, že najkrajšie v celom roku. A to najmä vďaka rozkvitnutým orgovánom, ktorých nielen vôňu, ale aj dotyk či pohľad na ich nežné farby zbožňujem. Preto, keď príde máj, neváhame a vyrážame na výlet, ktorého podstatným kritériom je, byť čo v najtesnejšom kontakte s týmito čarovnými kríkmi. Tento rok sme sa nechali omámiť  orgovánmi sýtiacimi májový vzduch na Žitnom ostrove.

Popis trasy:

Dunajský Klátov – Dunajská Streda – Kostolné Kračany – Kráľovičove Kračany – Lúč na Ostrove – Holice –Blatná na Ostrove – Lehnice – zachádzka na Vojtechovce – Nový Život  – Eliášovce – k vodnému mlynu na Malom Dunaji pri Jelke  – späť na Lehnice – Horná Potôň – Orechová Potôň – Veľké Blahovo – Dunajská Streda – Dunajský Klátov

Naplánovali sme si okruh, ktorý nám mal zo Žitného ostrova ukázať čo najviac učebnicových zaujímavostí, ale i nenápadné zákutia a úseky, ktorých malebnosť dokáže vnímať iba človek, ktorý sa nimi bude niesť v sedle bicykla. To, že ľudoprázdnych oblastí tu niet, bolo v našom prípade skôr výhoda. Vyšli sme si sem totiž aj za krásami májovej flóry a tú sme vo vidieckych predzáhradkách mohli obdivovať nonstop.

Prvé stretnutie s Dunajom

Štartovací kolík výpravy sme chceli zapichnúť do mesta Dunajská Streda. Leží na hlavnom cestnom a železničnom ťahu medzi Bratislavou a Komárnom. My sme prichádzali zo severozápadu od mestečka Šaľa. Päť kilometrov pred Dunajskou Stredou sme v dedinke Dunajský Klátov míňali odbočku k vodnému mlynu. Povedali sme si, že obísť ho, by bola vážna chyba, a tak sme si nadišli asi kilometer ku Klátovskému ramenu, kde stojí. Okruh sme napokon začali z tohto bodu. Na prelome 19. a 20. storočia fungovalo na Žitnom ostrove viac ako sto takých mlynov, aký je v Dunajskom Klátove, no zachoval sa len tento jediný. Jeho zaujímavosťou je, že nestojí na priamom toku Malého Dunaja, ale  na jeho Klátovskom ramene. Na rozdiel od ostatných mlynov, tento nie je celý drevený. Len koleso a hnacia časť sú drevené, vlastná mlynica je murovaná. Hladina ramena pri mlyne bola pokojná, až stojatá a flegmaticky zrkadlila šnúry konárov smutných vŕb, trasúce sa lístky osík, topoľov a ostatných súčastí lužného lesa v okolí rieky. Mlynské koleso sa dokrútilo v štyridsiatich rokoch  minulého storočia. Teraz mĺkvo stojí a spolu s hladinou rieky dáva výtvarnému pojmu „zátišie“ jeho dokonalý zmysel. V tichu zátoky pri mlyne sme sa správne naladili, naštartovali bicykle a vyrazili na cyklotúru. Za chrbtom sme nechali nezábudkami posiate brehy Malého Dunaja a prvý zážitok, ktorý nám na okruhu poskytol.

Dunajská Streda – metropola Žitného ostrova

V samotnej Dunajskej Strede sme sa nezdržiavali. Za zmienku a navštívenie však určite stojí Žitnoostrovské múzeum, ktoré sídli v barokovej budove Žltého kaštieľa a starodávne kostoly v meste. Skôr ako po slovensky sa tu človek dohovorí po maďarsky, nakoľko celý Žitný ostrov je husto obývaný maďarskou národnostnou menšinou. Dvojjazyčné pomenovania ulíc, dedín a objektov sú toho dôkazom. Ale ľudia tu sú ochotní, milí, radi poradia či ukážu cestu, ak treba. Okrem poľnohospodárstva žije Dunajská Streda intenzívne i kúpeľníctvom. O ubytovanie v penziónoch a kempingoch tu nie je núdza . Predmestie Dunajskej Stredy je obrovský shopping park, akoby človek vchádzal do Viedne, nie do štandardného okresného mesta. Potrebovali sme nájsť cestu k železničnej stanici, odkiaľ sme pokračovali po trase, ktorá je v cyklomape nazvaná Pamiatky v okolí Dunajskej Stredy. Našli sme poľahky a májovo teplým, čerstvým vzduchom sme sa nechali „plaviť“ ostrovom.

Cyklookruh kaštieľov

Po pár kilometroch sme objavili prvý kaštieľ, ktorý stál v dedine Lesné Kračany, žiaľ, za zamknutou bránou. Park a okolie kaštieľa vyzerali lákavo, no rovnako lákavo sa javili i nasledujúce kilometre. Bolo nedeľné popoludnie, nad vidieckymi domčekmi visela ospalá atmosféra, ktorá ovládne všetkých, ktorí sa nechajú rozmaznať dobrým nedeľným obedom. Premávka takmer nulová, dvory a ulice prázdne, a tak sme si nerušene vychutnávali čaro vidieka: jeho farby, bujné kvetenstvo, ktorému dominoval úžasný orgován, ktorý vybuchoval ako ohňostroj nad celým krajom. Po ceste sme mali ešte niekoľko hodnotných historických objektov, a tak sme dôsledne sledovali mapu, aby nám nič neušlo. Ďalší kaštieľ sme našli hneď pri hlavnej ceste v dedinke Malá Lúč. Nasledovala dedina Holice, kde sme v centre naďabili na výnimočný kostol. Pochádza z trinásteho storočia a svojimi gotickými vežami a priečelím pôsobil skutočne majestátne. Nebyť špicatých ukončení veží, pripomína Chrám Matky Božej v Paríži. Cez Holice sme pokračovali do Blatnej na ostrove a tu sa ráz kraja jemne zmenil. Doteraz sme križovali tradičné slovenské obce s klasickými domami „kockami“, obyčajnými bránami a spústou kvetov na dvoroch. V Blatnej na Ostrove sa charakter vidieka zmenil. Zrazu  sme zírali na luxusné vily za kovanými bránami a vysokými múrmi, ich dvorom dominovali anglické trávniky, tuje a okrasné dreviny. Akoby sme vošli do iného štátu… Ale bicyklovalo sa nám rovnako dobre. Akurát sme nevedeli odhadnúť, že ktoré z tých nádherných domov sú kúrie, ktoré nám odporúčali vzhliadnuť tvorcovia cyklomapy. A tak sme obdivovali všetko doradu a nížinatou krajinou sme sa presúvali kilometer po kilometri ďalej. V dedine Lehnice sme si urobili dlhšiu prestávku v parku miestneho kaštieľa. Patril rodine Benyovských. Park je koncipovaný ako les a má pripomínať žitnoostrovskú krajinu. Pri študovaní mapy na lavičke sme zistili, že len niekoľko kilometrov od nás stojí ďalší vodný mlyn, a to na ramene Malého Dunaja pri dedine Jelka. Čas sme mali dobrý, síl nadostač, a tak sme sa rozhodli, že si k nemu zájdeme.

Mlyn v Jelke

Zachádzka tam aj späť merala v konečnom dôsledku dvadsaťpäť kilometrov, no stála za to. Celou cestou sme šli po rovine a ani s protivetrom sme nemali problémy. Po piatich kilometroch sme na križovatke odbočili vľavo na Vojtechovce a Nový Život. V dedine Eliašovce sme sa vydali vpravo na Jelku a po približne jednom kilometri za mostom cez Malý Dunaj sme narazili na odbočku k vodnému mlynu Jelka. Krátky úsek po prašnej ceste sme zvládli v pohode a už z diaľky nás vítal pohľad na evidentne živý areál pri vodnom mlyne. Drevený mlyn je postavený na ľavom brehu rieky v prekrásnom zákutí meandrujúceho Malého Dunaja. Pôvodne bol lodným alebo tzv. plávajúcim mlynom a býval zakotvený na rieke tak, aby prúd vody čo najefektívnejšie poháňal mlynské kolo. Avšak na konci devätnásteho storočia začali lodné mlyny prekážať doprave po riekach, a tak ich prebudovávali na pobrežné kolové mlyny. Pri nich bolo nutné prúd vody na koleso usmerňovať haťou z kolov a prútia povyše mlyna. V súčasnosti je v mlyne umiestnená expozícia múzea v prírode. V blízkosti jeho areálu sú rybárske reštaurácie s možnosťou občerstvenia a zábavy pre všetky vekové generácie. Vodáci splavujúci Malý Dunaj tu majú priestor na táborenie a vďaka štrkovému podložiu koryta sa smú návštevníci i kúpať, pričom blízka lúka slúži ako pláž. Po krátkej prestávke pri mlyne sme sa vydali späť na Lehnice, kde sme sa napojili na pôvodný okruh a vydali sa na záverečnú pasáž cesty k Dunajskej Strede a späť do Dunajského Klátova.

Orgovánová show

Dediny, ktoré sme mali v ceste, nám znova dovolili užiť si kvetinovú show s orgovánom v hlavnej úlohe. V Michale na Ostrove sme škálu zážitkov rozšírili o pohľad na súkromný rybník s množstvom drevených mól pre každého rybačky chtivého. Cez Orechovú Potôň, Veľké Blahovo a Vydrany sme sa vrátili do Dunajskej Stredy. Cestou sme videli ešte niekoľko naozaj starých kostolov, no náš záujem sa sústredil skôr na živú májovú prírodu ako na studené, i keď x-stroročné múry. Lány polí sa miestami žlteli repkou olejnou, stromy pri cestách beleli kvetmi či zelenali pučiacim lístím a z každého dvora, cintorína, parku, záhrady  nás osviežovala fontána orgovánových odtieňov a závan ich neopakovateľnej vône. Vzácne, krátke obdobie jeho vlády sme si tento rok ozajstne vychutnali. V kombinácii s ostatnými zaujímavosťami a krásami Žitného ostrova to bol skvelý cyklovýlet.

Informačný blok

 Mapy:

 • Podrobná cykloturistická mapa Slovenska č. 7, Bratislava, Podunajsko

Doprava:    

 • Autom –  z Bratislavy cestou E575 na Dunajskú Lužnú – Šamorín – Dunajskú Stredu
 • Vlakom – z Bratislavy osobné vlaky a rýchliky (aj medzinárodné) do Komárna

 Ubytovanie:

Kempingy:

 • Thermalpark Dunajská Streda,
 • Caravan Camp pri kúpalisku v Dunajskej Strede,
 • Faklen Camp Dunajská Streda
 • ATC Kondroš Holice
 • Táborisko v Jelke pri vodnom mlyne

Doporučená požičovňa bicyklov:

 • Thermalpark Dunajska Streda – Autocamping
 • Penzión Czajlich Ranch v Dunajskom Klátove

Turistické informácie:

 • ZCR GALANTSKO – informačná kancelária, Obchodné centrum Jas Park, 924 01 Galanta
 • Turistická informačná kancelária – Senec Námestie 1 Mája, č.4, 903 01 Senec

Web sites:

 • www.zitnyostrov.estranky.cz/stranka/poloha
 • www.dunstreda.sk
 • www.maly-dunaj.sk
 • www.muzeum.sk
 • www.panorama.sk/go/clanky/440.asp?lang=sk&sv=2
 • www.lehnice.sk
 • www.skonline.sk

Nezabudnite navštíviť:

 • Vodný mlyn v Dunajskom Klátove
 • Thermalpark v Dunajskej Strede
 • Žitnoostrovské múzeum v Dunajskej Strede
 • Kaštieľ s parkom v Kráľovičových Kračanoch
 • Kostol z 13. storočia v Holiciach
 • Kaštieľ s parkom v Lehniciach
 • Vodný kolový  mlyn v Jelke
 • Splav Malého Dunaja

Uverejnené v časopise Cykloturistika č. 6/2010

Galéria všetkých fotografií

Napíšte komentár