Pieninský vodácko-cyklistický kokteil

Napísal(a) mar 6, 2013 v kategórii Cyklotúry na Slovensku, Spiš, Slovenský Raj, Vysoké Tatry, Zamagurie | 0 komentárov

Pieninský vodácko-cyklistický kokteil

Bicykel svojou siluetou dvoch spojených kolies pripomína ležatú osmičku – symbol nekonečna. Viac než výstižná paralela. Poskytuje totiž nekonečno možností, ako spoznávať svet, športovať a nekonečný priestor pre fantáziu s akou kombinovať cyklistiku s inými druhmi cestovania a pohybu. Napr. kokteil namiešaný z vodáctva a cykloturistiky je skvelý! Na Slovensku si ho najlepšie vychutnáte na Pieninách.

Návrh trasy:

Červený Kláštor – Veľký Lipník – Lesnícke Sedlo – Lesnica – Prielom Lesníckeho potoka – Szczawnica  – Kroscienko – Haluszova –  Wygon – Katy – Červený Kláštor

Slovensko – krajina splavných riek

Slovensko patrí na medzinárodných pretekoch vo vodných športoch medzi úspešné krajiny. Disciplíny na divokej vode sú našou doménou. No splavovanie riek už dnes nie je len výsadou skúsených vodákov, na popularite naberá aj v radoch rekreačných športovcov. Medzi obľúbené slovenské splavné rieky patria Hron, Belá, Malý Dunaj, Orava, Váh, Morava a ramená Dunaja. No v kombinácii s bicyklom získate výnimočný zážitok hlavne na Pieninách, na severe Spiša. Na osemnástich kilometroch tu tvorí štátnu hranicu s Poľskom rieka Dunajec. Svojim meandrujúcim tokom so skalnatým podložím, vďaka ktorému sa na mnohých miestach tvoria pereje a tiež vďaka nádhernej okolitej prírode poskytuje unikátny vodácky zážitok. Tok Dunajca nie je na splav náročný. Zvládnu ho aj úplný začiatočníci či rodiny s deťmi, avšak záchranná vesta nesmie vo výbave chýbať. Predsa len, na pár miestach a pri vyššom stave vody sa vlnky s člnmi riadne pohrajú.

 Ospevované Pieniny

Región Zamagurie, do ktorého Pieniny spadajú, je bez rozporu jedným z najkrajších kútov Slovenska. Pieninský národný park (Pienap) presahuje aj do susedného Poľska. Jeho dominantu tvorí panoráma Troch korún, ktoré sa vypínajú nad Dunajcom na poľskej strane. Za neporušeným prírodným bohatstvom, no i za historickými pamiatkami sem ročne prichádzajú tisíce turistov. Predovšetkým Slováci a Poliaci tu vytvárajú homogénnu masu holdujúcu turistike, no najmä vodáctvu a cykloturistike. Centrom Pienin a východiskom za ich krásami je dedina Červený Kláštor. Vodácka a turistická sezóna tu trvá od apríla do októbra, samozrejme s kulmináciou počas letných prázdnin. Vtedy, keď sa vydarí pekný deň, je tu ako v úli. Voda vrie od premávky pltí, raftov, kajakov a kanoe, na cestách sa pretekajú cykloturisti, chodníky či terasy reštaurácií sú plné ľudí. Peší turisti sa sem vydávajú hlavne s cieľom zdolať vrchol Tri koruny, či prejsť sa Pieninskou cestou popri Dunajci až k Prielomu Lesnického potoka na hranici. V nádhernom, no drsnom prostredí Pienin sa nachádza legendárny klenot – kláštor Kartuziánov. Pôsobil v ňom  mních, botanik a letec Cyprián. My sme sem prišli so zámerom absolvovať cyklookruh po Pieninách a splaviť Dunajec. Jednoduchý plán sa  nám vďaka priazni počasia a malebnosti tohto kraja podarilo vyšperkovať športovými aj estetickými superlatívmi. Kiežby ste si aj vy mohli odtiaľto odniesť zážitky podobné tým našim.

 Náš najkrajší cyklookruh

Zamagurie je svojim členitým povrchom a komunikáciami s pokojnou premávkou cykloturistom naklonené. Ciest je tu len zopár, veď osídlenie je riedke a kopcov veľa, no vedzte, že ktoroukoľvek z ciest sa vydáte, nebudete ľutovať. Tento malý kúsok zeme si vás získa na prvý pohľad. Nepreháňam.

Na úvod dňa sme si naordinovali cyklookruh okolo celého národného parku so zachádzkou do Poľska. Vyrazili sme ráno z Červeného Kláštora smerom na Veľký Lipník. Za chrbtom sme nechali skalnatú kulisu Pienin, no vedeli sme, že sme stále jej súčasťou. Počas celého dňa nás sprevádzala, no vždy z iného uhla a vzdialenosti. Po ľavej ruke sa na nás cerili šedé tesáky Haligovských skál vyčnievajúcich z lúk a hôr mnohorakých zelených odtieňov. V Lipníku sme začali stúpať do Lesníckeho sedla a to už sme vedeli, že dnešný deň bude mimoriadny. Zimomriavky vyvolávajúca nádhera sa nám poodhaľovala s každým ubehnutým metrom. Majestátny výhľad na Belianske Tatry a Spišskú Maguru sa dá len ťažko opísať. Stúpali sme razantnými zákrutami do Lesníckeho sedla a neprestajne si opakovali, že nič krajšie sme na Slovensku nebicyklovali. Jazda dolu sálala letom zo stohov trávy, ktorými boli lúky posiate, volala na nás hlasom zvoncov, ktorými nás zdravili pasúce sa ovce.

V ceste sme pokračovali do Lesnice a k prielomu Lesníckeho potoka, kde sa končí trasa vodákov splavujúcich Dunajec. Kaňon vytvorený Lesníckym potokom nadväzuje na prielom Dunajca a v kráse za ním nezaostáva. Prehupli sme sa do Poľska, kde sme si dali pár desiatok kilometrov po kraji diametrálne odlišnom. Páčil sa nám prístav v mestečku Szczawnica, kvetinové výtvory v parku a odlišná architektúra. Najsilnejším zážitkom bol výhľad na priehradu ligotajúcu sa uprostred zeleno-žltej pahorkatiny. Poľskú časť trasy sme však brali viac športovo. Ponáhľali sme sa naspäť do Červeného Kláštora, kam sa dá dostať mostom ponad Dunajec z dediny Stromowce Nizne.

Možnosti splavovania Dunajca

Ďalším bodom programu bolo vybrať si niektorú z požičovní raftov, aby sme zbierku zážitkov obohatili o ten vodácky. Požičovní je tu niekoľko. Ponúkajú všetky druhy plavidiel: kajaky, kanoe aj rafty. Samozrejme, splavovať môžete aj na svojom plavidle. Kto chce, môže si zaplatiť za inštruktora, ktorý sa postará o bezpečnosť i zábavu ľudí, ktorí s vodáctvom nemajú veľa skúseností. Väčšina požičovní poskytuje klientom pre návrat z Prielomu Lesníckeho potoka do Červeného Kláštora možnosť zapožičania bicykla. Alebo prevezú váš bicykel na koniec splavu a tam si ho vyzdvihnete a môžete sa vrátiť. Pre tých, ktorí sa rozhodli plávať na svojom, sú v cieľovom bode k dispozícii koče ťahané koňmi. Tie sfúknuté lode prepravia do osady Lesnica vzdialenej dva kilometre. Je to najbližšie miesto dostupné autom. Obľúbenou turistickou atrakciou na Dunajci je pltníctvo. Poľskí a slovenskí pltníci od apríla do októbra prepravujú na pltiach tisíce návštevníkov. Počas plavby rozprávajú legendy a zaujímavosti viažuce sa k Pieninám. A majú čo robiť počas celej plavby (trvá jeden a pol až dve hodiny), pretože tunajší kraj je priam opradený povesťami.

My, keďže sme boli vo dvojici, rozhodli sme sa pre kanoe.

 Dunajec – lenivý i dravý

Splav sa začína kúsok pred dedinou. Bicykle sme v požičovni vymenili za kanoe a ostatné príslušenstvo nutné k splavu. Suchozemské dopravné prostriedky si na nás počkajú  v Prielome Lesníckeho potoka, kde vodu opustíme. Splavovaný úsek má približne deväť kilometrov. Začína priamo pod majestátom Troch korún. Koryto lemujú vŕby, ktorým dlhé pramene vlasov prečesáva vetrík. Presúvame sa dolu prúdom okolo kartuziánskeho kláštora. Jeho hradby akoby držali minúty až veky ticha na poctu umu a námahy mníchov, ktorí už od štrnásteho storočia viedli v nehostinnom kraji asketický rehoľný život.

Pri Červenom Kláštore vstupuje Dunajec do prekrásneho kaňonu, ktorý sa nazýva Prielom Dunajca. Vytvára tu v zákrutách časté, ale nie príliš ťažké pereje. Koryto rieky sa zarezáva do skalných brál, akoby chcelo do nich vsiaknuť. V rýchlejších úsekoch sme manévrovali veslami, nechali sa ošpliechať rezkou hôrnou vodou, v pokojnejších partiách sme vegetili a vyhrievali sa na slnku. Premávka na Dunajci bola v tento deň naozaj frekventovaná. Plte s veselým osadenstvom a profesionálnymi pltníkmi išli v takmer súvislom páse. Posádky raftov zvládali aj tie najnáročnejšie pasáže bravúrne. Prúd vody bol primerane rýchly a mohutný, nik nemal problémy. Obdivovali sme skalné výtvory a flóru okolo nás. Objatie strmých hôr bolo veľmi pevné, no nie znepokojujúce. Niektoré bralá sme si poobzerali aj z viacerých strán, tak sa s nami tok Dunajca krútil.

Promenáda šťastných

Na pravom brehu rieky vedie chodník pre turistov s náučnými zastávkami. Po ňom sa uberali späť do Kláštora peší, no hlavne cyklisti. Všetky vekové kategórie a sociálne skupiny: mamičky a oteckovia s deťmi v sedačkách či v prívesných vozíkoch, väčšie deti  na detských bicykloch, ženy, muži, dôchodcovia športovo i civilne vystrojení. Všetkých spájala radosť z pohybu, láska k prírode a túžba po aktívnom odpočinku. A všetci mali na tvárach naozaj spokojný a šťastný výraz. Hotová promenáda šťastných aktívnych…

Vodácko-cyklistický kokteil

Celý splav nám trval asi 1,5 hodiny. Rýchlejší, no i náročnejší vraj býva na jar, keď sú vody Dunajca mohutné vďaka topiacemu sa snehu. Na jeseň, keď je tok pokojnejší a stromy sa vyfarbia teplými odtieňmi jesene, predĺži sa čas na vode až na dve hodiny a tie sú famózne. Vystúpili sme v Prielome Lesníckeho potoka. Je tu informačná kancelária, bufet, kde sa dá občerstviť. Kone s vozmi čakajú na záujemcov o prepravu do Lesnice a „naštartované“ bicykle na to, že ich niekto osedlá a vydá sa na deväť kilometrovú cestu do Červeného Kláštora. Vyzdvihli sme si tie naše a vybrali sa naplniť posledný bod v športovom programe dňa. Pohľad na prielom Dunajca a nádheru Pienin nebol vôbec reprízou splavu. Mohli sme porovnávať. Nevideli sme veľa vecí, ktoré sa dajú obdivovať len z hladiny, no všimli sme si veľa zákutí, ktoré vynikli v širšej optike, ako je tá, ktorú ponúka koryto. Obzvlášť zábavný bol pohľad na plavidlá križujúce vodu. Z tvárí splavujúcich iskrilo nadšenie pre dobrodružstvo, ale i pohoda, ktorá nám bola akási povedomá. Jasné! Badali sme ju na cyklistoch jazdiacich po Pieninskej ceste proti prúdu Dunajca, keď sme plávali v člne. Podobnosť viac než výrečná. Dôkaz toho, že mix vodáctva a cyklistiky chutí a opája každého, kto ho okúsi.

 

Infoblok k cyklistike na Pieninách:

 Mapy:

 • Pieniny turistická mapa 1:50.000, BB – Mapy

Doprava na Pieniny:

Autom:

 • diaľnicou cez Žilinu, odbočiť na Liptovský Mikuláš a Poprad, tu smer Kežmarok, pokračovať v smere Spišská Belá – Slovenská Ves – Spišské Hanušovce – Spišská Stará Ves, tu odbočiť vpravo na Červený Kláštor.

Vlakom:

 • najbližšie železničné spojenie vedie do Popradu prípadne do Kežmarku alebo do Starej Ľubovne.

Ubytovanie:

Kempingy:  Dunajec v Červenom Kláštore, autokemping Goralský dvor Haligovce

Penzióny:

 • ubytovanie u Lýdie pri kúpeľoch Červený Kláštor
 • Goralský dvor Haligovce;
 • chatová osada a turistická ubytovňa Dunajec,
 • ubytovňa Hájenka v Červenom Kláštore;
 • turistická ubytovňa Lesnica
 • Penzióny Diana, Korzo, Mária a Hotel Cyprián v Spišskej Starej Vsi

Doporučená požičovňa bicyklov:

 • Pieniny Sport Centrum, požičovňa bicyklov a športových potrieb, Červený Kláštor 45
 • 1. Pltnícka a Turistická Spoločnosť na Dunajci, Červený Kláštor 93
 • Požičovné bicyklov – ceny: 1 deň 10€, 1hod 2€, návrat zo splavu 4€
 • Kemping Goralský dvor Haligovce
 • Hotel Cyprián v Spišskej Starej Vsi (len pre ubytovaných)

Turistické informácie:

 • Pltníctvo Dunajec, Červený Kláštor 86 – nástupisko pltí a reštaurácia Pltnica, 907 929 174
 • V obci Lesnica pred vstupom do prielomu Lesnického potoka pri Chate Pieniny.

Web sites:

 • www.pieninyportal.com
 • www.pieniny.sk
 • www.rafting-pieniny.sk
 • www.pieniny.sk/pltnictvodunajec.html
 • www.pltnictvo.sk
 • www.ipieniny.szm.sk
 • www.skonline.sk

Nezabudnite navštíviť:

 • Múzeum v kartuziánskom kláštore v obci Červený Kláštor
 • Pieninská cesta s náučnými tabuľami popri Dunajci
 • splav Dunajca
 • pltníctvo na Dunajci
 • Prielom Dunajca a Lesníckeho potoka
 • Haligovské skaly

Infoblok k vodáctvu na Dunajci:

 Splavované územie:

 •  Červený Kláštor – Lesnica 9 km (1-2 hod.) – splav centrálnou časťou Pienin (prielom Dunajca), rieka v tomto úseku tečie cez kaňon, je to najkrajšia a aj najzaujímavejšia časť splavu. trasa je vhodná pre všetkých .
 • Majere – Lesnica – 11 km, (cca 2,5 hod). Vhodná pre všetkých.
 • Spišská Stará Ves – Lesnica 19 km (3-4 hod.) – splavuje sa celková dĺžka hranice medzi Poľskom a Slovenskom. Vhodná pre všetkých.

Dunajec sa dá splavovať až do Poľska do mesta Kroscienko, dĺžka trasy Spišská Stará Ves – Kroscienko 29km ( 4+hod.)

Požičovne lodí:

 • Pieniny Sport Centrum, požičovňa bicyklov a športových potrieb, Červený Kláštor 45
 • Canoeraft-Dunajec, Červený Kláštor 93

Splavovanie Dunajca na plti:

 • Pltníctvo Dunajec, Červený Kláštor 86
 • 1.Pltnícka a Turistická Spoločnosť na Dunajci, Červený Kláštor 93

Ceny: (v Sport Centrum Červený Kláštor 45)

 • Splav rieky Dunajec na raftových člnoch so sprievodcom: v cene raft, inštruktor, vesty, pádla, prilby a doprava člnov. Ceny podľa dĺžky trasy.
 • Trasa Kláštor – Lesnica:  2 osoby 50€, 3 osoby 53€, 4 a viac osôb 14€ na osobu
 • Trasa Majere – Lesnica: :  2 osoby 60€, 3 osoby 60€, 4 a viac osôb 16€ na osobu
 • Trasa Spišská Stará Ves – Lesnica: osoby 70€, 3 osoby 73€, 4 a viac osôb 18€ na osobu

Požičovné športových lodí: ceny podľa dĺžky trasy

 • Kláštor – Lesnica – kanoe 24, raft 50€
 • Majere Lesnica – kanoe 27, raft 55€
 • Spišská Stará Ves – Lesnica: kanoe 30€, raft 60€

V cene čln, vesty, pádla, prilby a doprava člnu na štart a po splave

Canoe sa dá požičať i na niekoľko dní, pričom cena sa pohybuje od 14 – 20€ podľa počtu požičaných lodí a dní.

Cena splavu na plti: dospelí 7 – 9€, študenti 6 –  7€, deti 4 – 5€

Zaujímavosti pri splave:

 • Dominanta Pienin – vrch Tri Koruny s najvyšším vrcholom Okruglica 982m.n. m.
 • Vstupná brána do kaňonu Dunajca je skala s názvom Ostrá
 • Zbojnícky (alebo Jánošíkov) skok je najužšie miesto Dunajca – 10m, kde je voda najhlbšia – až 12m. Vraj tu prebiehali skúšky mládencov za prijatie do zbojníckej družiny.
 • Pena na hladine vody vzniká rozpúšťaním vápenca. Od tejto peny je odvodený aj názov Pieniny. Pltníci vraj z týchto výparov bývajú hladní ako Čenkovej deti J
 • Z vrchu Holica vystupuje sedem skál – Sedem skamenených mníchov. Údajne ich mních Cyprián vyslal do lesa po bylinky a oni sa už nikdy nevrátili. Nik nevie, čo sa s nimi stalo, no traduje sa, že odtrhli Bohom zakázanú rastlinku.
 • Vrch Facmiech – rieka sa pod ním zatáča o 180°
 • Najkrajšia skala Pienin  – Matka Pienin – Sokolica je spojená turistickým chodníkom s Troma korunami.
 • V lese pri Dunajci vyviera prameň, ktorý volajú Storočný. Ak sa z neho napijete, dožijete sa sto rokov.
 • Pieninská flóra uchovala vzácnu rastlinu – borievku zvanú „netatova“, pretože odvar z nej zabezpečil, že prípadná tehotná dievčina potratila – takže z mládenca žiadny tato nebol.
 • Najpomalší úsek rieky volajú pltníci Lenivé. K nemu siahajú začiatky pltníctva na Dunajci. Na brehu stávala krčma.
 • Pltníci nosia tradičné goralské vyšívané kroje a klobúky s mušličkami. Po Dunajci sa kedysi plavilo až k Baltickému moru. Za každú takto absolvovanú trasu si mohol pltník prišiť na klobúčik jednu mušľu.

Web stránky:

 • www.rafting-pieniny.sk
 • www.canoeraft-dunajec.sk
 • www.mutton.sk/sk/rafting-dunajec/
 • www.pltnictvo.eu/splav/
 • www.1-pltnicka.sk

Ďalšie slovenské splavné rieky:

Hron

Popis rieky: Druhá najdlhšia rieka Slovenska, pramení pod Kriváňom a vlieva sa do Dunaja.

Splavné úseky (nástupištia a konce) a zaujímavosti: Dá sa splavovať dĺžka až 270km – od Červenej Skaly pri Telgárte až po ústie pri Štúrove. No nie na všetkých úsekoch je splav možný celoročne.

Tri úseky splavu: Horný Hron – najnebezpečnejší: Červená Skala – Brezno – tu je Hron rýchly, no na začiatku je splavný len na jar, keď je dostatok vody. Náročné úseky, rýchly prúd – vhodná pre skúsených vodákov.

Stredný Hron – najobľúbenejší: Začína z Brezna (Nemeckej) – splavné celý rok, aj pre začiatočníkov. Pri Slovenskej Ľupči nebezpečná pasáž hať Šalková so spätným prúdom, nesmie sa splavovať. Možnosť prehliadky aj kultúrnych a technických pamiatok (Čiernohorská železnička, drevený kostolík v Hronseku, zrúcaniny Šášov, Pustý hrad pri Zvolene, kláštor v Hronskom Beňadiku a pod.). Popri rieke možnosť táborenia, či ubytovania v chatkách, občerstvenia v krčmách.

Dolný Hron – pokojný splav, no s prekážkami: Hron sa mení na pokojnú rieku, no kvôli vodným elektrárňam a úsekom so stojatou vodou nutnosť pádlovania a tiež prenášania lodí po brehu. Ideálne začať splav až od Kalnej nad Hronom. Možnosť kúpať sa, táboriť, rybárčiť. Ideálne obdobie je po miernych dažďoch, kedy má rieka dostatok vody. V závere splavu pri Štúrove treba veslovať proti prúdu Dunaja. Splav vhodný pre všetkých.

Požičovne lodí: Lodenica na Mlynčoku, Slovenská Ľupča. Organizujú splavy, požičiavajú lode, zabezpečujú prepravu lodí a osôb, poskytujú možnosť táborenia v ich areále a taktiež ponúkajú kombinovaný splav loď – bicykel (min. 2 osoby). www.splavhrona.sk Cena: prenájom na 1 deň kanoe – od 9€ čln (4-6 osôb) – od 21€

Boat4u – Mana shop Požičovňa plavidiel pre splav Hrona a Dunajca v Nemeckej

Cena : Plastové kanoe – 10€ Nafukovacie kanoe – 15€ Raft – 25€ Kajak – 5€ www.boat4u.sk

Cyklistika v okolí:

www.cyklovylet.info/cyklotury-na-slovensku/horehronie/ www.cyklovylet.info/cyklotury-na-slovensku/stiavnicke-vrchy-pohronie/

Malý Dunaj

Popis rieky: Ľavostranné rameno Dunaja. V Bratislave Vrakuni sa odpája od hlavného toku, meandruje Podunajskou nížinou a po 123km sa vlieva späť do Dunaja.

Splavné úseky: Splavný celý Malý Dunaj

Nástupištia a konce splavov:

Vrakuňa, Most pri Bratislave, Malinovo, Tomášov, Jelka, Orechová Potôň-Lúky, Jahodná, ATC Topoľníky, Kolárovo

Možnosti táborenia:

Penzión Zlatá Rybka Tomášov, Jelka areál pri vodnom mlyne, Chatová osada Madarász, Jahodná – chatová osada Alba Régia, ATC Topoľníky, Ister v Jelke a viaceré občerstvovacie stanice v Potônskych Lúkach. Všetky spomenuté zariadenia ponúkajú aj gastronomické služby.

Obdobie vhodné na splav:

apríl – september

Náročnosť: Ľahká obtiažnosť, aj pre začiatočníkov, rodiny s deťmi

Zaujímavosti: Krásne lužné lesy naokolo ramien, vodné drevené mlyny – technické a kultúrne pamiatky, prírodné táboriská, ranče s možnosťou jazdy na koni, krčmy podávajúce pečené ryby (napr. Jelka), kúpanie.

Požičovne lodí: Malý Dunaj, požičovňa lodí a vodáckeho výstroja, základňa Blahová – odtiaľto preprava lodí na jednotlivé miesta začiatku splavu. Doprava spoplatnená podľa počtu km. Cena prenájmu plavidiel: kanoe 9 – 12 € / deň kajak 10 – 15€ www.malydunajsplav.sk www.pozicovnalodi.sk

Požičovňa Mana shop, www.boat4u.sk Požičovňa pre splav Malého Dunaja, ramien Dunaja, Moravy a Váhu v Zvončíne, okr. Trnava

Cykloturistika v okolí:

www.cyklovylet.info/cyklotury-na-slovensku/juzne-slovensko-podunajsko

Dunajské ramená:

Popis rieky: Dunajské ramená sú poslednou zachovanou tzv. vnútrozemskou deltou na Dunaji. Samotná rieka Dunaj sa postupne rozvetvuje do stoviek ramien, ktoré sa nakoniec opäť stretnú v jednej mohutnej rieky. Možno tu absolvovať jednodenný splav, no odporúča sa stráviť tu minimálne víkend. V spojení s rybolovom a táborením sú to nezabudnuteľné chvíle.

Splavné úseky (nástupištia a konce): Obec Bodíky – dostupná je z Bratislavy cez Čunovo alebo kompou cez Vojku.

Obdobia splavovania:

Najvhodnejšia doba je mesiac máj. Vtedy je menší výskyt komárov a na ramenách sú vytvárané simulované záplavy, čo umožňuje možnosť plavby i do tých najzapadnutejších ramien.

Náročnosť:

nízka náročnosť, pre začiatočníkov

Zaujímavosti: V oblasti Dunajských ramien je niekoľko vynikajúcich štýlových reštaurácii. Navštívte i vodné dielo Gabčíkovo, múzeum insitného umenia DANUBIA a areál vodných športov v Čunove. Alebo sa len tak zvezte kompou premávajúcou z Vojky do Kyselice. www.panorama.sk/ramena-dunaja

Požičovne lodí: Akademický športový klub Dunaj Kajak – 4€ Kanoe – 6€ Raftovací čln – 40€ www.panorama.sk/sk/sprievodca/pozicovne-lodi-splavy/1369 www.boat4u.sk

Cykloturistika v okolí:

www.cyklovylet.info/cyklotury-na-slovensku/juzne-slovensko-podunajsko

Belá

Popis rieky: Najkrajšía a najdravšia prírodná rieka na Slovensku. Tečie priamo pod symbolickým vrchom Slovákov – Kriváňom. Belá je typická horská riečka na severe Slovenska, ktorá má na hornom toku úzke balvanisté koryto s veľkým spádom. Rieka svojou obtiažnosťou pripraví množstvo chvíľ, ktoré nenechajú pokojnými. Preto je rafting na Belej jeden z najatraktívnejších a najlákavejších na Slovensku a teší sa veľkému záujmu.

Splavné úseky (nástupištia a konce): Od Podbanského po ústie Belej do Váhu pod Liptovským Hrádkom. Horná časť je plná nástrah a prúd je na nej veľmi silný, pre menej skúsených sa odporúča začať splav až v Pribiline.

Obdobia splavovania: splavovanie povolené od 15. apríla do 30. septembra, no jediný optimálny čas je od konca apríla do konca mája

Náročnosť: Pre zdatných a skúsených vodákov

Zaujímavosti: Veľmi príťažlivé je spojenie studenej vody s útulnosťou termálneho kúpaliska, ktoré sa v okolí nachádzajú (napr. Bešeňová, aquapark Tatralandia Liptovský Mikuláš) . Neopakovateľné je aj spojenie raftingu s jarnou lyžovačkou v Jasnej alebo na Štrbskom Plese za jeden víkend.

Požičovne lodí: Adrenalín park, Areál vodných športov, Liptovský Mikuláš www.raftingadventure.sk/2008/sk/rafting-bela Mutton, s.r.o. Liptovský Mikuláš, kp. Nálepku www.mutton.sk/sk/rafting-bela

Cena: Mutton – organizovaný rafting Belá od 22€ / osoba

Areál vodných športov Liptovský Mikuláš – požičovňa raftov a kanoe: Raft – 27€ + doplnky (záloha 200€) Kanoe – 8€ + doplnky (záloha 100€)

Cykloturistika v okolí:

www.cyklovylet.info/cyklotury-na-slovensku/liptov/

Váh

Popis rieky:

Najdlhšia rieka Slovenska. Pramení na Liptove ako Biely a Čierny Váh, ktoré sa spájajú v jeden tok. Preteká krásnym podtatranským územím, pokračuje popod Malú a Veľkú Fatru  a Považský Inovec.

Splavné úseky (nástupištia a konce):

Splav Liptov– od Červeného Kúta, čo je kúsok od sútoku Bieleho  a Čierneho Váhu až po malú vodnú elektráreň v Uhorskej Vsi. Dĺžka úseku 11km sa dá splaviť za 90 – 120min. podľa výšky hladiny.

Náročnosť: stredne náročný

Splav Strečno:

Nástup v Lipovci – 13km splav popod zrúcaninu Strečno v krásnom meandrovom úseku posledným neregulovaným úsekom prielomu Váhu a známym pltníckym miestom popri Margite a Besnej.

Náročnosť: pre fyzicky zdatnejšie osoby.

 

Splav Piešťany Sĺňava:

Dolné Zelenice – Váh je na tejto trati „blúdivý“,  samá zákruta, koryto mení smer a časté sú zúžené miesta s rýchlym tokom. Najväčší zážitok poskytne preplávanie ponad Tranzitný Plynovod pri Dolných Zelenciach, kde je voda pekne búrlivá.

Náročnosť: splav Váhu na tomto úseku je menej náročný, vhodný aj pre rodiny a začiatočníkov.

Cykloturistika v okolí:

www.cyklovylet.info/cyklotury-na-slovensku/horne-povazie/

www.cyklovylet.info/cyklotury-na-slovensku/povazie-biele-karpaty/

Morava

Popis rieky a náročnosť splavu:

Splav Moravy je nenáročný a je možné ho absolvovať buď s inštruktorom, alebo bez neho. Splavy trvajú deň, alebo viac dní a sú vhodné aj pre ľudí bez vodáckych skúseností. Moravu môžu splavovať aj rodiny s deťmi, aj starší ľudia

Splavované úseky:

Moravský svätý Ján – Gajary – Záhorská Ves – Vysoká pri Morave – Devínska Nová Ves – Devín. Finálny úsek splavov Moravy pod Sandbergom.

Zaujímavosti:

Veľmi krásna je cyklistika nivou rieky Moravy na jej slovenskom brehu v oblasti lužných lesov a zaplavovaných lúk. Priamo z cykloturistickej trasy možno vidieť hniezdiace bociany, jazierka s leknami, ale aj iné prírodné krásy.

Cyklotrasa vedie z Devínskej Novej Vsi do Vysokej pri Morave

Cena splavu: 24€ na osobu

http://www.panorama.sk/rieka-morava

Okrem jednoduchého splavu ponúkajú dvojkombináciu bicykle – kanojky. Spočíva v tom, že účastníci sa môžu odviezť bicyklami, či už svojimi, alebo požičanými do Vysokej pri Morave. Odtiaľ splavia Moravu pod Devín, kde ich budú čakať bicykle ktoré tam budú dovezené.

Požičovne lodí:

Akademický športový klub Dunaj – Bratislava – organizujú splavy Dunajské ramená, Dunaj, Malý Dunaj, Morava, Salza (Rakúsko)

Plavebná komora Vnorovy 1 – Baťov kanál, Morava

 

Cykloturistika v okolí:

www.cyklovylet.info/cyklotury-na-slovensku/zahorie/

Galéria všetkých fotografií

Článok bol publikovaný v časopise Cykloturistika – Dovolená na kole 2012

Napíšte komentár