V Rajeckej doline ako v raji…

Napísal(a) jún 25, 2011 v kategórii Cyklotúry na Slovensku, Rajecká dolina | 0 komentárov

V Rajeckej doline ako v raji…

Cesta, o ktorej bude reč, nebola klasickým okruhom, ale dvojdňovým cyklovýletom. Noc pred prvým dňom sme strávili v príjemnom prostredí kempingu Slnečné skaly pri Rajeckých Tepliciach. V rámci prvého dňa sme prejazdili okolie Rajeckých Teplíc a presunuli sa k hranici doliny pod Fačkovským sedlom. Po nocľahu v čipkovaných Čičmanoch sme sa nasledujúci deň dostali až domov do Nitry. Táto časť výletu bola síce tou športovejšou a dlhšou, avšak samotné spoznávanie Rajeckej doliny bolo tým, čo tvorilo nosnú časť obsahu a spomienok na tento vydarený cyklovýlet.

Rajecké Teplice – štedré kúpele

Rajecké Teplice nás ráno privítali príjemnou atmosférou láskajúcou oči i dušu. Nemohli sme odolať a priamo na lavičke pri jazere v kúpeľnom parku sme si dali výdatné cykloturistické raňajky. Na našej strane jazierka sa zhŕkol kŕdeľ kačíc a čakal na svoj obligátny prídel. Ušlo sa im aj chleba aj koláča. Veď náruč, ktorú nám Rajecké Teplice poskytli, bola taká štedrá na krásu, že by bolo hriechom, neoplatiť jej pohostinnosť aspoň touto maličkosťou.

Rajecké Teplice sú jedným z najstarších kúpeľných miest Slovenska. Ich wellness vodný a saunový svet v kúpeľnom dome Aphrodite bol vôbec prvým na Slovensku. Antickým štýlom kúpeľov i samotným priečelím kúpeľného domu zaujme na prvý pohľad. Nás však najviac oslovil rozľahlý park v okolí malebného jazierka a samotných kúpeľov. V prostriedku jazera, bezprostredne nad hladinou, stojí reštaurácia, kde si možno vychutnať najrozličnejšie špeciality z rýb. Okolo plávajú kŕdle kačíc, labutí a celé húfy rýb uvidíte, keď sa zahľadíte z brehu jazera do jeho hlbín. No a z parku sa ponúka pôsobivý obraz na biele dolomitové útesy Slnečných skál týčiacich sa nad areálom.

Dekoratívne osvetlenie v parku umožňuje romantické prechádzky aj večer, no toto privilégium sme tento raz nevyužili. Po raňajkách sme zdvihli kotvy a vydali sa na cyklovýlet Rajeckou dolinou.

Kunerád

Z cykloznačiek umiestnených v centre mesta sme sa dozvedeli, že osem kilometrov odtiaľto sa nachádza Kuneradský zámok. Medzičas sme mali fajn, a preto sme zmenili pôvodný plán pustiť sa ďalej údolím a urobili sme si zachádzku k zámku. Takmer celou cestou sme mierne stúpali. Po piatich kilometroch sme narazili na dedinku Kunerád, ktorú si cykloznačka nevšíma, ale posiela nás ďalej do lesa. Po ďalších troch kilometroch nás zdanlivo nikam nevedúca asfaltka vyhodila na dohľad poľovníckemu Kunerádskemu zámku. Teda, poľovníckym bol kedysi. Momentálne je ozdravovňou a zdá sa, že pomaly ale isto chátra. Zo svojho pôvabu si však stále uchoval dosť, takže tých pár neplánovaných kilometrov sme neoľutovali. Zaujímavým je prostredie, v ktorom sa zámok nachádza – izolovaný od civilizácie, ruchu, v náručí lesov a lúk. Smerom späť nás značenie nasmerovalo vedľajšími cestami na Rajeckú Lesnú a jej najväčšiu atrakciu – obrovský vyrezávaný betlehem.

Betlehem v Rajeckej Lesnej – Slovensko ako na dlani

Rajecká lesná je staré pútnické miesto. Jej vznik sa datuje do 13.storočia. Od roku 1995 láka unikátnou atrakciou – dielom rodáka z Rajeckej Lesnej Jozefa Pekaru – Slovenským betlehemom. Na betleheme pracoval pätnásť rokov a výsledkom jeho práce je Slovensko ako na dlani. Drevené veľdielo (8,5 x 3 x 2,5m)  zobrazuje biblické motívy, históriu a život slovenského národa, práce a remeslá, ktorými sa odpradávna Slováci živili, ich národné kroje, zvyky, spôsob života. Postavy sa pohybujú, pracujú, zabávajú. Betlehem si môžete prezerať hodiny a neunaví vás. Na to je v ňom príliš veľa života, dynamiky, najrozličnejších osudov a výjavov. Na najvrchnejšej časti sú umiestnené dominanty slovenských miest a nad tým všetkým sa hrdo vypína vrch Kriváň. Betlehem v Rajeckej Lesnej sa nedá obísť. Kvôli jeho chýru a charizme, ale i vďaka návestiam, ktoré naň upozorňujú zo všetkých príjazdových smerov.

Zmaľované Čičmany

Za Rajeckou Lesnou sme pokračovali v smerom na Fačkov. Cesta bola naďalej takmer bez stúpaní. Na úpätí svahu vrcholiaceho horským priesmykom Fačkovské sedlo sme odbočili  k ďalšiemu neobyčajnému miestu – k dedinke Čičmany. Kým sme sa tam dostali, užili sme si súvislý, približne šesťkilometrový stupák. Na jeho konci nás čakala netradičná odmena: nie jedna, ale celá hŕba perníkových chalúp. Čičmany sú známe svojou jedinečnou architektúrou – drevenicami z tmavého dreva zdobenými bielymi ornamentmi. Ľuďom sa v minulosti v  nehostinných Strážovských vrchoch nežilo ľahko. Preto sa snažili spríjemniť si život aspoň cifrovanými príbytkami, ktoré sa zachovali dodnes. Vo viacerých dreveniciach sú dnes múzeá, predajne suvenírov, reštaurácie a v podaktorých sa dá i ubytovať. S hľadaním nocľahu nebol problém. Privátov či penziónov je tu dostatok. Nejeden turista sa rozhodne zotrvať v rozprávkovej dedine do ďalšieho rána, tak ako sme to urobili i my.

Ťažké ráno, ľahký deň

Stupák, ktorý nás v predchádzajúci deň doviedol do dediny, pokračoval ešte vyššie. V noci spŕchlo a ráno sa všetko sa ligotalo rosou. Asi po trištvrte hodine vyčerpávajúcej jazdy sme sa ocitli na vrchu svahu nad Čičmanmi. Pohľadom späť sme sa rozlúčili s Rajeckou dolinou, od ktorej nás o chvíľu oddelil masív hôr. Vtedy sme ešte netušili, aké dlhé klesanie máme pred sebou. Leteli sme najskôr novou asfaltkou, z ktorej možno smelo obdivovať pôvaby prírody. Za odbočkou na Nitrianske Rudno a Prievidzu sa kvalita cesty znížila. Cestou lesom sme sa vnárali stále nižšie a nižšie do krajiny. Miestami má klesanie až 13%. Bez poriadneho záberu do pedálov sme prišli až k pätnásť kilometrov vzdialenej vodnej nádrži Nitrianske Rudno. Pri dedinskej samoobsluhe sme nakúpili raňajky a urobili si prestávku. Nasledovalo osemdesiat kilometrov do Nitry, a to väčšinou po rovine. Tento deň bol zvlášť milosrdný. Všetku  námahu, ktorú od nás vyžadoval, sme mu odovzdali hneď ráno. Po zvyšok dňa sme si už len vychutnávali rýchlu, nenáročnú jazdu. Ale ako správni cykloturisti by sme ju ochotne a bez váhania vymenili za akýkoľvek kopčisko v okolí Rajskej doliny.

Informačný blok

Mapy:

 • Podrobná cykloturistická mapa Slovenska č. 1; Kysuce, Horné Považie, Turiec

Doprava do Rajeckých Teplíc:

 • Autom – diaľnicou Bratislava – Trenčín – Považská Bystrica – Žilina, tu pokračovať v smere Rajecké Teplice
 • Vlakom – osobné vlaky zo Žiliny do Rajeckých Teplíc a Rajca

Ubytovanie:

 • Kempingy:

ATC Slnečné Skaly, Rajecké Teplice

Doporučená požičovňa bicyklov:

 • MTB Cykloraj, pri kúpeľnom parku v centre Rajeckých Teplíc

Turistické informácie:

 • Turistické informačné centrum Rajecká Pohoda, ul. Osloboditeľov 90, Rajecké Teplice
 • TIC, Čičmany

Web sites:

 • www.rajeckapohoda.sk
 • www.rajecka-dolina.sk
 • www.rajecke.sk
 • www.cicmany.viapvt.sk
 • www.cicmany-info.sk
 • http://www.skonline.sk/skanzen.php?id=27
 • http://betlehem.rajeckalesna.org/
 • http://frivald.host.sk/betlehem.html

Nezabudnite navštíviť:

 • Rajecké Teplice – kúpeľný park, Liečebný dom Aphrodite, skalný útvar Poluvsianska skalná ihla, termálne kúpalisko Laura
 • Kunerád – zámok
 • Slovenský Betlehem v Rajeckej Lesnej
 • Pod vrchom Kľak – prameň rieky Nitry
 • Čičmany
 • Rekreačné stredisko okolo vodnej nádrže v Nitrianskom Rudne

Uverejnené v časopise Cykloturistika č. 5/2005

Napíšte komentár