Trenčín a Trenčianske Teplice – perly Karpát a Považia

Napísal(a) okt 31, 2011 v kategórii Cyklotúry na Slovensku, Horné Považie, Považie, Biele Karpaty | 1 komentár

Trenčín a Trenčianske Teplice – perly Karpát a Považia

Tohtoročná jar si nás podmanila natoľko, že sme sa jej nevedeli vzdať a predlžovali sme ju, ako sa dalo. Zo zakvitnutých pahorkov Tekova sme sa ponáhľali užiť si ju do severnejšieho a hornatejšieho regiónu v okolí rieky Váh, do náruče Strážovských vrchov. Našli sme tu prírodu vo sviežom rozpuku, veľa zelene a jedinečnej pohody, ktorou oplývajú dve mestá ležiace vo svojej tesnej blízkosti – Trenčín a Trenčianske Teplice. V minulosti si od klasických autorov vďaka svojej kráse vyslúžili prívlastok „Perla“. Trenčín, čo by Perla Považia a kúpele Trenčianske Teplice ako Perla Karpát sú miestami, ktoré pri spoznávaní Slovenska neradno opomenúť. My sme obe tieto perly navliekli na šnúru jedného okruhu a obohatili ňou našu cykloturistickú klenotnicu o výnimočný úlovok.

 

Popis trasy:

Trenčianske Teplice – Omšenie – Dolná Poruba – Homôľka – Horná Poruba – Ilava – Pruské – Bolešov – popri Kočkovskom kanáli do Trenčína – z Trenčína späť po hrádzi kanálu k Trenčianskej Teplej – Trenčianske Teplice

Trenčín a Trenčianske Teplice na mape nebudete hľadať dlho. Trenčín sa nachádza priamo na diaľnici D1 vedúcej z Bratislavy smerom do Žiliny. Na Trenčianske Teplice treba odbočiť za Trenčínom na výjazde Nemšová, Dubnica vpravo. Pokračujete smerom na obec Trenčianska Teplá, kde pred železničným priecestím zahnete vľavo na Trenčianske Teplice. Z Čiech do Trenčína je najlepšie prejsť cez hraničný priechod Starý Hrozenkov, pokračovať cez Trenčín na Trenčiansku Teplú a ďalej na Teplice. Rýchliky (mimo medzinárodných) aj osobné vlaky stoja v Trenčianskej Teplej, odkiaľ jazdí električka do kúpeľov.

Trasa okruhu, ktorý sme absolvovali, vychádzala z Trenčianskych Teplíc. Do Trenčína sme si urobili z neho zachádzku, no návšteva Trenčína by sa dalo absolvovať kľudne ako osobitný výlet. V Trenčíne je čo pozerať a jeho dostupnosť po oboch stranách Váhu je pre cyklistov výborná.

 

Trenčianske Teplice – kúpeľné a festivalové mesto

Trenčianske Teplice ležia uprostred zalesneného údolia riečky Tepličky vedúcej naprieč pohorím Strážovských vrchov. Práve vďaka ich polohe ich románopisec Móric Jókai nazval „Perlou Karpát“. Romantická lokalita, veľa možností ubytovania a pestré služby pre turistov či kúpeľných hostí robia z Trenčianskych Teplíc mestečko s výnimočnou atmosférou. V podstate sú to jedny z mála kúpeľov, ktoré si zachovali ráz čisto kúpeľného mesta. Nenájdete tu žiaden priemysel, ulice s rušnou premávkou, exhaláty či iné civilizačné neduhy, ktorými žije väčšina miest vyhlasujúcich za oázy pokoja. V Tepliciach život a čas plynie akosi inak. Je tak nákazlivo pokojný, že či chcete – či nie, zrazu spomalíte a zistíte, že ste na prechádzke v prekrásnom kúpeľnom parku s Labutím jazerom a nikam sa vám nielen že nechce, ale ani nevidíte dôvod, prečo by ste sa mali náhliť. Ubytovali sme sa v chate na Bagarovej ulici. Strmšia ulica sa nedá  ani len predstaviť… Zísť ňou dolu na bicykli je polovičná samovražda a vracať sa ňou hore z celodennej cyklotúry je samovražda dokonalá. Pre istotu sme oba smery zvládli po vlastných s bicyklom po boku. V centre mestečka začína pešia zóna. Z jednej strany ju lemujú hotely, penzióny a vilky. Z druhej strany stoja reštaurácie a cukrárne s terasami, suvenírové obchodíky a kúpeľnými oplatkami rozvoniavajúce predajne.  Promenáda pokračuje kúpeľným parkom a na konci parku sa rozkladá jazero s takými statnými kaprami, že pri pohľade na ne ma hneď napadlo zmeniť zaužívané prirovnanie: „má sa ako prasa v žite“ na „má sa ako kapor v jazere v Trenčianskych Tepliciach“. Park prechádza ďalej do lesoparku s náučným chodníkom schodným na bicykli a nakoniec do rozľahlého lesa. Tradícia kúpeľníctva v Trenčianskych Tepliciach siaha až od trinásteho storočia. Úspešne sa tu liečia choroby pohybového aparátu a nervové ochorenia.

Tradícia filmového festivalu Art Film trvá podstatne kratšie (od 1993), no jeho meno má z roka na rok zvonivejší cveng. Most ponad rieku Teplička sa stal vďaka festivalu Mostom slávy a zdobia ho plakety s menami ako Jean-Paul Belmondo, Sophia Loren, Catrine Denevue, Annie Girardot, Jiřina Bohdalová, Vlastimil Brodský a mnoho ďalších hviezd, ktoré sa festivalu zúčastnili. Z Teplíc prerástol festival i do moderného Trenčína. Prichádza každoročne vždy na začiatku leta. Ak teda holdujete nielen cykloturistike ale aj filmovému umeniu, zavítajte sem na prelome júna – júla. Vtedy si však treba iste zarezervovať ubytovanie s predstihom.

Preplávali sme zákutiami parku a opúšťame brány mestečka. Vydávame sa v ústrety štrnásť kilometrov dlhého stúpania do sedla Homôľka.

 

V útrobách Strážovských vrchov

Popri Tepličke sa presúvame stále vyššie okolo vodnej nádrže pri dedine Omšenie. Cesta vedie popod koruny stromov v upokojujúcom tieni. Je tichá, premávka riedka a okolitá príroda hladká všetky zmysly. Nad Omšením sa vypína kopec Omšenská Baba, ktorá je národnou prírodnou rezerváciou. Je tvorená skalnými útvarmi vápencov a dolomitov. Až do obce Dolná Poruba je cesta asfaltová a stúpanie pohodové, a tak zo vzdialenosti ukrajujeme slušným tempom. Za dedinou sa napájame na turistickú značku a prechádzame na nespevnenú poľnú cestu, ktorej sklon je podstatne strmší. Tadiaľto sa vyškriabeme až do sedla Homôľka s rovnomennou chatou. Chvíľu ideme v sedle, miestami zosadáme a po celý čas sa kocháme výhľadmi na hory. Homôľka leží v srdci Strážovských vrchov a je vyhľadávané centrum zimnej i letnej turistiky. Pobyt tu si možno spestriť mnohými výletmi na bicykli i inak. Cykloznačka, ktorou sme zatiaľ šli, pokračuje do rázovitej obce Valaská Belá, odkiaľ to je na skok k vodnej nádrži Nitrianske Rudno s kempingom, do Bojníc s prekrásnym zámkom a zoologickou záhradou. Smerom na sever sú zasa na dostrel Čičmany so svojimi maľovanými drevenicami, či ďalšie kúpele Rajecké Teplice. To všetko sme už videli i prešli na bicykli, a preto sa rozhodujeme pre cestu smerom k Váhu, do mesta Ilava. Nastupujeme na málo frekventovanú vozovku a pevne stískame brzdy. Klesanie je miestami cez desať stupňov, takže naberáme slušnú rýchlosť. Pätnásť najbližších kilometrov sa povezieme bez námahy. Máme pocit, že si to ani nezaslúžime. Stúpanie z Teplíc na Homôľku sa zdalo pomerne krátke a zvládnuteľné. Okolo nás sa mihajú lesy s miestami vyhliadok. Zaujme najmä fotogenický kužeľ kopca Vapeč nad Hornou Porubou. Lúky sú zmenené na púpavové more a Strážovské vrchy si svojou mäkkou zeleňou získavajú čoraz viac našich sympatií. Aj nám je ľúto, že ich opúšťame. Vchádzame do Ilavskej kotliny a údolia rieky Váh.

 

Ilavskou kotlinou a Považím

Asociácie spojené s Ilavou nie sú pre bežného Slováka najromantickejšie: Ilava = väznica. Škoda, že je to často jediné, čo sa o Ilave vie. Cykloturista, ktorý tu bol, si však z návštevy Ilavy zoberie podstatne príjemnejšie obrazy. Najmä spomienku na malebné kulisy horstiev Považia obkolesujúce štyri kilometre širokú kotlinu. Na jednej strane sa nad zelené koberce dvíhajú Biele Karpaty, na strane  druhej sa tiahne Strážovské pohorie. Ilava je východiskom pre turistické chodníky na Vápeč, Strážov (najvyšší vrch Strážovských vrchov) i zrúcaninu hraničného hradu Vršatec v Bielych Karpatoch. V Ilave sme objavili niekoľko historických pamiatok: Ilavskú zvonicu, hrad a neďaleký Klobušický kaštieľ. Prízemná budova je obkolesená anglickým parkom.  Z mesta vychádzame ponad diaľnicu a rieku Váh do Pruského a popod Biele Karpaty pokračujeme vľavo šesť kilometrov do Bolešova. Tu nadjazdom znova preklenieme Váh i autostrádu a ocitneme sa na hrádzi Kočkovského kanála. Po asfaltovej ceste sa rekreačne presúvame na juh do približne desať kilometrov vzdialeného Trenčína. Stretáme veľa cyklistov, korčuliarov i bežcov. Trenčín má športového ducha a pekný jarný deň vylákal veľa ľudí na hrádzu.

 

Bohatstvo Laugaricia

Dominantou a symbolom mesta je Trenčiansky hrad vypínajúci sa na skale už od jedenásteho storočia. Podstatne staršou pamiatkou je slávny rímsky nápis vytesaný do hradného brala už v roku 179. Trenčín bol najsevernejšou časťou hranice rímskej ríše a za čias cisára Marca Aurelia ho nazývali Laugaricio. Nápis je viditeľný z hotela Tatra prilepeného priamo na úpätí brala. Bol vyhotovený na pamiatku prieniku rímskych vojsk k Laugariciu vo vojne s barbarskými germánskymi kmeňmi. Trenčiansky hrad je opradený množstvom legiend, z ktorých snáď najznámejšia je o hradnej studni, ktorú z lásky kopal turecký paša Omar pre svoju krásnu Fatimu uväznenú na hrade pánmi Zápoľskými. Podľa povesti nadľudská námaha Omara a jeho tristo druhov trvala tri roky a za cenu straty takmer celej družiny sa nakoniec vodu nájsť podarilo. Studňa bola v skutočnosti vykopaná habsburskými vojakmi a lopotili sa s ňou nekonečných štyridsať rokov. Hradnej Studni lásky je venovaná jedna z expozícií na Trenčianskom hrade. Najväčší rozkvet dosiahli hrad i mesto za Matúša Čáka Trenčianskeho, ktorý bol svojho času pánom takmer celého územia Slovenska. K jeho pôsobeniu sa viaže legenda o tajnej chodbe vedúcej z hradu až na Skalku pri Trenčíne. Pre návštevníkov Trenčína je najistejšie dostať sa na hrad chodníkom z centrálneho Mierového námestia čí krytými Farskými schodmi (tie cykloturistom neodporúčame). Po prehliadke základných pamiatok a potúlaní sa po centre so špeciálnou útulno-živou atmosférou sa vraciame k Váhu. Odtiaľ sa trasou popri kanále vrátime do Trenčianskej Teplej a nakoniec späť do Trenčianskych Teplíc. Zostáva už len „vražedných“ dvesto metrov po strmej uličke k našej chate a oba konce šnúry absolvovaného okruhu môžeme uviazať. Vylovené Perly sa viac neodkotúľajú a nestratia. Na pôvaby prírody a navštívených miest sa zabudnúť jednoducho nedá.

Praktické informácie

Mapy:

Podrobná cykloturistická mapa Slovenska č. 1; Kysuce, Horné Považie, Turiec

 

Doprava:

Autom:

 • diaľnicou  z Bratislavy na Trenčín, na Trenčianske Teplice odbočiť za  Trenčínom na výjazd Nemšová a Dubnicu
 • z Moravy a Čiech cez hraničný prechod Starý Hrozenkov smerom na Trenčín

Vlakom:

 • z Bratislavy a Žiliny osobné vlaky a rýchliky do Trenčína a Trenčianskej Teplej, odtiaľ električkou do Trenčianskych Teplíc

 

Ubytovanie:

 • Kempingy – Autocamping ATC na ostrove Trenčín,

                    Rekreačný areál na Zelenej vode pri Novom Meste nad Váhom

 

Doporučená požičovňa bicyklov:

 • Trenčianske Teplice – hotel Most slávy, Flóra, Športový areál Baračka
 • Trenčín – BSK – Štefánik, Bezručova 64/B, TN

 

Turistické informácie:

 • Kultúrno-informačné stredisko Trenčianske Teplice, T.G. Masaryka 21, Trenčianske Teplice
 • KIC – Kultúrno-informačné centrum mesta Trenčín, Sládkovičova 1, Trenčín

 

Web sites:

 • www.trencin.sk
 • www.teplice.sk
 • www.kupele-teplice.sk
 • www.ilava.sk
 • www.skonline.sk
 • www.artfilm.sk

 

Nezabudnite navštíviť:

 • Promenádu a kúpeľný park v Trenčianskych Tepliciach
 • Most slávy v Trenčianskych Tepliciach
 • Rekreačné stredisko Homôľka
 • Trenčiansky hrad
 • Hotel Tatra, nápis na hradnom brale
 • Mierové námestie v Trenčíne

Uverejnené v časopise Cykloturistika č. 9/2008

Galéria všetkých fotografií

Napíšte komentár