Záhorácke slávnosti snežienok

Napísal(a) júl 4, 2011 v kategórii Cyklotúry na Slovensku, Malé Karpaty, Záhorie | 0 komentárov

Záhorácke slávnosti snežienok

Za horami –za dolami, bol raz jeden pekný kraj a ten sa vola Záhorie. Rozkladal sa za kopcami Malých Karpát na hranici medzi Slovenskom a Čechmi. Vzhľadom na túto svoju polohu bol pre cykloturistov ľahko dostupný aj od susedov. Stačilo prejsť cez niektorý hraničný priechod a milý cykloturista bol na Záhorí. Alebo stačilo prekonať hrebeň Malých Karpát a ocitli ste sa na Záhorí. My ste sa do humorom sršiaceho, dobrým vínkom oplývajúceho a kapustou voňajúceho kraja dostali z mesta Svätý Jur.

Popis trasy:

Svätý Jur – Tri Bresty – Košiarisko – Borinka – Stupava – Barborka – Zohor – Lozorno – U Červeného kríža – Košiarisko – Svätý Jur

Do Stupavy okolo hradu Biely Kameň

Zo Svätého Jura sa vydáme sa priamou cestou do malokarpatských lesov v ústrety dvadsaťjeden kilometrov vzdialenej Stupavy. Krátko za hranicami mesta na nás pomedzi zatiaľ holé koruny stromov zazerá zrúcanina hradu Biely Kameň. Stúpame paralelne s turistickou značkou po dobrej ceste na hrebeň Karpát. Pri horárni Neštich sa so značkou rozlúčime, no v hore ostaneme a pokračujeme po asfaltke cez Tri bresty. Tu sme minule odbočili na MTB trasu do Pezinka. Tento raz vyšliapeme až do najvyššieho bodu – do lokality zvanej Salaš. Po šiestich kilometroch sústavného stúpania máme nárok na chvíľu oddychu. Pred nami je takmer pätnásť kilometrov klesania do Stupavy.

Zasnežienkovaný les pri Medených Hámroch

Prvý úsek má trošku prudší spád, no potom sa mení na pozvoľný a jemný. Presne taký, aby sme si stihli všímať do jari sa prebúdzajúce lesy. Hvizd pneumatík na našich bicykloch najskôr znie do úplného ticha a v bode Košiarisko pod kopcom Okopancom sa zmieša so šumom Stupavského potoka. Tu sa na križovatke ciest rozhodujeme pre odbočku vľavo na Medené Hámre. Klesáme krasovou dolinou Prepadlé s viacerými jaskyňami. Jaskyňu si po ceste nevšimneme žiadnu, ale zaujme nás opustený kameňolom. Jeho strmé steny pripomínajú obrovskú nedojedenú porciu torty, z ktorej si nejaký kameňožrút odhryzol poriadne sústo. Tento pohľad v kombinácii s pustou cestou a zatiaľ bezfarebným lesom v nás vyvoláva dojem, že sme v zakliatej spiacej krajine. Všetko sa však zmení o chvíľu, keď si poniže kameňolomu urobíme krátku zachádzku do lesa. Rozprávková krajina sa tu ako mávnutím čarovného prútika prebúdza do života. Les je úplne zasnežienkovaný. Máme radosť, akoby sme objavili poklad. Veď po všetkej tej hnedej, sivej, šedivej, ktorú sme doteraz vnímali, je tento bielo-zelený zázrak skutočným balzamom na oči i dušu. Neváhame a vyťahujeme fotoaparát, aby sme slávnosť snežienok a jari zvečnili.

Bohatá Borinka

Hneď za bývalým kameňolomom sa nachádza osada Medené hámre. Jej okolie i ona samotná pôsobia veľmi malebne. Pri zrenovovanej kaplnke zo štrnásteho storočia sa zastavíme nielen kvôli peknej scenérii, ktorú ponúka, ale i kvôli pasúcemu sa koňovi, ktorý vyzerá na prvý pohľad úplne kľudný, no svojou veľkosťou vzbudzuje rešpekt. Skutočne je však taký mierumilovný, že sa zdá, že i on sa sem prišiel pomodliť. Neďaleko kaplnky vedie cez Stupavský potok drevená lávka a tvorí ďalšie romantické zákutie. Cesta z Medených hámrov pokračuje do obce Borinka, ktorá je východiskom k viacerým zaujímavým miestam. Z nich najvýraznejšími sú ruiny hradu Pajštún vypínajúce sa na vápencovom brale. Hrad bol súčasťou pohraničnej obrannej siete Uhorska a definitívne ho zničili napoleonské vojská. Jeho vrcholová plošina ponúka impozantný výhľad do doliny Stupavského potoka, na Malé Karpaty, Záhorskú nížinu a pri dobrej viditeľnosti až na Alpy. Je dostupný nielen pre peších turistov, ale i pre horské bicykle. Z Pajštúna sa dá dostať až do turistickej oblasti Košiarisko, ktorou sme prechádzali. Z Borinky je to na skok i na známe pútnické miesto Mariánka a priamo pri obci sa nachádzajú zvyšky stredovekej strážnej veže Dračí hrádok. Borinka je vyhľadávaným cieľom oddychu nielen vďaka spomínaným miestam, ale i kvôli hríbonosným svahom, na ktorých sa už koncom vlhkej a teplej jari objavujú prvé dubáky. Toľko ako snežienok, ktoré prináša mladá jar, ich však určite nebude.

Historická Stupava – bez smutnej krčmy

Po dvadsiatich kilometroch vchádzame do Stupavy. Z ľudovej slovesnosti je Stupava známa hlavne vďaka svojej „smutnej krčme“, no takú sme tam nenašli . Do mysle sa nám vpísala dojmom mestečka s peknou prírodnou scenériou a viacerými pamiatkami. Dominantným objektom mesta je kaštieľ umiestnený v parku, obohnaný vodným tokom. Pôvodne vraj na jeho mieste stál vodný kráľovský hrad. Dnes slúži ako domov dôchodcov. Zaujme i kostol svätého Štefana uhorského kráľa  s trojičnými stĺpom, neďalekou barokovou kaplnkou a kalváriou. Stupava je známa i svojou tradíciou výroby keramiky a džbánkarstvom, ktorých expozíciu prezentuje múzeum Ferdiša Kostku. Pri potulkách mestom možno ešte naraziť na Stĺp hanby, židovskú synagógu či zachovalé meštianske domy v barokovom a klasicistickom štýle. Ako vždy sa však z mesta skôr ponáhľame von, láka nás jazda Záhorskou nížinou, ktorá začína za Stupavou.

Cyklomagistrály Záhoria

Približne päť kilometrov za Stupavou odbočíme z doterajšej trasy vpravo a na úseku po obec Zohor sa necháme sprevádzať značkou Záhorskej cyklomagistrály. Vedie od bájneho Devína cez Veľké Leváre, Šaštín-Stráže, Holíč, Skalicu až do Senice. Je spojnicou najvzácnejších historických a stavebných pamiatok Záhoria. V Senici na Záhorskú magistrálu nadväzuje Kopaničiarska, ktorá je spojnicou medzi Záhorím a Považím. Na hraniciach vo Vysokej pri Morave začína Malokarpatská magistrála, ktorá prepája cyklotrasy vedúce popri rieke Morave a dá sa ňou dostať popod úpätie Malých Karpát na Považie. Poslednou cyklomagistrálou Záhoria je Moravská cyklocesta prekrývajúca sa s Náučným chodníkom Nivou rieky Moravy. Taktiež vychádza spod Devína a vedie po asfaltových cestách a chodníkoch prekrásnym prostredím okolia rieky Moravy. Zo štyroch magistrál sme „privoňali“ k dvom. V Zohore odbočujeme zo Záhorskej cyklomagistrály vpravo na Malokarpatskú. Po nej absolvujeme šesť kilometrov do Lozorna a tu sa s ňou i s nížinou rozlúčime. Vraciame sa do prostredia lesov Malých Karpát, kde na nás opäť čaká kráľovstvo snežienok a členitejší terén.

Z Lozorna na Košiarisko

Za Lozornom prechádzame okolo rovnomernej vodnej nádrže. S vodou zostaneme v kontakte až po hrebeň Malých Karpát, ba ešte nižšie. Po pravej ruke nám vytrvalo žblnkoce Suchý potok, na ktorého toku je zhruba v polovici deväť kilometrového stúpania vybudovaná vodná nádrž Lipníky. Teraz je pustá a tichá, no okolostojace chatky naznačujú, že v lete pekne ožije. Ideme neustále po tichej asfaltovej ceste bez premávky a predbiehame sa v tom, kto v lese uvidí ďalší snežienkový ostrov. Okolo Suchého potoka ich nie je málo. Rovnomerným tempom ukrajujeme z mierneho svahu, iba posledný kilometer nás stojí trošku viac námahy. Za najvyšším bodom nás krátky zjazd znesie do dobre známeho Košiariska, v ktorom sa napojíme na cestu, ktorou sme v úvode trasy prekonali masív Malých Karpát. Pred sebou máme päť kilometrov šliapania k Salašu a po zvyšok už len preverujeme funkčnosť bŕzd na bicykloch. Zastavíme až vo Svätom Jure a za päťdesiatpäť kilometrovým okruhom dáme definitívnu bodku.

Praktické informácie

Mapy:

 • Podrobná cykloturistická mapa Slovenska č. 7, Bratislava a Podunajsko

Doprava do Sv. Jura:

Autom:

 • Z Bratislavy cez mestskú časť Rača, smer Sv. Jur, Pezinok.
 • Diaľnicou D1 z Bratislavy smer Trenčín, odbočka na Pezinok cca 20km
 • Z Moravy a Záhoria cez Malacky, prípadne Lozorno

Vlakom:

 • Osobné vlaky z Bratislavy smer Trnava

Ubytovanie:

Kempingy:

 • v blízkosti Sv. Jura – na Zlatých Pieskoch v Bratislave v Senci pri Slnečných jazerách
 • na Záhorí: Kamenný mlyn pri Lozorne, jazero Rudava pri Malých Levároch 10km severne od Malaciek

 

Doporučená požičovňa bicyklov:

 • Penzión Privát v Stupave,
 • Hotel Karpatský dvor v Lozorne

Turistické informácie:

 • Mestské kultúrne a informačné centrum, Agátová 16, Stupava, Tel./fax: + 421 2 6593 4312

Web sites:

 • www.stupava.sk
 • www.msks-stupava.sk
 • www.zahorie.info
 • www.skonline.sk

Nezabudnite navštíviť:

 • zrúcaninu Pajštún
 • obec Borinka a osada Medené hámre
 • pútnické miesto Mariánka
 • lesy v okolí Stupavy
 • stupavský kaštieľ a múzeum Ferdiša Kostku
 • vodnú nádrž Lozorno a Lipníky

Uverejnené v časopise Cykloturistika č. 6/2008

 

Galéria všetkých fotografií

Napíšte komentár