Záhorská cyklo-púť z Malaciek až za dúhou

Napísal(a) júl 4, 2011 v kategórii Cyklotúry na Slovensku, Malé Karpaty, Záhorie | 2 komentáre

Záhorská cyklo-púť z Malaciek až za dúhou

Vidieť dúhu je niečo mimoriadne a potešujúce – dobré znamenie, signál priazne priamo z nebies. Kde začína a končí dúha? Ťažko sa vysvetľuje, že také miesto neexistuje. Veď niekedy sa zdá byť priam uchopiteľná  a bolo by jednoduchšie pomenovať ten bod, ako sa zaťažovať fyzikálnymi a optickými zákonitosťami. My sme pod Malými Karpatmi na Záhorí našli domov dúhy. Matky farieb sme sa tu takmer dotkli.Popis trasy:

Malacky – Rohožník – Plavecké Podhradie – Plavecký Mikuláš – Bilíkove Humence – Borský Mikuláš – Šaštín Stráže – Borský Mikuláš – Lakšárska Nová Ves – Studienka – Malacky

Jedinečné na Záhorí

Záhorie sa rozprestiera na západnom Slovensku medzi riekou Moravou a Malými Karpatmi. Zo severu hraničí s Českom a zo západu s Rakúskom. Na Záhorskej nížine pretkanej borovicovými lesmi sa vyskytujú zvláštne vetrom naviate piesky pripomínajúce púštne duny. Boli sme zvedaví hlavne na ne, no tešili sme sa tiež na jazdu s výhľadom na pohorie Malých Karpát, na príjemný chládok borovíc a tiež  na výnimočné sakrálne pamiatky a pútnické miesta, ktorých je na Záhorí nemálo. Ale k tomu sa dostaneme. Štartom a cieľom cyklookruhu boli Malacky. Do Malaciek sa dá dostať odbočkou z diaľnice spájajúcej Bratislavu a Brno. V stredoveku tadiaľto prechádzala dôležitá obchodná cesta z Bratislavy do Šaštína, Brna a Olomouca.

Malacky – historické pamiatky

Najvýznamnejšie pamiatky v Malackách sú úzko spojené s menom šľachtického rodu Pálfiovcov. Nám sa podarilo zastaviť sa pri Pálfiovskom kaštieli, ktorý obklopuje veľký anglický park. Renesančná budova má uprostred štvorcové nádvorie so studňou a jej strechu zdobia vzácne francúzske komíny. Ku kaštieľu vedie široká ulica obklopená vzácnymi platanmi. Pálfiovci nechali v meste vybudovať i kláštor s kostolom a Kaplnkou Svätých schodov. Sväté schody sú na svete troje. Do Ríma boli prevezené pôvodné, po ktorých kráčal Kristus do Pilátovej siene. Kópie sa nachádzajú v Jeruzaleme a v Malackách. Pod Kaplnkou Svätej Anny pri kostole sú ukryté krypty ako miesto posledného odpočinku významných Pálfiovcov, šľachticov a františkánov, ktorí pôsobili v kláštore. Pred niekoľkými rokmi boli neudržiavané krypty miestom konania satanistických seáns a mnohé hrobky boli vykradnuté a pri požiari aj zničené. Práve požiar upozornil na ich zabudnuté bohatstvo a vďaka nemu sa začalo s rekonštrukciou. V hrobke  je uložené srdce Jána Pálfiho a bývalo tu i srdce jeho otca Pavla, no počas 1. svetovej vojny sa stratilo. Tomuto legendárnemu srdcu bola pripisovaná zázračná moc. Vždy pred začiatkom vojnových konfliktov krvácalo. Tento úkaz je vraj aj vedecky vysvetliteľný, lebo pri balzamovaní môže byť na niektorých miestach vrstvička tenšia a krv si v istých okamihoch nájde cestičku zvnútra von. Pozoruhodné však bolo, že sa to dialo vždy pred príchodom ťažkých čias – akoby srdce plakalo. Za zmienku a zastavenie ešte stojí židovská synagóga postavená v maurskom slohu. Zaujme svojou pestrou fasádou a dvojvežovým priečelím. Nasýtení informáciami o histórii Malaciek sme sa vybrali za ich brány, aby sme uhasili i svoj hlad po pohybe a prírodných krásach.

Cyklistika Vojenským obvodom Záhorie

Prešli sme ponad diaľnicu a vošli do priestoru Vojenského obvodu Záhorie, kde nás privítala náruč typickej záhorskej prírody. Borovicové lesy na nás dýchali živicou a vietor v ich korunách jemne hvízdal. Žiaľ, prinášal so sebou i zvesti o blížiacom sa zhoršení počasia. Rýchlo sme teda šliapali naprieč pokojnou krajinou bez dedín, osád, rušnej premávky a iných neduhov civilizácie. Zásluhou toho, že sme prechádzali vojenským obvodom, mohli sme sa kochať naozaj neporušenou prírodou. Žije tu množstvo vzácnych druhov vtákov a živočíchov. Nám sa podarilo všimnúť si a objektívom zachytiť hada, zrejme užovku, mihnúcu sa v tráve poblíž cesty. Vtáčí štebot a trilkovanie na nás doliehalo zo všetkých strán. Po dvanástich kilometroch sme sa vynorili z lesa a pred sebou uzreli chrbty Malých Karpát. Ešte predtým, ako sme prišli do Rohožníka, zastavili sme sa pri rybníkoch a nahliadli do mapy. Čakala nás odbočka vľavo na Malokarpatskú cyklomagistrálu.

Malokarpatskou cyklomagistrálou

Za Rohožníkom nasledovala etapa v podhorí Malých Karpát. Dvíhali sa nám po pravej ruke, po ľavej sa rozprestierali polia a za nimi sa črtali siluety borovicových lesov. Malokarpatská magistrála spája Považie so Záhorím. Začína v Novom Meste nad Váhom a končí v Perneku. Z jej celkovej dĺžky osemdesiattri kilometrov sme absolvovali dvanásť medzi Rohožníkom a Plaveckým Mikulášom. Prešli sme záhorskými dedinami Rohožník, Sološnica, Plavecké Podhradie a Plavecký Mikuláš. Najzaujímavejším zážitkom bola jazda s výhľadom na zrúcaninu Plaveckého hradu. Stojí na skalnej ostrohe nad dedinou Plavecké Podhradie.

Plavecký hrad a jeho okolie

Hrad bol postavený v trinástom storočí, po štyristo rokoch značne poškodený počas rákociovských povstaní. Jeho majitelia Pálfiovci si v Plaveckom Podhradí vybudovali renesančno-barokový kaštieľ, kam sa presťahovali a hrad odvtedy chátral. Jeho mohutné torzo je viditeľné z veľkej diaľky a je skutočnou dominantou krajiny. Vedie k nemu turistická značka a z hradu je skvelý výhľad na Záhorskú nížinu. Krajina bola prekrásne zelená, vďaka jarným dažďom bujná a svieža. Kúsok od hradu sa v lesoch skrýva vchod do Plaveckej jaskyne, ktorá bola dejiskom prvého osídlenia Záhorskej nížiny. Lesy sú tu bohaté na hríby aj na lesnú zver. Na opačnej strane Malokarpatskej cyklomagistrály – smerom od Rohožníka na Kuchyňu – sa cykloturistom naskytne nádherný pohľad na stáda kráv a koní roztrúsené po lúkach. Šťavnaté stráne ozdobené pokojnými prežúvavcami a ušľachtilými paripami sú jedným z najfotogenickejších obrázkov.

Borovicovo-pieskovo na Záhorí

V Plaveckom Mikuláši sme opustili cyklomagistrálu a vydali sa znova naprieč vojenským obvodom Záhorie. Cesta bola o čosi rušnejšia ako tá na začiatku okruhu a ozvláštnená lesnými čistinami so silnými nánosmi viatych pieskov. Z piesočných kôp vyrastali nízke borovice a všetko to vyzeralo skutočne exoticky. Po desiatich kilometroch sme na rozdvojke ciest odbočili vpravo a ubrali sa smerom na Borský Mikuláš. Málo frekventovaná vozovka sa tiahla nížinou pomedzi polia a háje a zelená farba navôkol pôsobila ako balzam. Po pravej ruke sa dvíhal najvyšší bod Záhorskej nížiny – kopec Mária Magdaléna. Na vrchole stojí kaplnka Sv. Márie Magdalény, ktorá je pútnickým miestom. V Borskom Mikuláši sa nachádza aj rodný dom významného slovenského básnika Jána Hollého a neďaleko vyviera sírny prameň Ságelská studnička. Značné zásoby záhorských sírnatých prameňov sa zatiaľ využívajú len v kúpeľoch Smrdáky na liečbu kožných chorôb a chorôb pohybového ústrojenstva. Z Borského Mikuláša sme sa vydali do najvzdialenejšieho bodu na okruhu, do Mekky Slovákov – Šaštína.

Šaštín – Stráže – najväčšie pútnické miesto Slovenska

Obec Šaštín–Stráže je akousi slovenskou Mekkou. Život Šaštína je úzko spätý s národnou svätyňou, bazilikou Panny Márie Sedembolestnej, hlavnej patrónky Slovenska. Dve štíhle veže baziliky a mohutná budova priľahlého kláštora pôsobia majestátnym dojmom. Počas náboženských sviatkov do Šaštína prichádzajú desaťtisíce pútnikov z celého Slovenska i zo zahraničia. Bazilika pochádza z osemnásteho storočia a jej vnútorná výzdoba je v barokovom slohu. Pred bazilikou je park s lavičkami na ktorých sme si oddýchli a znova sa radili s mapou, kadiaľ bude najlepšie vrátiť sa do Malaciek. Búrka nám už neodvratne dýchala na chrbát, a tak sme museli zvoliť naozaj dobrú stratégiu. Bolo však už viac než isté, že tridsať záverečných kilometrov nebude v suchu.

Nad Záhorím sa blýska

Ponáhľali sme sa rovnakou cestou do Borského Mikuláša a tu sme odbočili na Lakšársku Novú Ves. Z oblohy sa zrazu začali rútiť obrovské kvapky vody a boli sme nútení nájsť si útočište. Sadli sme si na čaj v miestnom pohostinstve a čakali, kedy sa živel ukľudní. Obloha sa ako žiarovka rozsvecovala bleskami a z každej strany sa ozývali hromy. Zrazu sa dážď zmenil na krupobitie a my sme ďakovali všetkým svätým, ktorých sme na okruhu nemali málo, že nie sme kdesi na poli či v lese. Netrvalo to dlho, búrka prešla a voňavý ozón nás ťahal dokončiť záhorskú púť. Po mokrej asfaltke sme šliapali smerom na Malacky. Spoza mrakov sa vydriapalo slnko a v tom sme to našli. Že čo? No predsa miesto, kde sa rodí dúha. Vyrastala z krajiny pod Malými Karpatmi bola taká mohutná, hmatateľná, hustá a plná farieb, že sme mali pocit, že do nej vrazíme. Ale nevrazili sme. Šli sme jej stále v ústrety, blížili sme sa k jej veľkolepej klenbe a keď sme už-už mali pocit, že popod ňu prejdeme, začala blednúť, až úplne zmizla. Ešte že na fotkách nám po nej ostala pamiatka. A tá sa aj vďaka týmto riadkom nestratí.

Praktické informácie

Mapy:

 • Podrobná cykloturistická mapa Slovenska č. 7, Bratislava a Podunajsko

Doprava do Malaciek:

 • Malacky ležia na medzinárodnej cestnej a železničnej križovatke. Priamo Malackami prechádza diaľnica z Bratislavy do Českej republiky smerom na Prahu. Autobusová a železničná stanica sa nachádzajú vedľa seba, od centra sú vzdialené 5 minút.

Ubytovanie:

Kempingy:

 • jazero Rudava pri Malých Levároch 10km severne od Malaciek,
 • Šaštín Stráže Rekreačné stredisko Gazárka
 • ATC Tomky pri Borskom Sv. Jure

Doporučená požičovňa bicyklov:

 • Cyklo – S, Radlinského 2432, Malacky
 • Penzión Privát v Stupave,
 • Hotel Karpatský dvor v Lozorne

Turistické informácie:

 • Turisticko-informačná kancelária, Bernolákova 1/A, 901 01 Malacky

Web sites:

 • www.malacky.sk
 • www.sastin.sk
 • www.zahorie.info
 • http://www.mojeslovensko.sk/cyklotrasy-zahoria
 • www.ppodhradie.sk
 • www.skonline.sk

Nezabudnite navštíviť:

 • Malacky: Pálfiovský kaštieľ, synagóga, Kaplnka Svätých schodov, krypty pod Kaplnkou sv. Anny
 • Rybníky pri Rohožníku
 • Plavecký hrad nad Plaveckým Podhradím
 • Kaplnka sv. Márie Magdalény pri Borskom Mikuláši
 • Bazilika v obci Šaštín-Stráže
 • Borovicové lesy a viate pieskové duny
 • Pastviny so stádami koní medzi Rohožníkom a Kuchyňou

Uverejnené v časopise Cykloturistika č. 7-8/2010

Galéria všetkých fotografií

 

2 komentáre

 1. …hrad Plaveč je niekde inde…

  • Ospravedlňujem sa za omyl. Samozrejme, na Záhorí sa nachádza zrúcanina Plaveckého hradu a Plaveč je na východe Slovenska. Poplietla ma podobnosť názvov.Vďaka za upozornenie.

Napíšte komentár