Zaľúbte sa do okolia Starej Ľubovne

Napísal(a) júl 3, 2011 v kategórii Cyklotúry na Slovensku, Zamagurie | 2 komentáre

Zaľúbte sa do okolia Starej Ľubovne

 

Jedným z našich cykloturistických snov, ktorý sme neustále odsúvali na neskôr, pretože sa nám videl vzdialený a ťažko dosiahnuteľný, bol sever východného Slovenska. Po štyroch rokoch plánovania a ustavičného odopierania stačili štyri dovolenkové dni na to, aby sme vedeli, že tento raz už tento úmysel nič neprekazí. Východiskom nášho cykloturistického putovania sa stala Stará Ľubovňa, s ktorej okolím a krásami Ľubovnianskej vrchoviny vás zoznámime.

Popis trasy

Stará Ľubovňa – sedlo Vabec – Kremná – Mníšek nad Popradom – Medzibrodie – Závodie – Sulín – Malý Lipník – Údol – Plavnica – Stará Ľubovňa

Stará Ľubovňa leží na severovýchodnej hranici regiónu Spiša a severozápade Šariša. Dostať sa sem znamená absolvovať dlhú no rovnú cestu do podtatranského Popradu a odtiaľ sa vydať kľukatejšími a užšími cestami cez Kežmarok na Starú Ľubovňu. Z Popradu je Ľubovňa vzdialená ešte štyridsaťsedem kilometrov. Mesto nás privíta scenériou, ktorej dominuje hrad  na vysokej skale. K mestu neoddeliteľne patria i blízke Ľubovnianske kúpele, v ktorých sa liečia ochorenia tráviaceho traktu. Ľubovnianska vrchovina, ktorá sa rozprestiera navôkol, je charakteristická oblými a širokými chrbtami kopcov, ktoré hrajú najrozmanitejšími odtieňmi zelenej. Plyšovo mäkký pohľad je na tie pahorky. Pri jazde nás čakajú prudké stúpania do sediel a dlhé zjazdy. No a samozrejme celý rad prírodných zvláštností a kus histórie zakonzervovanej na viacerých miestach. Začneme skvostom neprehliadnuteľným – hradom Ľubovňa.

Ľubovniansky hrad s mnohotvárnym podhradím

Vyrážame zo stredu mesta, v ktorom za zmienku a zastavenie stojí kostol sv. Mikuláša starý viac než sedem storočí. Prejdeme jednosmerkou cez stred mesta, zbehneme dolu brehom k jeho okraju a odbočíme na Ľubovniansky hrad. Vypína sa na vápencovom brale a vedie k nemu pekná asfaltová vozovka. Hrad Ľubovňa má nielen bohatú históriu ale aj prebohaté podhradie. Nestačíme sa čudovať, kde všade sa tu budeme musieť zastaviť. Po ľavej ruke najprv míňame akýsi tábor – Stredoveký vojenský – ako nás informujú návesti. Kúsok za ním sa na veľkej trávnatej ploche rozprestiera skanzen a na konci stúpania lesoparkom čakajú vysoké kamenné hradby. Prvú zastávku si dáme pri nich. Ľubovniansky hrad bol dlhú dobu sídlom poľských starostov, ktorí toto územie spravovali. V roku 1553 úplne vyhorel. V polovici sedemnásteho storočia sa stal strážcom poľských korunovačných klenotov, ktoré tu ukrývali pred Švédmi. Dávna história týkajúca sa šľachty, dejín Slovenska i Poľska je zachovaná za múrmi hradu. Pod jeho múrmi je zasa uchovaný spôsob života a spomienky obyčajných ľudí, ktorí v regióne Spiša a Šariša žili sto rokov dozadu. V okolí Ľubovne žila bok po boku pestrá zmeska národností: Slováci, Gorali, Židia, Rusíni i Nemci. Najvzácnejším exponátom skanzenu je zrubový gréckokatolícky kostol sv. Michala Archanjela z dedinky Matysová hneď pri vchode. V domčekoch je dôveryhodne zachytený spôsob života rôznych remeselníckych rodín a sedliakov. Nechýbajú ukážky ľudových zvykov ohľadom slávenia narodenia dieťaťa, svadby, pohrebu, Vianoc a Veľkej noci. Po prehliadke skanzenu sa ponáhľame pričuchnúť k hrubozrnnému stredoveku.

Stredoveký tábor na hrade Ľubovňa

Zídeme len pár desiatok metrov nadol a odbočíme k drevenej ohrade, spoza ktorej vykúkajú strechy plátených stanov. Celí zvedaví prechádzame cez vstupnú bránu. Tábor ponúka obraz života vojakov v šestnástom storočí. Dá sa tu vyskúšať streľba z kuše, luku, sokoliarstvo, zajazdiť si na koni, vo vojenských stanoch prespať a v originál stredovekej krčme ochutnať stredoveké jedlá a nápoje. Pre organizované skupiny je dokonca možnosť urobiť tradičnú spišskú zakáľačku. No, viem predstaviť tú bujarú náladu a zamastené tváre na takej dobovej hostine. Platidlom v stredovekom tábore je ľubovniansky zlatý, ktorý si možno vyraziť v Dome ľubovnianskeho mešťana. Mimochodom, povala tohto domu vraj ukrýva tajomstvo o legendárnych spišských bytostiach. O dôvod viac zablúdiť tam. Jeden ľubovniansky zlaťák má hodnotu desať slovenských korún a toho, na čo všetko ho možno v tábore minúť, je neúrekom. A preto neváhajte, hodujte, zabávajte sa a užívajte si ako v stredoveku!

Drevený kostolík v Hraničnom

V areáli hradu sme sa zdržali dlhšie, ako sme plánovali, ale stálo to za to. Aspoň sa stihlo ako-tak vyčasiť a my rezko postupujeme trasou nazvanej Prielomom Popradu. V úvode sa musíme vyškriabať na sedlo Vabec, čo nie je úplná malina. Rovný dlhý stupák je ozvláštnený výhľadom na Belianske Tatry, ktoré sa schovávajú za závojom pary. Náročné stúpanie nám znepríjemňuje navyše protivietor, preto sme celkom radi, keď sa konečne môžeme spustiť nadol. Letíme do doliny rieky Poprad. Dlho, predlho a príjemne. Cestou do dedinky Mníšek nad Popradom, tesne pred koncom klesania, udrie do očí v Hraničnom drevený kostol. Je ďalšou zo vzácnych sakrálnych stavieb typických práve pre územie, ktorým prechádzame. Takýchto objektov sa zachovalo len zopár. Niektoré skončili v skanzenoch a niektoré, ako napr. i kostolík v Hraničnom, stoja na svojom pôvodnom mieste.

Cyklotrasa Prielomom Popradu

Sme pred poľskými hranicami a o chvíľu sa po prvý raz stretneme s riekou Poprad. Tvorí štátnu hranicu s Poľskom a stane sa nám spoločníčkou na najbližších osemnásť kilometrov. Popri rieke Poprad a hranici pokračujeme do Medzibrodia, kde na nás čaká malé prekvapko: koniec cesty. Asfaltka mizne a to, po čom by sme mali v jazde pokračovať, je skôr kolomažou ako cestou. Ako to už býva, kde niečo končí, niečo iné začína. Aspoň jedna z tých vecí by mohla byť pozitívna, no nie je: začína totiž pršať. A tak najbližších pár kilometrov prechádzame z kaluže do blata. Pri každom nečakanom zvuku sa strhávame a v prítmí lesa hľadáme votrelca, ktorý za ten zvuk môže. Pochmúrne počasie vyfarbí tunajšiu pustatinu do strašidelna. Za celý čas stretneme dve autá a dve miestne dievčinky na prechádzke. Vravia, že takáto cesta bude len na kúsku, a tak zatíname zuby a viac než mokrý chrbát a bahno na ceste si všímame nádherne meandrujúcu rieku. I keď by sme tento úsek mali najradšej čím prv za sebou, musíme ísť opatrne. Z Medzibrodia do obce Závodie je cesta úzka. Z jednej strany na ňu strmo padá svah a na druhej strane sa môže každé vybočenie skončiť kúpeľom v rieke. Našťastie to trvá len zopár kilometrov a potom zasa nabiehame na dobrú asfaltku. Navyše obloha prestáva smokliť, a tak dostávame dve príjemné zmeny súčasne. Rieka sa skrúca ako velikánsky had a jazda v zovretí vody a dvoch pohorí nám odrazu príde veľmi romantická. Pri dedinke Sulín objavíme potok s jazierkami pre pstruhy a tiež prameň minerálnej vody. Za Sulínom si vyšliapneme na kopec, odmeníme sa krátkym zjazdom do Malého Lipníka a tu sa na chvíľu s riekou Poprad rozlúčime. Ona žblnkoce na východ popri hranici a my odbočujeme na juh.

Ľubovnianskou vrchovinou

Za Lipníkom sa svah strmo dvíha nahor. Absolvujeme asi päť-šesť kilometrov dlhé a strmé stúpanie cez les. Obloha nad nami a vyjasnila, konečne zasvietilo slniečko. Veríme, že záverečná fáza okruhu bude v znamení jeho lúčov. Po zjazde zo sedla v obci Plavnica opäť križujeme koryto Popradu. Odbočujeme vpravo a posledných desať kilometrov pôjdeme po hlavnej ceste. Skôr ako žiaru a teplo slnka si uvedomujeme iný živel – silný protivietor. Napriek tomu, že ideme stále z kopca, bez záberov do pedálov by sme asi stáli na mieste. Týmto takmer stacionárnym štýlom sa dostávame do Starej Ľubovne. Cyklovýlet Ľubovnianskou vrchovinou sa pre dnes končí. Sýto zelené stráne kopcov sú zaliate slnkom a obloha veští príjemné pokračovanie dňa. Premýšľame, čo sa dá ešte stihnúť a aký cieľ si stanovíme na ďalší cyklovýlet. Zaľúbiť sa do tohto kraja nie je ťažké a plánovanie jeho spoznávania je o to príjemnejšie.

 

Praktické informácie

Mapy:

 • Podrobná cykloturistická mapa Slovenska č.3, Tatry, Spiš, Zamagurie, Trasa č. 34 Prielomom Popradu

Doprava do Starej Ľubovne:

 • Autom:

Diaľnicou z Bratislavy smer Žilina – Martin – Poprad, ďalej na Kežmarok a Starú Ľubovňu, prípadne z BA do Nitry diaľnicou a tu pokračovať na smer Banská Bystrica – Ružomberok – Liptovský Mikuláš – Poprad – Stará Ľubovňa

 • Vlakom:

Osobné vlaky a rýchliky z Bratislavy a Žiliny smer Poprad, tu prestup na osobný vlak do Starej Ľubovne

Ubytovanie:

Kempingy:

 • Dunajec v Červenom Kláštore, Goralský dvor Haligovce

Doporučená požičovňa bicyklov:

 • Penzión Silvia v Ľubovnianskych kúpeľoch
 • Pieniny Sport Centrum, Červený Kláštor
 • Kemping Goralský dvor Haligovce
 • Hotel Sorea Ľubovňa v Ľubovnianskych kúpeľoch (len pre ubytovaných)

Turistické informácie:

 • Informačné centrum Stará Ľubovňa, Nám. sv. Mikuláša 12, 064 01 Stará Ľubovňa, Tel.:  +421/52/432 17 13

Web sites:

 • www.staralubovna.sk
 • www.marmon.sk
 • www.pieniny.sk
 • www.muzeum.sk
 • www.skonline.sk

Nezabudnite navštíviť:

 • Hrad Ľubovňa
 • Ľubovniansky skanzen
 • Stredoveký vojenský tábor
 • Ľubovnianske kúpele
 • Kostolík Nepoškvrneného počatia Panny Márii v obci Hraničné
 • Meandre rieky Poprad pri poľských hraniciach
 • Sulínsky prameň

Uverejnené v časopise Cykloturistika č. 12/2009

Galéria všetkých fotografií

2 komentáre

 1. I enjoyed this! Well done!

  • Thanks! I wish you a lot of adventure and interesting experiences on your biketrips.

Napíšte komentár