Zdrevenené dejiny v oblasti Bardejova

Napísal(a) júl 4, 2011 v kategórii Cyklotúry na Slovensku, Šariš | 0 komentárov

Zdrevenené dejiny v oblasti Bardejova

Svedkovia dejín miest a národov bývajú zvyčajne z kameňa. V nich akoby zastal čas a uchoval budúcim generáciám obraz vtedajšej doby. Avšak v prípade oblasti Bardejova sa dá smelo povedať, že história je zakonzervovaná v drevených stavbách. Všetky s výnimkou jedného sú pravoslávne. Náš okruh dlhý necelých päťdesiat kilometrov nám predstavil štyri. Kostolíky ako i historické centrum Bardejova sú vpísané do zoznamu UNESCO. Taký malý kúsok sveta a v ňom toľko cennosti! Je skvelé, že i svet ju spoznal a uznal. Popis trasy:

Bardejov – zachádzka na Bardejovské kúpele – Zborov  -Becherov – Ondava – Polianka – Varadka – Jedlinka – Smilno – Andrejová – Bardejovská Nová Ves – Bardejov

Bardejov sa stal východiskovým bodom našej cesty. Kým sme ale vysadli na bicykle a vyštartovali, museli sme prejsť nekonečné kilometre. Bardejov je totiž pre nás „západniarov“ ďaleko – sakramentsky ďaleko! Najlepšie je vybrať sa doň cez Prešov. Vedie dem hlavný cestný i železničný ťah zo západu na východ republiky. V Prešove si človek povie: „Uf, to bola dlhá štreka!“… a potom ho čaká ďalšia trištvrte hodina cesty smerom na sever. Ale stojí to za to. Samotný Bardejov je lahôdka ako pre oči tak i pre ducha.

Bardejov  – historické centrum

V historickom centre Bardejova je zastávka povinná. Tešili sme sa na jazdu, ale nechať si ujsť prehliadku toľkých vzácnych objektov, sme nemohli. Obdĺžnikové Radničné námestie je pešou zónou, preto sme sa po ňom prešli popri bicykloch. Obkolesujú ho meštianske domy so zreštaurovanými priečeliami. Pekné fasády, upravená dlažba, trávnaté plochy a aleje stromov, to všetko vytvára príjemný pocit čistoty a úhľadnosti. Námestiu dominuje veľkolepá Bazilika minor Sv. Egídia s vysokánskou vežou. Pôvodné zvony, ktoré v nej kedysi viseli, ležia pri kostole a ohromujú svojou veľkosťou i vekom. Pochádzajú z pätnásteho a šestnásteho storočia: starší Ján váži dvetisícdvesto kg a hmotnosť mladšieho Urbana je až štyri tony. Ďalšou významnou budovou je Mestská radnica, v ktorej je momentálne Šarišské múzeum. Po jej obvode sú kamenné plastiky prezentujúce rôzne remeslá. Najkurióznejší je však reliéf chlapca, ktorý s hlavou medzi kolenami vytŕča holý zadok smerom k domu, v ktorom býval richtár. Traduje sa, že objednávatelia nedodržali dohodu o výške pláce za prácu, a preto jeden z ukrivdených majstrov počas noci svoje dielo takto svojsky okorenil.

Katov dom v Bardejove

Z centra sme sa zatúlali na Veternú ulicu, kde sme našli Katov dom. Bardejov bol v stredoveku povestný svojou zimomriavky naháňajúcou spravodlivosťou. Bežne sa tu upaľovalo, križovalo, stínali sa hlavy a to i za také priestupky ako krádež medu a zničenie úľa, či vlámanie sa do domu richtára. Mestský kat mal medzi občanmi zvláštnu pozíciu. Dokonca i v kostole mu bola vyhradená lavica, v ktorej sedával – izolovaný od ostatných mešťanov. Smutné povolanie i postavenie. Ešteže už nežijeme v stredoveku. Neodvážim sa odhadnúť, aký záujem by bol dnes o profesiu kata, no viem si živo predstaviť, že ak by platilo obdobne nekompromisné právo, roboty by mal vyše hlavy…

Bardejovské kúpele nemocných mocných

Konečne sadáme do sedla a vydávame sa von z mesta. Ideme po novom chodníku pre peších a cyklistov, ktorý vedie do Bardejovských kúpeľov. Zahrejeme sa v krátkom stúpaní a vchádzame do kúpeľného mestečka tvorenom promenádou, lesoparkom a vznešenými kúpeľnými budovami. Liečivá voda Bardejovských kúpeľov sa využíva už viac ako sedem storočí. O jej mnohorakých účinkoch sa sem prišli presvedčiť takí mocnári ako rakúsko-uhorský cisár Jozef II., Napoleonova manželka Mária Lujza, ruský cár Alexander I. a zavítala sem i populárna Sissi. Jej bustu sme našli aj v Piešťanoch na Kúpeľnom ostrove, kde sa tiež liečila a tu teraz narážame na jej sochu. Prostredie kúpeľov je naozaj prekrásne. V náručí prírody sa rozkladá i Múzeum Šarišskej dediny. Sú v ňom drevené domčeky prenesené z dedín Zboj a Mikulášová, v ktorých je najstaršie zariadenie svojho druhu. Silný dojem na  nás urobili najmä drevené kostoly z osemnásteho storočia. Ide o chrámy východného obradu, nazývané tiež cerkvy. Niekoľkoloďové stavby majú šindľové strechy, vežičky, malé okná a vnútorná výzdoba v sebe zahŕňa i najvzácnejšie ikonostasy Slovenska. Po prehliadke skanzenu sme sa vrátili na hlavnú cestu a vydali sa do mierneho kopca smerom na Zborov.

Zborovský zborený hrad a cesta k nemu

V pohodovom stúpaní kilometre odbúdali a my sme sa dosýta kochali prírodou navôkol. Naša cesta viedla okrajom Ondavskej vrchoviny, pre ktorú sú typické široké chrbty kopcov s mozaikou lúk a sýtozelených listnatých lesov. Po niekoľkých kilometroch sme sa dostali do dediny Zborov, nad ktorou z lesa čnie zrúcanina Zborovského hradu. V dedine je možnosť odloženia bicyklov a vybehnutia k ruinám, no my sme boli po prehliadkach mesta a kúpeľov takí „cykložeraví“, že sme popod hrad iba prefrčali. Na konci dediny sme sa ubrali vľavo na Becherov a poľské hranice. Malé dediny, ktoré na okruhu nasledovali, sa krčili medzi svahmi ako biele hríby. Prešli sme cez Chmeľovú a pokračovali na Becherov. Pred Becherovom sa cesta rozdvojuje a možno si vybrať buď trasu cez dedinu, alebo ísť poza ňu smerom na hraničný priechod. My sme zvolili druhú alternatívu. Pri poľnohospodárskom družstve sme zahli vpravo kúsok späť do dediny a narazili na rozbitú cestu vedúcu na Ondavku. Povrch vozovky a strmý kopec nás miestami prinútili zosadnúť z bicyklov. Približne dva kilometre na vrchol sme absolvovali nielen v sedle, ale aj po svojich. Pred nami sa otvoril výhľad na Poľsko, oblé stráne kopcov a na dedinu krčiacu sa v doline. Cítili sme sa ako na konci sveta. V podstate sme na ňom takmer aj boli, a tak sme bez výhrad prijali fakt, že nás čaká úsek po rozbitej asfaltke zo strmého kopca . Poslušne sme ho odkráčali.  Pred Ondavkou nás vítala tabuľa s dvojjazyčným pomenovaním. Oprašujeme znalosť azbuky a vytešujeme sa z toho, že je nám ruština predsa len na niečo dobrá: „Privet, Ondavka!“.

Drevené kostolíky v okolí Bardejova

Kvalita vozovky sa za dedinou upravila a my sme znovu sadli na bicykle a dolu brehom sme sa bezpečne viezli viac než päť kilometrov. Asi v polovici klesania sme zastavili v dedine Varadka, kde pri ceste svietil drevený kostol. Stojí na svahu uprostred trávnatého cintorína. Je o stopäťdesiat rokov mladší ako jeho kolegovia v skanzene a má červenú plechovú strechu. Napriek týmto odchýlkam sa nám medzi drevené perly na šnúre nášho okruhu hodil. Kúsok za Varadkou, v dedine Nižná Polianka, sme odbočili vpravo a po dvoch kilometroch opäť vpravo na obec Jedlinku. Krátke a strmé stúpanie nás vyhodilo k poslednému úlovku  – pravoslávnemu kostolíku z polovice osemnásteho storočia. Zo všetkých štyroch chrámov, ktoré sme v ten deň videli, tento pôsobil najtrúchlivejšie. Asi kvôli tmavému drevu, tieňu vysokých stromov a zarastenému cintorínu, ktorý ho obkolesoval. Z Jedlinky sme sa vydali na Smilno, kde sme sa rozhodli predĺžiť si okruh o pár kilometrov. Do Bardejova sme sa vrátili po značke Hornozemplínskej cyklomagistrály, ktorá ide o pár kilometrov južnejšie cez Andrejovú a Bardejovskú Novú Ves.

Pamiatky z Unesco v okolí Bardejova

Zoznam drevených kostolíkov môžete nájsť na adrese www.tik-bardejov.sk. Na cyklovýlete, ktorý sme absolvovali, sme mohli uvidieť štyri z nich. Kto by chcel, môže si okruh obohatiť o zachádzku do Hervartova (sedem km južne od Bardejova), kde stojí jediný drevený katolícky chrám, ktorý figuruje i v zozname Unesco.

Praktické informácie:

Mapy:

 • Podrobná cykloturistická mapa Slovenska č.4 – Šariš, Horný Zemplín

Doprava do Bardejova:

Či už sa do Bardejova vydáte autom alebo vlakom, odporúčame ísť cez krajské mesto Prešov.

Autom:

 • Diaľnicou z Bratislavy smer Žilina – Martin – Poprad, ďalej na Prešov a tu odbočiť na sever do Bardejova
 • Do Prešova sa dá dostať i južným cestným ťahom z Bratislavy na Košice: Bratislava – Nitra – Zvolen – Lučenec – Rožňava – Košice – Prešov

Vlakom:

 • Rýchlikom z Bratislavy cez Žilinu do Prešova (s prípadným prestupom na osobný vlak v Kysaku) a odtiaľ osobným vlakom do Bardejova

Doporučená požičovňa bicyklov:

 • Požičovňa Topa Sport, Radničné námestie, Bardejov

Turistické informácie:

 • Turisticko – informačná kancelária a cestovná agentúra, Radničné námestie 21, Bardejov, Tel.: 054/ 474 40 03
 • Turistické informačné centrum Herkules, Kino Žriedlo, Bardejovské Kúpele

Web sites:

 • www.bardejov.sk
 • www.muzeumbardejov.sk
 • www.tik-bardejov.sk
 • www.eastslovakia.szm.sk
 • www.saris.eu.sk
 • www.bardejovske-kupele.sk
 • www.skonline.sk

Nezabudnite navštíviť:

 • Radničné námestie v Bardejove
 • Baziliku sv. Egídia na námestí
 • Bardejovské kúpele
 • Múzeum šarišskej dediny
 • Zborovský hradný vrch
 • Drevený kostolík vo Varadke
 • Drevený kostolík v Jedlinke

Uverejnené v časopise Cykloturistika č. 2-3/2009

Galéria všetkých fotografií

Napíšte komentár