Na Orave dobre, na Orave zdravo…

Napísal(a) jún 15, 2011 v kategórii Cyklotúry na Slovensku, Orava | 0 komentárov

Na Orave dobre, na Orave zdravo…

„Na Orave dobre, na Orave zdravo…“, spieva sa v  slovenskej ľudovej piesni. V tých dvoch stručných prívlastkoch však zďaleka nie je skryté celé bohatstvo tohto kraja. Nás počas návštevy Oravy napadli charakteristiky ako: malebne, hornato, srdečne, chladno, čisto, nenarušene.

Keď sme sa sem začiatkom mája vybrali na cyklotúru, väčšina známych nad nami krútila hlavou: „Na bicykloch? Lyže by ste si mali zobrať!“. Vedeli, čo vravia, i keď v našom prípade, našťastie, nemali pravdu.

Orava vypĺňajúca severozápadný kút Slovenska patrí medzi jeho najchladnejšie a najvlhkejšie oblasti. Lyžiarska sezóna za sebou sotva zabuchla dvere, keď sme osedlali naše dvojkolesové tátoše a vybrali sa brázdiť končiny tohto čarovného regiónu. A on, napriek svojej povestnej nehostinnosti a nevyspytateľnosti počasia, sa nad nami zľutoval. Dostali sme príležitosť  na spoznanie Oravy prebúdzajúcej sa z dlhej zimy do  zelenej jari.
Popis trasy:

Oravský Podzámok – Hruštín – Lokca – Vavrečka – Trstená – Liesek – Oravice – Zuberec

Oravský hrad – orlí hrad

Srdcom Oravy je mesto Dolný Kubín. Pricestovať doň autom znamená napojiť sa na ťah pretínajúci Slovensko od západu na východ (Žilina – Martin – Liptovský Mikuláš až Poprad). Z neho možno na Kubín odbočiť v Kraľovanoch i Ružomberku. Druhou alternatívou je cesta vlakom, ktorú sme využili i my. Cez Trenčín, Žilinu a Vrútky sme sa odviezli do Kraľovian. Tu sa dá presadnúť na miestny osobný vlak domorodcami zvaný „spotený plech“(zrejme kvôli prevýšeniam, ktoré prekonáva). Ak pred „spoteným plechom“ uprednostňujete „spotené tričko“ dá sa zhruba pätnásť kilometrov z Kraľovian do Dolného Kubína vyšľapať, avšak premávka je tu dosť intenzívna. Preto odporúčame začať cyklovýlet po Orave až z Oravského Podzámku.
Na Hradnom brale sa tu týči sídlo Oravský zámok. Ako orlie hniezdo balansuje na strmej skale a odoláva zemskej príťažlivosti už celé stáročia. Priamo pod zámkom odbočujeme doľava a nasledujúcich šesť kilometrov do Hruštína ochutnávame prvé vážnejšie kopce.

Čierno-biela Oravská priehrada

Stupák na Hruštín nás príjemne zahreje. Zo sedla sa spustíme dolu do dediny a cez Lokcu smerujeme k Oravskej priehrade. V Lokci nastupujeme na značku Oravsko-liptovskej cyklomagistrály. Celou cestou sa kocháme výhľadom na zasnežené svahy Oravskej Magury. Nechce sa veriť, že tu dolu je jar a len pár kilometrov ešte všetko prikrýva snehová perina. Priehradu  chladnými vodami napájajú toky Čiernej a Bielej Oravy. Zberajú svoje prítoky z okolitých vrchovín. Časté a silné povodne na riekach Orava a Váh si vyžadovali zachytiť prívaly vôd už v 18. storočí, no k stavbe sa dostalo až v r. 1941.
Slanický ostrov s kostolom a cintorínom je posledné, čo sa zachovalo z dediny Slanica – jednej z piatich dedín, ktoré padli za obeť stavbe priehrady. V lete nádrž láka predovšetkým milovníkov vodných športov ako windsurfing, jachting, člnkovanie, plávanie ale i rybolov. Na nič z toho chuť nemáme, zato na využitie cyklotrasy po brehu áno. Presúvame sa južnou časťou vodnej plochy k jej východnému okraju. Čaká nás ďalší kopec – prejazd cez vrch Havranová a vytúžený zjazd do Trstenej.  Po odbočení na Liesek  máme pred sebou ďalšiu vážnu métu – Oravice. Ponúkajú atrakciu v týchto končinách dosť zriedkavú: zaručenú horúčavu.

Vriace Oravice

Dedinka Oravice, v ktorej na prvý pohľad naozaj „medveď poštu roznáša“, má jedinečný poklad: termálny prameň, ktorého teplota dosahuje až 54˚C. Pre všetkých uzimených sú k dispozícii dva bazény: jeden s chladnejšou (no stále veľmi teplou) a druhý s labužnícky horúcou vodou. Najlepšie, čo môžete urobiť v zime, je čľupnúť do kúpeľa, poriadne sa prehriať a potom sa vyváľať v snehu. Alebo prísť v zimný večer, ponoriť sa po krk do bazénu a pozorovať paru stúpajúcu z vody. Primŕza na mihalniciach, vlasoch a človeku je pritom na rozpustenie sa dobre. Oravické kúpalisko je zážitkom v ktoromkoľvek ročnom období, zvlášť na regeneráciu zrelých cyklistov. Z Oravíc vedie krásna cesta cez voňajúci les. Stúpania klesania si vďaka pôvabnej prírode ani neuvedomujeme. Náš cyklovýlet po Orave ukončíme v dedine Zuberec, kde sa ubytujeme. Výber z penziónov, hotelov, chát a privátov tu je skutočne bohatý. A Zuberca sa dajú podnikať ďalšie famózne výpravy za krásami Oravy a Západných Tatier. Nemusia byť len v sedle bicykla, no to, že my sme tu tento raz ako cykloturisti, pre nás robí množstvo nádherných miest Oravy dosiahnuteľnými tým najpríjemnejším spôsobom.

Vtip a rada na záver pre návštevníka Oravy

Príde turista v júli na dovolenku do Zuberca. Po pár dňoch neutíchajúceho dažďa chladu stráca trpezlivosť. Pri prechádzke dedinou sa pýta domorodého obyvateľa: „Hej dedo! Kedy tu príde leto?“. Dedko mu na to odpovedá: „Leto tu bolo minulý týždeň v sobotu, synak!“
Orava je drsná, chladná, daždivá, ale jedinečne krásna a hodna zatnutia zubov a šliapnutia do pedálov. Pokiaľ v základnej výbave cykloturistu nechýba vytrvalosť, odhodlanie a fyzická príprava, spoznávanie Oravy preň vôbec nemusí byť trápenie. Práve naopak – potešenie.

Praktické informácie

Mapy:

 • Podrobná cykloturistická mapa Slovenska č. 2, Orava, Liptov, Horehronie

Doprava do Podbiela:

 • Autom –  diaľnicou D1 do Žiliny, pokračovať na Martin – Kraľovany (smer Poprad), tu odbočiť na Dolný Kubín
 • Vlakom – zo Žiliny do Kraľovian, prestup na smer Dolný Kubín

Ubytovanie:

Kempingy:

 • Ubytovací a relaxačný komplex u Kuchtiakovcov, Zuberec
 • Kemping Stará Hora pri Oravskej priehrade
 • ATC Slanická osada, Oravská priehrada

Doporučená požičovňa bicyklov:

 • CYKLO BEJ, Peter Bebej, Radová 315, 027 32 Zuberec

Turistické informácie:

 • Turistická informačná kancelária, Hlavná 289, 027 32 Zuberec, tel: 00421 43 5320 777

Web sites:

 • www.orava.sk
 • www.orava-info.sk
 • www.westtatra.sk
 • www.podbiel.sk
 • www.zuberec.sk
 • www.meanderpark.com
 • www.skonline.sk

Nezabudnite navštíviť:

 • Oravský hrad v dedine Oravský Podzámok
 • Plavbu po Oravskej priehrade
 • Slanícky ostrov
 • Oravice aquapark
 • Múzeum oravskej dediny Zuberec Brestová
 • Dedina Podbiel – drevenice, splav na pltiach, múzeum

Uverejnené v časopise Cykloturistika 10/2005

Galéria všetkých fotografií

Napíšte komentár