Zamagurské Pieniny – salón prírodnej krásy

Napísal(a) júl 3, 2011 v kategórii Cyklotúry na Slovensku, Spiš, Slovenský Raj, Vysoké Tatry, Zamagurie | 0 komentárov

Zamagurské Pieniny – salón prírodnej krásy

Zamagurie a Pieniny možno smelo vyhlásiť za poklad Slovenska  – vzácny šperk prírody dozdobený kultúrnymi a historickými drahokamami. Ako cykloturisti sme veľmi ocenili, že pavučina ciest a ponuka služieb tu sprostredkuje vyznávačom cykloturistiky naozaj vyčerpávajúcu prehliadku expozície Pienin i časti pohoria Spišská Magura.

Popis trasy:

Červený Kláštor – Pieninskou cestou popri Dunajci do Lesnice – Veľký Lipník – Haligovce – Veľká Lesná – Toporecké sedlo – Magurské sedlo – Hágy – Spišské Hanušovce – Matiašovce – Spišská Stará Ves – Majere – Červený Kláštor

Športovanie na Pieninách

Už samotná cesta sem Podtatranskou kotlinou je zážitkom. Možno si počas nej vychutnať výhľad na celé Tatry od Západných cez Vysoké až po Belianske. V Poprade treba odbočiť smerom na severovýchod do Kežmarku a Spišskú Belú. Tu cesta naberie definitívny kurz sever a cez prekrásne horstvo Spišskej Magury návštevníka dovedie do regiónu Zamagurie, ktorého súčasťou je Pieninský národný park. Auto sme odstavili na parkovisku v starobylej obci Červený Kláštor neďaleko nástupišťa pltí i požičovne športových potrieb. Väčšina návštevníkov absolvuje splav dolu Dunajcom na goralskej plti a k parkovisku sa vráti Pieninskou cestou popri zurčiacej rieke buď pešo, na koči ťahanom koňmi alebo na bicykli. Požičovňa športových potrieb je totiž na oboch koncoch splavovaného Dunajca. Bicyklujú tu všetky vekové kategórie, rodiny s deťmi, partie mladých i sympatické páriky skôr narodených. Pre dobrodružnejšie tipy sa ponúka možnosť  zadovážiť si v požičovni raft (v prípade potreby aj so sprievodcom) a nadol riekou sa spustiť na ňom. My sme v našich dopravných plánoch ostávali homogénni a verní výlučne bicyklom. S očami zapichnutými do vápencových brál nad Dunajcom sme vyrazili na prehliadku „pieninského múzea“.  Prvá zastávka je povinná hneď po pár metroch pri múzeu skutočnom, kamennom – pri Červenom kláštore.

Červený Kláštor a fráter Cyprián

Architektonickou a historickou perlou Pienin je Červený kláštor starý už sedem storočí. Mnísi, ktorí kláštor založili, žili prísnym asketickým spôsobom života. Venovali sa odpisovaniu kníh, včelárstvu, liečeniu chorých a zbieraniu liečivých rastlín. V osemnástom storočí tu vznikla lekáreň, ktorá sa preslávila hlavne počas pôsobenia frátra Cypriána. Bol lekárom, botanikom a ako o ňom píše neznámy autor v úvode herbára z obdobia jeho života „znalcom tisícich remesiel“. Dokonca sa traduje legenda, že zostrojil akýsi lietajúci stroj, a ten mu, keď zlietol z Troch korún, ako diabolský vynález spálili. V Červenom kláštore funguje Národopisné múzeum, ktoré dokladuje jeho históriu a vystavuje prastaré herbáre a iné diela mníchov. Na kameňmi dláždenom nádvorí posedávalo niekoľko maliarov snažiacich sa zachytiť výnimočnosť objektu kláštora a jeho okolia. Na takýchto miestach sa to len tak hmýri múzami a stavím sa, že nejaká by sa ulakomila aj na výtvarné antitalenty, ako sme my a vyžmýkala by z nás životné dielo. Avšak my sme už svoje múzy mali – s dvoma kolesami. Lákali nás von za múry kláštora a  dvakrát nás prehovárať nemuseli.

Pieninská cesta popri Dunajci

Cez zelenú planinu, nad ktorou svietili belostné Tri koruny, sme sa vybrali na Pieninskú cestu, ktorá kopíruje tok Dunajca. Tri koruny sú najznámejším a najzaujímavejším vrcholom nad Dunajcom. Vypínajú sa na ľavej strane rieky na poľskej strane Pienin. Z najvyššej veže je uchvacujúci pohľad dolu. Rieka tečie hlbokým kaňonom tvoreným vápencovými bralami, skalnými útesmi a tiesňavami. Dunajec tu predstavuje štátnu hranicu s Poľskom a zo Slovenska odvádza vody do Baltského mora. Cesta vedúca popri rieke je najskôr asfaltová a potom pokračuje ako spevnený chodník, ktorý je na niektorých úsekoch tesne nad riekou a na iných sa od  koryta mierne vzďaľuje. Cyklistovi však nič z čara Prielomu Dunajca, ako sa tento prírodný úkaz volá, neunikne. Jazda bicyklom miestami pripomína preteky s plťami. Tie sa niekde pasujú s perejami, inde plávajú po hladine ako zrkadlo. Na goralských pltiach sa dá plavba absolvovať od apríla do konca októbra. Splav sa končí pri obci Lesnica v ďalšom prekrásnom mieste – v Prielome Lesníckeho potoka. Tento len šesť kilometrov dlhý potôčik si na ceste do Dunajca prerezal vo vápencovom bradle svoj romantický prielom s kolmými stenami po oboch stranách ústia. Tu sa naša cesta popri Dunajci končila, stočili sme sa doprava a pokračovali v okruhu do útrob Pienin.

Okruh Pieninským národným parkom

Myslieť si, že to najkrajšie už máme za sebou, by bol veľký omyl. Kaňon  okolo Lesníckeho potoka vyráža dych. Dostali sme sa ním k chate Pieniny a za ním nasledoval výjazd cez dedinu Lesnica do sedla. Zážitku z výstupu do tohto sedla sa máločo vyrovná. V našom osobnom rebríčku slovenských cyklotrás sa okruh Pieninským národným parkom umiestnil v prvej trojke. Za podaný výkon sa tu cyklistovi dostane zaslúženej odmeny v podobe výhľadu do doliny Dunajca, na Pieninské hory a Haligovské skaly. Fantázia! Vydýchali sme sa, zavzdychali si od nadšenia a vôbec sa nám odtiaľto nechcelo. Len vízia sľubného pokračovania cesty nás dostala zo sedla. Rýchlou jazdou sme sa spustili do Veľkého Lipníka, odbočili vpravo a vracali sa smerom na Červený Kláštor. Dvadsaťštyri kilometrov dlhý okruh Prielomom Dunajca sme mali v pláne rozšíriť o časť cyklotrasy Zamagurským okruhom, ktorý vedie cez pohorie Spišská Magura. A tak sme päť kilometrov za Lipníkom odbočili z hlavnej cesty na Haligovce.

Toporecké a Magurské sedlo na Spišskej Magure

Na pasovačku so Spišskou Magurou len tak ľahko nezabudneme. Desať kilometrov sme fučali ako lokomotívy. Osedlať Spišskú Maguru je ako osedlať mocného, divého koňa. Jednoduché to nebolo, ale keď sme sa ocitli v sedle, zmocnil sa nás pocit víťazstva i vďaky. Na širokých chrbtoch kopcov sa jasnozelené lúky striedali s tuhozelenými ihličnatými lesmi a bolo tam ticho ako v nebi. Zamagurský okruh nás posielal dolu zo sedla na Toporec, no my sme sa potrebovali vrátiť do Červeného Kláštora. Zvolili sme teda odbočku vpravo po lesnej ceste do susedného Magurského sedla. To je ešte vyššie ako Toporecké a výhľad z neho je rovnako fascinujúci. Zo sedla sme fujazdili dlhých pätnásť kilometrov cez dediny Hágy, Spišské Hanušovce, Spišskú Starú Ves až do Lysej nad Dunajcom. Tu sme sa znova pozdravili s Dunajcom a po pár kilometroch sme na ňom už videli plávať plte. Splavovať Dunajec sa dá totiž nielen z Červeného Kláštora, ale ešte skôr z obce Majere. Po prúde rieky, ktorá má na svedomí prekrásne zákutia Pienin, sme sa vrátili do Červeného Kláštora. V požičovni sme vrátili bicykle a ponáhľali sme sa na prehliadku múzea v Červenom kláštore. Aby sme si balík spomienok a vedomostí týkajúcich sa Pienin a Zamaguria odniesli čo najplnší.

Praktické informácie

Mapy:

 • Podrobná cykloturistická mapa Slovenska č.3, Tatry, Spiš, Zamagurie, Trasy č. 31 Zamagurský okruh a č. 33 Prielomom Dunajca

Doprava do Červeného Kláštora:

 • Autom:

Diaľnicou z Bratislavy smer Žilina – Martin – Poprad, ďalej na Kežmarok, Spišskú Belú, Magurské sedlo a Spišskú Starú Ves do Červeného Kláštora, prípadne z BA do Nitry diaľnicou D1 a tu pokračovať na smer Banská Bystrica – Ružomberok – Liptovský Mikuláš – Poprad – Kežmarok a potom po rovnakej vyššie popísanej ceste do Červeného Kláštora

 • Vlakom:

Najbližšie železničné spojenie vedie do Popradu prípadne do Kežmarku

Ubytovanie:

Kempingy:

 • Dunajec v Červenom Kláštore,
 • Goralský dvor Haligovce

 

Doporučená požičovňa bicyklov:

 • Pieniny Sport Centrum, požičovňa bicyklov a športových potrieb, Červený Kláštor 45
 • 1. Pltnícka a Turistická Spoločnosť na Dunajci, Červený Kláštor 93
 • Kemping Goralský dvor Haligovce
 • Hotel Cyprián v Spišskej Starej Vsi (len pre ubytovaných)

Turistické informácie:

 • Dve informačné strediská v obci Červený Kláštor – jedno v areáli nástupnej stanice na plte a ďalšie pred vstupom do Prielomu Dunajca v objekte výletnej reštaurácie
 • V obci Lesnica pred vstupom do prielomu Lesnického potoka pri Chate Pieniny.

Web sites:

 • www.pieninyportal.com
 • www.pieniny.sk
 • www.ipieniny.szm.sk
 • www.skonline.sk
 • http://www.skonline.sk/cykloturistika.php?id=1265

 

Nezabudnite navštíviť:

 • Múzeum v kartuziánskom kláštore v obci Červený Kláštor
 • Pieninská cesta
 • splav Dunajca na plti
 • Prielom Dunajca a Lesníckeho potoka
 • Haligovské skaly
 • Magurské a Toporecké sedlo

Uverejnené v časopise Cykloturistika č. 1/2009

Galéria všetkých fotografií

Napíšte komentár